pečuj doma

Petr Pavel de facto rozhodne o důchodech

25.2.2023

Nově zvolený prezident ČR Petr Pavel se ocitne v situaci, kdy bude de facto přímo rozhodovat, zda penzisté dostanou v červnu v průměru přidáno 1770 korun, jak káže dnešní zákon, anebo o tisícovku méně, jak chce prosadit vláda. To není pro něho určitě snadná pozice. Obsáhlejší materiál nabízí Seznam Zprávy.

Zvolený prezident Petr Pavel se v posledních dnech sešel s ministrem práce Marianem Jurečkou a také s Karlem Havlíčkem, prozatímním šéfem stínové vlády hnutí ANO, a Alenou Schillerovou, šéfkou nejsilnějšího poslaneckého klubu ve Sněmovně, který náleží témuž hnutí. Se všemi pohovořil o chystaném plánu vlády oříznout červnovou inflační valorizaci penzí.

Jestli sledujeme nácvik výkonu prezidentské funkce, není to vůbec špatné. Role moderátora ve složitých politických debatách je jednou z těch, které k českému pojetí prezidentství velmi dobře sedí. A která jiná politická debata by si zasloužila rozumnou, nadstranicky pojatou moderaci než debata o důchodech a jejich budoucnosti. Přičemž důraz leží na slově „politická“. Protože debata odborná běží už dekády, řešení jsou notoricky známá, pouze z nich s postupem let odškrtáváme ta, na která už kvůli liknavosti politiků prostě nezbývá čas.

Nutno ale podotknout, že osekání červnové valorizace není stěžejním tématem určujícím budoucnost českých penzí. Neřeší ani strukturální problém českého rozpočtu. Je to spíš snaha aspoň částečně zachránit špatně napsaný rozpočet na letošní rok, a to navíc při dost jasném zneužití stavu legislativní nouze. Ale přesto může být pro Pavla velmi zajímavým politickým a mocenským tréninkem.

Sám zvolený prezident zatím žádný silný postoj k věci veřejně nezaujal. Jurečka mu „přednesl argumenty“, představitelé opozice jej podle Havlíčka „požádali, aby návrh nepodpořil“ i kvůli hrozbě ostudy před Ústavním soudem. Hledání kompromisu bude v tomto případě dost komplikované a není pravděpodobné, že by se Pavlovi podařilo zabránit „sněmovnímu peklu“, které má podle výhrůžek hnutí ANO a SPD vypuknout příští týden, až se k valorizační novele dostanou poslanci.

Nicméně pro Pavla bude situace zajímavá i v něčem jiném. „Požádali jsme ho, aby využil velkého vlivu, který dneska má, zejména proto, že časový prostor je tam velmi krátký,“ řekl po jednání se zvolenou hlavou státu dvojitý exministr Karel Havlíček.

Má pravdu. Sama vláda v důvodové zprávě k omezení valorizace uvádí, že pokud nová pravidla začnou platit do 50 dnů od konce ledna (v němž byla vysoká inflace, kvůli níž se musí mimořádně valorizovat), pak by nemělo jít o porušení legitimních očekávání důchodců, a tudíž by měl být zákon z ústavního hlediska v pořádku.

Je to trochu komplikované a je to dost vachrlatý konstrukt, který souvisí s obecnými pravidly pro vydávání nařízení vlády, kterými se důchody zvyšují. Ale detaily nejsou v tuto chvíli podstatné. Podstatné je, že pokud by zákon začal platit později než 22. března (což je 50 dní po 31. lednu), pak i vláda připouští, že by mohl být problém s jeho ústavností. Pokud tedy opozice dostatečně zkomplikuje sněmovní jednání, a zejména pokud dojde na vrácení zákona Senátem, pak je reálné, že se legislativní proces v šibeničním termínu zkrátka nestihne. A tady vstupuje do hry Pavel.

Pokud si vláda s obstrukcemi opozice i výhradami Senátu poradí, mohl by zákon přistát prezidentovi na stole zhruba v půlce března. A hnedle se čerstvě inaugurovaná hlava státu ocitne v situaci, v níž bude mít skutečně velkou moc.

Když prezident dostane zákon k podpisu, může jej parlamentu vrátit do 15 dnů. Sněmovna se pak případným přehlasováním nemůže zabývat dříve než 10 dnů po vetu. Pokud se tedy vládní snaha vůbec nezasekne někde dřív, je skoro jisté, že Pavlova pravomoc „vrátit“ zákon bude v tomto případě pravomocí zákon úplně shodit ze stolu. Protože není pravděpodobné, že by si vláda troufla přehlasovávat veto někdy v půlce dubna a cpát zákon do sbírky v době, která už i podle vládního materiálu nejspíš zakládá jeho protiústavnost.

S těmito lhůtami si uměl pohrát i Miloš Zeman, naposledy tím zkomplikoval život vládě, když vetoval novelu zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, která také hodně spěchala, jinak by nedávala smysl.

Petr Pavel se ocitne v situaci, kdy bude vlastně přímo rozhodovat o tom, zda penzisté dostanou v červnu v průměru přidáno 1770 korun, jak káže dnešní zákon, anebo o tisícovku méně, jak chce prosadit vláda. To není vůbec snadná pozice.

MARTIN ČABAN

Zdroj: Seznam Zprávy

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.