pečuj doma

Máme bezpečné UV záření, které zabíjí koronavirus, hlásí Japonci

26.9.2020

Jak také bojovat proti novému typu koronaviru? Nový japonský výzkum přináší podle řešitelského týmu z Hirošimské univerzity první důkaz, že pro lidi bezpečná varianta ultrafialového světla rychle a účinně zabíjí virus způsobující nemoc covid-19. Studii zveřejnil akademický žurnál American Journal of Infection Control.

Studie provedená vědci z Hirošimské univerzity zjistila, že použití specifického ultrafialového světla C (tzv. UVC záření) s vlnovou délkou 222 nanometrů (nm), které je bezpečnější pro použití u lidí, účinně zabíjí i nový koronavirus.

Jde o první takový výzkum na světě, píše univerzita ve zprávě na svém webu. V rámci své práce totiž Japonci hledali vlnovou délku ultrafialového světla, která by dokázala ničit koronavirus SARS-CoV-2 a současně nebyla škodlivá pro člověka.

Elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než viditelné světlo, ale delší než rentgenové záření je pro člověka neviditelné. Konkrétně toto UVC je „nejtvrdším“ ultrafialovým zářením, přičemž to s vlnovou délkou 222 nm má být účinné nejen proti SARS-CoV-2, ale i proti podobně strukturovaným koronavirům a též proti sezonním virům chřipky.

Dokáže prý zlikvidovat 99,7 procenta viru za půl minuty. Pro sterilizaci vzduchu, kapalin a povrchu, kde je zapotřebí mít velmi sterilní prostředí - ve zdravotnictví či v potravinářství -, se obecně používají germicidní lampy, vyzařující ono ultrafialové záření ve spektru C. Tyto lampy nejčastěji generují záření s vlnovou délkou zhruba 254 nm, které sice dokáže likvidovat organismy narušením jejich buněčných struktur, avšak je nebezpečné i pro člověka.
Zdroj: Novinky

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.