pečuj doma

Slavní herci „ožívají“ v brněnské Redutě. Protektorát se vrací

11.12.2022

Lída Baarová elegantně kouří cigaretu, Adina Mandlová flirtuje s mladým komparzistou a dámy do dveří v divadle Reduta galantně pouští Oldřich Nový. Herci činohry Národního divadla Brno zvou diváky na výlet mezi prvorepublikové filmové hvězdy. Hudební „crazy tragikomedii“ Starý dobrý Nový (Oldřich) pro brněnské divadlo napsal Petr Stančík a režie se chopila Natália Deáková.

„Stěžejní byla hravost. Naším úkolem je sjednotit hereckou stylizaci, ukočírovat hravost a pomoci ji naplnit zevnitř, aby za každou postavou byl konkrétní příběh,“ přibližuje Deáková, jež si pro své režie vybírá spíše vážná témata.

Oldřich Nový se výrazně zapsal do dějin brněnského divadla a patří mezi jeho legendy. Odehrál zde přes tři tisíce představení, režíroval a vedl operetní soubor. Po přesunu do Prahy v polovině třicátých let se do Brna vracel jen sporadicky. Naposledy tady hrál roku 1970.

Teď ho ztvární Pavel Čeněk Vaculík. „Jsem si vědom toho, že část diváctva přijde s tím, že uvidí bravurně naanimovaného Oldřicha Nového. Ale já od toho upustil už na začátku zkoušení. Snažím se spíše vytvořit symbol, tedy obraz Oldřicha Nového,“ prozrazuje mladý herec, jak se popasoval s úkolem ztvárnit prvorepublikovou legendu.

A o čem nová hra je? Na natáčení filmu režisér Mac Frič zjistí, že Nový je pro roli padoucha příliš hodný. Na základě „kamarádské“ rady Jaroslava Marvana se Nový vydá mezi galerku do Jedové chýše, aby okoukal manýry kriminálních živlů z podsvětí.

Návštěvou nejhoršího pajzlu v Praze se dostává na dráhu lupiče a tím začíná jízda nečekaných situací, ztřeštěných komplikací a boje za záchranu světa. A když ne celého světa, tak Československa určitě. Jeho spojenci se navíc stanou nejkrásnější hvězdy třicátých let – Adina Mandlová v podání Zuzany Černé a Lída Baarová, kterou ztvární Eliška Zbranková.

Tančit se bude na desítku dobových melodií od Jakuba Kudláče, držitele Českého lva za hudbu k filmu Krajina ve stínu. Přes všechny bláznivé situace, do nichž se herci dostanou, je však celá hra prosáklá atmosférou doby protektorátu.

„Pokud je někdo osobností, která může společnost ovlivňovat, jaká je jeho politická a společenská odpovědnost? Do jaké míry se může upsat a být poplatný nějakému režimu a ideologii?“ přibližuje dramaturgyně Marie Špalová otázky, které se snaží hra otevřít.

Zdroj: iDNES

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.