pečuj doma

Zvýšení věku odchodu do důchodu se nepodařilo zamítnout

30.5.2024

Poslanci podpořili v prvním čtení návrh reformy, která zvyšuje věk odchodu do důchodu nad 65 let podle doby dožití. Opozičním hnutím ANO a SPD se nepodařilo reformu zamítnout ani vrátit a budou se jí nyní zabývat výbor Sněmovny. Koalice na návrh šéfa poslanců ODS Marka Bendy napevno stanovila čas hlasování, aby rozprava netrvala déle než tři dny.

„Přestaňte tomu říkat reforma a posuneme se dál,“ vyzýval vládu poslanec opozičního ANO Patrik Nacher. Jde podle něj jen o parametrickou změnu.

„Je to snaha o privatizaci důchodového systému,“ vytkl vládě poslanec SPD Jan Síla. Řekl, že když bude reforma stát jen na zvyšování věku odchodu do penze a snižování výpočtu nových důchodů, zaměstnanci ji nebudou pokládat za legitimní. „Konstrukce důchodů by se měla zcela přepracovat tak, aby byly individuální,“ řekl také Síla.

Politici opozice i koalice používají podle demografů v debatě o důchodové reformě nekorektní a až zavádějící argumenty. Důvodem je nesprávný výklad demografických ukazatelů či jejich nepochopení. Česká demografická společnost tak reagovala na vyjádření zákonodárců ve Sněmovně při projednávání důchodové reformy. Jako příklad uvedla zpochybňování víc než dvacetiletého pobírání důchodu po reformě, nepřesné počty pracovníků na počet důchodců či tvrzení o tom, že se lidé penze vůbec nedožijí, což jsou argumenty  opozice.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.