pečuj doma

INFO: Zelenskij už nechce, aby Evropa podporovala ukrajinské uprchlíky

30.1.2024

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij včera vyhlásil, že by Evropa měla přestat podporovat ukrajinské uprchlíky. A na místo toho by evropské státy měly převést tyto peníze přímo na ukrajinský stát. Řekl to v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici ARD.

"Například člověk odešel, je v zahraničí a dostává podporu z Německa. Děkujeme vám, že podporujete naše občany. Ale stává se, že tento člověk dostane podporu od vás i od nás. A říkám, že je pro nás mnohem lepší, kdyby Německo podpořilo Ukrajince tím, že by dalo peníze do rozpočtu Ukrajiny."

Ovšem nutno říct, že Ukrajinci pobírající dvoje peníze patří k řídkým výjimkám. Většinou jsou odkázáni na pomoc hostitelského státu.  

Bylo také oznámeno, že v roce 2023 chtěla třetina z milionu Ukrajinců získat status uprchlíka v Evropě. To se Zelenskému také moc nelíbí. Podle něj stálý odliv finančních prostředků od obyvatelstva z Ukrajiny v kategorii „cestování“ v roce 2022 činil více než 20 miliard dolarů a v roce 2023 - 18 miliard dolarů. Národní banka Ukrajiny upřesnila, že od dubna 2023 do dnešního dne se v zahraničí, zejména v Evropě, z ukrajinských bankovních karet utratí celkem 35 milionů dolarů denně.

Jakpak se zachovají evropské státy? Zřejmě to tentokrát nebude úplně jednoduchá volba. Mnohé státy po této výzvě ale zřejmě hodí uprchlíky přes palubu a splní přání Zelenského. Je třeba dodat, že na Ukrajině se připravuje velká mobilizace, do které spadají i ženy a invalidé. Vycestovat je proto už prakticky nemožné. Zelenskij by naopak přivítal návrat utečenců na Ukrajinu.

Zdroj: Strana.ua a red.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.