pečuj doma

MPSV varovalo před falešnými SMS a e-maily

31.10.2023

MPSV varovalo před falešnými SMS zprávami a e-maily s nabídkou příspěvku na bydlení nebo jiné finanční pomoci. Jejich prostřednictvím se podvodníci snaží dostat k osobním a bankovním údajům. Tyto zprávy a e-maily odkazují na falešné webové stránky, které napodobují internetové stránky jejich ministerstva.

V tiskové zprávě to uvedli zástupci úřadu a připomněli, že jediná správná doména ministerstva je mpsv.cz.

„Falešné webové stránky se snaží nalákat občany k poskytnutí citlivých osobních či bankovních údajů, jejichž zneužitím by útočníci mohli získat kontrolu například nad jejich bankovním účtem. Některé podvodné stránky působí velmi věrohodně,“ zdůraznili zástupci MPSV. Podle nich by lidé měli kontrolovat a kriticky vyhodnocovat veškerá sdělení, která dostanou elektronicky. Zejména by měli kontrolovat adresu v adresovém řádku svého webového prohlížeče a osobní údaje by měli zadávat jen na webových stránkách, u kterých mají stoprocentní jistotu, že nejsou falešné.

MPSV při odhalování podvodných webů spolupracuje s policií a národním bezpečnostním týmem CSIRT. Pokud falešnou doménu identifikuje, okamžitě ji blokuje. „Je ale důležité připomenout, že se každý týden objevují desítky nových podvodných stránek, které se snaží zneužít důvěry lidí,“ dodal úřad.

Autoři: iDNES.cz, ČTK

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.