pečuj doma

Jak to vypadá momentálně s vakcínami?

16.9.2020

Jak to vypadá momentálně ve světě s vakcínami proti koronaviru? Jak známo, Američané například tvrdí, že by ruskou vakcínou nenaočkovali ani svoje opice. A i u nás tzv. odborníci snaživě zareagovali v podobném duchu. Takové ubožácké výroky ponechejme zcela stranou a zaměřme se na věcné a seriózní informace.

Za vedoucího kandidáta v celosvětové snaze získat vakcínu schopnou zastavit koronavirovou epidemii považuje WHO očkovací látku s označením AZD1222, nazývanou také jako „oxfordská vakcína“, kterou vyvíjí firma AstraZeneca spolu s vědci britské Oxfordské univerzity.

Tato látka podle časopisu The Lancet nemá žádné vedlejší účinky a vyvolává imunitní reakci protilátky a T-buněk, které jsou v lidském těle důležitým stavebním prvkem imunitního systému. Očkovací látka se již nachází ve třetí fázi testů, v současnosti však pro problémy některých dobrovolníků byla momentálně pozastavena. Ale dobrá zpráva je, že problém není závažný a v příštích dnech se opět bude s testováním pokračovat.

Vakcínu vyvíjí také americká farmaceutická společnost Pfizer s německou biotechnologickou firmou BioNTech. Jedna z jejích experimentálních vakcín vyvolala kýženou reakci imunitního systému, ale zejména při vyšším dávkování se sice objevovaly i vedlejší účinky, podle výzkumníků ale nebyly příliš vážné. Také tato vakcína již vstoupila do třetí fáze testování.

Slibnou vakcínu proti covidu-19 vyvíjí i americká biotechnologická společnost Moderna. Zkouší se na 30 tisících dobrovolníků.

Mezi další vyvíjené vakcíny, které jsou ve třetí závěrečné fázi testů, patří látky čínských Ústavů biologických produktů ve Wu-chanu a v Pekingu či čínské farmaceutické společnosti Sinovac, která testuje na dobrovolnících v Brazílii. Podle nezávislých zdrojů vykazují rovněž nadějné výsledky.

Masivně se testuje už i v Rusku. Kromě Sputniku byla nově  registrována také vakcína Vektor Rospotrebnadzoru. Pokud jde o Sputnik 5, vyvinutý Centrem Gamalej, vakcína vytvořila dostatek potřebných protilátek, a podle studie v časopise The Lancet vše naznačuje, že vakcína je bezpečná. Výsledky jsou nepochybně povzbudivé, píše uznávaný britský medicínský magazín.

V článku v časopise Lancet se uvádí, že testy se prováděly ve dvou ruských nemocnicích na zdravých dospělých ve věku 18 až 60 let. Jakmile se přihlásili, požadovalo se po nich, aby zůstali v izolaci. V nemocnici zůstali prvních 28 dní po očkování. A celkem byli sledováni 42 dní. Vzorek byl ale zatím malý a nebylo použito placebo ani kontrolní vakcína. „Ke stanovení, zda je látka bezpečná z dlouhodobého hlediska a zda je účinná, aby bránila nákaze covidem-19 delší dobu, je třeba provést širší, dlouhodobé testování a vytvořit studii trvanlivosti,“ požaduje Lancet.

Což se masivně děje v těchto týdnech. Jak oznámil ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško, první výsledky studií trvanlivosti a trvání imunity u Sputniku ukazují, že postupně klesá počet těch, kteří jsou imunní vůči infekci. „Počet imunitních pacientů klesá. Ovšem možná, když chápeme nyní časový rámec pro tuto infekci jasněji, jak dlouho imunitní systém zůstává stabilní, pak budeme moci mimo jiné upravovat i doporučení dávek pro očkování,“ řekl Muraško.

Testovat se bude i u nás. Americká firma Novavax chce globálně vyrábět dvě miliardy vakcín proti koronaviru, z toho až miliardu tady v České republice a požádala Státní úřad pro kontrolu léčiv o povolení v ČR klinické testy.

Zdroj: ČT 24, Russia Today, iDNES

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Probíhá již šestnáctý Týden sociálních služeb ČR

9.10.2024 V pondělí 7. října 2024 byl zahájen Týden sociálních služeb ČR pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, jenž se letos koná již pošestnácté. Týden sociálních služeb je obdobím prezentací, setkávání se a odborných diskuzí a jeho hlavní událostí je tradičně kongres v Táboře. více...

PTÁTE SE: Opatrovaný syn pije alkohol na léky, jeho otec v tom nebrání

8.10.2024 Opatrovníkem našeho syna je otec, u kterého syn bydlí, u mě je občas a má u mě svůj pokoj. Syn pije alkohol k psychiatrickým lékům. Otec měl zkoušet testerem, zda syn pil alkohol. Já tester mám a syn při návštěvě u mě nadýchal 0,6 promile. Požití alkoholu zdůvodnil tím, že s tátou pili 40 let staré víno a že si táta tester nepořídil. Žádala jsem, aby syn docházel více...

ZPRÁVY: Ceny NRZP ČR MOSTY za rok 2024 byly vyhlášeny

7.10.2024 Republikový výbor NRZP České republiky na svém jednání vyhlásil 22. ročník cen Národní rady osob se zdravotním postižením ČR MOSTY 2024. Předávání cen se uskuteční koncem května 2025 v Moravskoslezském kraji. Oceňovány budou projekty a osobnosti ve čtyřech kategoriích, jak je uvedeno v nominačním archu. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.