pečuj doma

Zdravotně sociální péče: Přiblíží se skutečným potřebám?

4.11.2023

Lidi s postižením často potřebují sociální a zdravotní službu zároveň. Ty jsou však momentálně striktně oddělené a ani jedna z nich není schopna poskytnout člověku s postižením podporu, kterou by v domácím prostředí skutečně potřeboval. Tímto zásadním tématem se zabývá článek Soni Brunerové, otištěný na Helpnetu.

„Já potřebuji pomoct hlavně při odsávání. Prostě podat cévku na kraj tracheostomie, pak už se odsaju sám. Ale tím, že to není specifikované v zákoně o sociálních službách, tak oni to, po poradě s krajem, odmítají dělat,“ popisuje Petr Hájek, který se po pádu z výšky pohybuje na vozíku. Jedná se totiž o zdravotní úkon, který pracovníci pečovatelské služby, kterou pan Hájek využívá, podle zákona dělat nemohou. Když je takový úkon potřeba, musí přijet jeho manželka nebo se zavolá zdravotní péče, pokud je někde v dosahu. „Jinak musím volat rychlou,“ dodává.

Pracovníci v sociálních službách nesmí provádět ani jednoduché ošetřovatelské úkony jako je podávání léků. Zdravotníci zas odmítají vykonávat úkony sociální. Dobrotiví asistenti a pečovatelé občas zavřou oči a lék podají nelegálně, jindy musí lidé s postižením a jejich rodiny objednat oba druhy služeb současně. Tento systém je nejen obrovsky neefektivní, ale pro lidi s postižením a jejich rodinné pečující také velice nepružný. 

„Některé ty služby mají ve svém zaměstnaneckém poměru přímo zdravotníka, a to pokryje zdravotní úkony, ale některé služby to nemají, protože toho zdravotníka nezaplatí,“ vysvětluje Jarmila Neuwirthová. Její dcera trpí epilepsií a potřebuje medikaci třikrát denně. V případě epileptického záchvatu dceři musí být podán akutní lék. Některé děti si lék vzít samy neumí, některé s ohledem na své postižení si lék samy vzít nemohou, pracovníci sociálních služeb léky podat nemohou, proto i ve službách musí řešit podání léků rodiče a zajistit  zdravotní sestru, která přijde lék podat.

Rozšíření kompetencí pracovníků v sociálních službách, aby např. po doplnění zdravotnického kurzu byli oprávnění vedle samotného asistování vykonávat i jednoduché ošetřovatelské úkony by významně ulehčilo život lidem s postižením a jejich blízkým. Těm, kterým má systém zdravotní a sociální péče sloužit.

„Celá situace by se dala řešit po vzoru zahraničí, kde jsou třeba země, ve kterých pracovník v sociálních službách po nějakém školení nebo zaškolení může vybrané jednoduché zdravotní úkony poskytovat v rámci sociální služby,“ shrnuje Roman Mucha, ředitel společnosti Hornomlýnská, o.p.s.

Soňa Brunnerová
Aliance pro individualizovanou podpor​u

Zdroj: HELPNET

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

PTÁTE SE: Jak posunout datum vzniku invalidity do minulosti

4.12.2023 Přijatá dcera, která má přiznány příspěvek na péči 3. stupně a ZTP/P (dlouhodobě, obojí cca od 9 let, nyní v létě jí bylo obojí na dva roky přiznáno) má komplikovanou diagnózu - AS s výraznou poruchou komunikace, ADHD, PTSD, PDA, úzkostná porucha včetně sociální fobie, komplikovaná oční vada, hypersenzitivita. Její stav trvá s určitými obměnami již více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.