pečuj doma

Máme zapeklitý problém kolem návštěv tatínka

23.8.2023

Milá Sally, naši blízcí příbuzní, u kterých je tatínek, nám zamezují v přístupu k němu. Ale jsou chytří, nedozvoníme se, neberou telefony. Když se nám to po několika dnech podaří, tak se tváří, že neslyšeli nebo že nebyli doma. Přitom s tatínkem pořád doma někdo je. To se potom těžko dokazuje, že je tam špatná vůle, i když víme, že špatná vůle je. Kolikrát necháme něco pro tatínka za dveřmi a jdeme domů. Máme to relativně kousek, ale ve skutečnosti to je, jako by bydlel na druhém konci republiky. Ale co dělat? Příbuzní se tváří, že nechápou, o co nám jde, a že se nic neděje. Tatínek má už 90,a když jsme s ním výjimečně o samotě, naznačuje, že nechce mít hlavně problémy. Dá se v takové věci poradit?

Odpověď

Moji milí,
řešíte opravdu zapeklitý problém a zajímalo by mě, jestli se vám ho podaří rozlousknout.
Tatínek je v ústraní, smí k němu jen omezený okruh lidí, sami si s ním moc nepopovídáte. A když, moc vám neřekne. Mezi řádky od vás probleskuje, že se bojí, že nechce dělat problémy. A co hůř, tuto situaci vytváří vaši příbuzní, zapírají se, nereagují na zvonek. Jak říká klasik, je něco špatného ve státě dánském. I ptám se: „Copak asi?“
Ideální varianta je, že jste prostě měli smůlu a na návštěvu jste přišli v době, kdy opravdu zrovna nikdo nebyl doma, nefungoval zvonek, nebo byli všichni i s dědečkem na procházce.
Ovšem jako pravděpodobnější se mi jeví situace, že vás za dědečkem opravdu nepustí schválně. Tak se mi zdá, že je toto chování vašich příbuzných důsledkem nějakého problému z dřívějška. Že by majetek? Dědeček se dožil úctyhodné devadesátky. Že by si vaši příbuzní vymínili nějaké výhody, o kterých vy nevíte, a oni se domnívají, že by vám vadily? Nebo mají nějaký důvod domnívat se, že byste naopak mohli chtít něco pro sebe vy? A proto vás s ním nechtějí nechávat o samotě? Nebo se snad bojí, že byste mu mohli ubližovat?
Že jsou to nesmysly a fabulace? Že „vařím z vody“? No samozřejmě! Ale to je přesně podhoubí pro vznik problémů z nepochopení. Osočování až averze místo vzájemné komunikace a snahy o pochopení. Je-li opravdu v centru dění dědeček a jeho důstojné žití a dožití v kruhu rodinném, nastává čas ke zcela otevřené debatě o rozdělení péče bez vyčítání a obviňování, co kdy kdo udělal a neudělal. Místo toho zkuste navrhnout střídání, hlídání, procházky či návštěvy v předem daný čas. Ale ne jednou za měsíc! Aspoň dvakrát, třikrát týdně. A pokud to bude příbuzným vadit, ptejte se, co jim vadí. Třeba mají pocit, že je kontrolujete, že je chcete pomlouvat, že jim uvidíte „pod pokličku“.
Moc bych vám přála, abyste našli v rodině sílu „vytáhnout kostlivce ze skříně“ a vzájemně si vyříkat problémy. Možná zjistíte, že to není tak strašné, že se možná vzájemně obviňujete z něčeho, co není pravda, nebo jsou to staré pokřivené polopravdy.
Možná ale k dohodě nedojdete. Problémy nemají jednoduchá řešení. Vytrvejte, choďte na další návštěvy, nabídněte profesionální pomoc dědečkovi – pečovatelky, zdravotní sestry, pobyt v odlehčovací službě. Tak docílíte, že dědečka uvidí víc lidí a lépe by si všimli nějakého nekalého jednání.
A pokud by všechno selhalo, můžete upozornit dědečkova praktického lékaře nebo místní sociální odbor na nevhodné chování pečujících a zmínit vaše obavy o jeho zdraví. I když tak výrazně vyhrocený se mi tento problém nejeví. Důležité je vytrvat, ať si můžete vzájemně s dědečkem užít hezké chvíle bez negativních emocí.

Vaše Sally

sally@pecujdoma.org

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Dva ze tří Slováků nevěří, že vakcíny proti covidu mění DNA

11.5.2025 Dvě třetiny Slováků nevěří zjištěním Ficovu vládnímu zmocněnci Petru Kotlárovi, podle jehož tvrzení všechny testované šarže vakcín proti covidu obsahovaly genetickou informaci, schopnou modifikovat lidskou DNA. Vyplynulo to z průzkumu, který uskutečnila agentura AKO pro zpravodajskou televizi JOJ v dubnu 2025. více...

PTÁTE SE: Nesouhlas s posudkem v řízení o invalidním důchodu

10.5.2025 Chtěla bych se poradit ohledně invalidního důchodu pro mou dceru. Má genetickou vadu, mikrodeleční syndrom a z toho plynoucí lehké mentální postižení. Nyní se učí na odborném učilišti pro mentálně postižené. V listopadu 2025 jí bude 18 let. Žádala jsem na začátku dubna o invalidní důchod. Nyní mi přišel posudek více...

ROZHOVOR: Ombudsman i Bond mají stejné poslání - oba chrání

9.5.2025 Vít Alexander Schorm (1973, Brno) po gymnáziu vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně, další vzdělání získal na pařížské Sorbonně a francouzské Národní správní škole. Kromě češtiny hovoří anglicky, francouzsky a španělsky. Působil mj. jako poradce Otakara Motejla, tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu a pozdějšího prvního českého ombudsmana. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.