pečuj doma

Máme bezpečné UV záření, které zabíjí koronavirus, hlásí Japonci

26.9.2020

Jak také bojovat proti novému typu koronaviru? Nový japonský výzkum přináší podle řešitelského týmu z Hirošimské univerzity první důkaz, že pro lidi bezpečná varianta ultrafialového světla rychle a účinně zabíjí virus způsobující nemoc covid-19. Studii zveřejnil akademický žurnál American Journal of Infection Control.

Studie provedená vědci z Hirošimské univerzity zjistila, že použití specifického ultrafialového světla C (tzv. UVC záření) s vlnovou délkou 222 nanometrů (nm), které je bezpečnější pro použití u lidí, účinně zabíjí i nový koronavirus.

Jde o první takový výzkum na světě, píše univerzita ve zprávě na svém webu. V rámci své práce totiž Japonci hledali vlnovou délku ultrafialového světla, která by dokázala ničit koronavirus SARS-CoV-2 a současně nebyla škodlivá pro člověka.

Elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než viditelné světlo, ale delší než rentgenové záření je pro člověka neviditelné. Konkrétně toto UVC je „nejtvrdším“ ultrafialovým zářením, přičemž to s vlnovou délkou 222 nm má být účinné nejen proti SARS-CoV-2, ale i proti podobně strukturovaným koronavirům a též proti sezonním virům chřipky.

Dokáže prý zlikvidovat 99,7 procenta viru za půl minuty. Pro sterilizaci vzduchu, kapalin a povrchu, kde je zapotřebí mít velmi sterilní prostředí - ve zdravotnictví či v potravinářství -, se obecně používají germicidní lampy, vyzařující ono ultrafialové záření ve spektru C. Tyto lampy nejčastěji generují záření s vlnovou délkou zhruba 254 nm, které sice dokáže likvidovat organismy narušením jejich buněčných struktur, avšak je nebezpečné i pro člověka.
Zdroj: Novinky

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

15.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

INFO: Pobídce Evropské komise ČR rozumí, ale využije ji jen omezeně

15.7.2025 Evropská komise projevuje intenzivní snahu o financování zbrojení a tzv. dekarbonizace z programů Evropského sociálního fondu. Zveřejnila návrh nařízení EP a Rady, kterým se mění nařízení o ESF Plus. Komise navrhla přidat do něj dvě nové samostatné priority: podporu obranného průmyslu a podporu dekarbonizace výrobních kapacit. více...

ROZHOVOR: Zásilkový výdej léků je riziko pro zdraví, říká lékárnice

14.7.2025 Zásilkový výdej léků na předpis může na první pohled působit jako moderní způsob, jak zvýšit dostupnost léčiv. Podle lékárnice Heleny Slámové však nejde o pokrok, ale o zásadní ohrožení celého systému lékárenské péče. V rozhovoru pro Zdravotnický deník lékárnice upozorňuje, že důsledky takového kroku mohou být už nevratné. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.