pečuj doma

Zdravotně postiženým ukrajinským uprchlíkům vzroste dávka

17.6.2024

V rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ česká vláda schválila návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle návrhu v této novele bude humanitární dávka navýšena u zdravotně postižených dětí o 6 600 korun a u dospělých osob o 4 400 korun.

Novelou zákona Lex Ukrajina VII, která je primárně v gesci Ministerstva vnitra, bude navýšena humanitární dávka pro osoby s dočasnou ochranou se zdravotním postižením.

„Úprava je navržena s cílem poskytnout zvýšenou finanční podporu těm, kteří ji nejvíce potřebují. Zlepší se tak životní podmínky zdravotně postižených osob s dočasnou ochranou,“ zdůvodnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Od 1. ledna 2025 se dávka v případě zdravotně postižených dětí zvýší na 11 835 Kč ze současných 5 235 Kč, tedy o 6 600 Kč. Současná výše humanitární dávky u zdravotně postižených dospělých je 7 290 Kč a po navýšení o 4 400 Kč bude dávka činit 11 690 Kč. Uvedené částky nejsou výslednou výší humanitární dávky, ale vstupují do celkového výpočtu, který dále ovlivňují příjmy a majetkové poměry cizinců s dočasnou ochranou.

„Stejné částky jsou zakotveny u II. stupně závislosti u příspěvku na péči. Uprchlíci nemají na tuto formu pomoci nárok, částečně jim tedy toto opatření pomůže zajistit péči v jejich nelehké situaci,“ doplnil ministr Jurečka.

Bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu v souvislosti s pomocí občanům Ukrajiny, kteří do České republiky utekli před ruskou agresí, je od třetího kvartálu roku 2023 výhradně pozitivní, zdůraznil miínistr práce Jurečka. 

Zdroj: MPSV

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.