pečuj doma

Zvedají se ceny za poskytované služby zdravotně postiženým

2.1.2023

Hendikepovaní lidé zaplatí více za některé služby, jako jsou například osobní asistence a pečovatelské služby, nákup, donáška jídla či vyžehlení prádla. A to navzdory tomu, že proti tomu protestovaly organizace sdružující tělesně postižené. Ministerstvo práce a sociálních věcí nakonec vyšlo vstříc jen některým z nich. Výjimku připustilo u těch, kteří jsou odkázáni na pomoc profesionálů v rozsahu větším než 80 hodin měsíčně.

Například za osobní asistenci se bude nyní platit 155 korun za hodinu namísto současných 135 Kč, pokud nebude poskytována v rozsahu vyšším než 80 hodin za měsíc. Stejně jako u asistence vzroste do limitu 80 hodin cena za pomoc například s oblékáním, osobní hygienou, s přesuny na vozík a z něj či s podáváním jídla, běžným úklidem, nákupy a pochůzkami. Zajištění celodenní stravy, tedy tří jídel
denně, stoupne z 205 na 235 korun, cena oběda z 95 na 105 Kč. U pečovatelské služby dojde k navýšení sazby za dovoz nebo donášku jídla ze 40 na 50 korun, za vyprání a vyžehlení
kilogramu prádla z 80 na 90 korun a za nákup jídla, za ošacení nebo vybavení domácnosti ze 140 na 160 korun. „Ne vždy platí, že skutečná výše úhrady od klientů bude dosahovat maximální sazby. Jde o možnost, nikoliv o povinnost. Poskytovatelé sociálních služeb podle našich zkušeností přihlížejí také k individuálním možnostem klientů,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Úřad původně chtěl zvýšit sazby plošně všem. To kritizovali zástupci hendikepovaných. Podle nich by se měl nejdřív zvednout příspěvek na péči, jinak někteří zdravotně postižení nebudou schopni platit.
Spokojeni však nejsou ani s finálním zněním vyhlášky. „Chápeme, že poskytovatelé nemají dostatek peněz, aby zajistili dostatečný počet služeb, protože se už delší dobu nezvyšovala jejich cena. Ale nejsme si jisti, jak se to bude počítat.
Také se může stát, že se situace daného člověka zhorší, bude potřebovat služby od více poskytovatelů a bude platit vyšší částku,“ řekl Václav Krása z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.
Podle Jakuba Augusty z tiskového odboru ministerstva bude výpočet jednoduchý. „Pokud člověk využije méně než 80 hodin péče, pak mu může být účtována nejvyšší možná úhrada 155 korun za hodinu. V případě, že si objedná více než těchto 80 hodin, tak za každou z nich může zaplatit nejvýše stávající maximum, tedy 135 korun za hodinu. V rámci jednoho poskytovatele se budou hodiny péče sčítat,“ řekl Augusta.
Poskytovatelé sociálních služeb jsou s kompromisem spokojeni. Byť u nich byla hranice na sto hodinách měsíčně.

Zdroj: Novinky

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kdo může používat platební kartu opatrované, aby jí nakoupil?

23.10.2024 Jsem opatrovník maminky. Mohu dát bankovní kartu k účtu maminky mojí sestře, která bydlí poblíž domova maminky a je tak víc po ruce, když je potřeba něco zakoupit? Já bydlím 13 km odtud, nemám auto a je tak někdy pro mě složitější to v brzké době zajistit. Dříve jsme to praktikovaly tak, že pokud maminka něco potřebovala koupit více...

INFO: Válek dá praktikům více peněz a změní úhradovou vyhlášku

22.10.2024 Praktičtí lékaři pro dospělé a dětští lékaři České republiky nebudou na konci října protestovat. Na jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se domluvili na navýšení peněz pro lékaře a také na změně úhradové vyhlášky pro příští rok. Dvoudenní stávka, kterou hrozili na konci měsíce, je tedy definitivně odvolána. více...

PTÁTE SE: Vnučka, kterou máme v péči, si chce změnit jméno

21.10.2024 Máme v péči vnučku, které je sedm let. Její matka bere drogy, otec je ve výkonu trestu. Vnučka má dvě jména, druhé po matce. S matkou se nevídá a druhé jméno nechce.
Máme právo rozhodovat o vnučce ve všem, ale rodiče nejsou zbaveni rodičovských práv. Může soud zrušit jméno bez souhlasu rodičů?
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.