pečuj doma

Zvedají se ceny za poskytované služby zdravotně postiženým

2.1.2023

Hendikepovaní lidé zaplatí více za některé služby, jako jsou například osobní asistence a pečovatelské služby, nákup, donáška jídla či vyžehlení prádla. A to navzdory tomu, že proti tomu protestovaly organizace sdružující tělesně postižené. Ministerstvo práce a sociálních věcí nakonec vyšlo vstříc jen některým z nich. Výjimku připustilo u těch, kteří jsou odkázáni na pomoc profesionálů v rozsahu větším než 80 hodin měsíčně.

Například za osobní asistenci se bude nyní platit 155 korun za hodinu namísto současných 135 Kč, pokud nebude poskytována v rozsahu vyšším než 80 hodin za měsíc. Stejně jako u asistence vzroste do limitu 80 hodin cena za pomoc například s oblékáním, osobní hygienou, s přesuny na vozík a z něj či s podáváním jídla, běžným úklidem, nákupy a pochůzkami. Zajištění celodenní stravy, tedy tří jídel
denně, stoupne z 205 na 235 korun, cena oběda z 95 na 105 Kč. U pečovatelské služby dojde k navýšení sazby za dovoz nebo donášku jídla ze 40 na 50 korun, za vyprání a vyžehlení
kilogramu prádla z 80 na 90 korun a za nákup jídla, za ošacení nebo vybavení domácnosti ze 140 na 160 korun. „Ne vždy platí, že skutečná výše úhrady od klientů bude dosahovat maximální sazby. Jde o možnost, nikoliv o povinnost. Poskytovatelé sociálních služeb podle našich zkušeností přihlížejí také k individuálním možnostem klientů,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Úřad původně chtěl zvýšit sazby plošně všem. To kritizovali zástupci hendikepovaných. Podle nich by se měl nejdřív zvednout příspěvek na péči, jinak někteří zdravotně postižení nebudou schopni platit.
Spokojeni však nejsou ani s finálním zněním vyhlášky. „Chápeme, že poskytovatelé nemají dostatek peněz, aby zajistili dostatečný počet služeb, protože se už delší dobu nezvyšovala jejich cena. Ale nejsme si jisti, jak se to bude počítat.
Také se může stát, že se situace daného člověka zhorší, bude potřebovat služby od více poskytovatelů a bude platit vyšší částku,“ řekl Václav Krása z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.
Podle Jakuba Augusty z tiskového odboru ministerstva bude výpočet jednoduchý. „Pokud člověk využije méně než 80 hodin péče, pak mu může být účtována nejvyšší možná úhrada 155 korun za hodinu. V případě, že si objedná více než těchto 80 hodin, tak za každou z nich může zaplatit nejvýše stávající maximum, tedy 135 korun za hodinu. V rámci jednoho poskytovatele se budou hodiny péče sčítat,“ řekl Augusta.
Poskytovatelé sociálních služeb jsou s kompromisem spokojeni. Byť u nich byla hranice na sto hodinách měsíčně.

Zdroj: Novinky

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.