pečuj doma

Zaskočil mne dotaz sociální pracovnice

16.7.2023

Vážená Sally, mám dotaz ohledně sociálního šetření. Dost mě zaskočil dotaz sociální pracovnice, že by chtěla vidět obsah lednice a mrazáku, a dokonce se šla podívat do WC mísy. Připadá mi to trochu nedůstojné. Má vůbec na to právo?

Odpověď

Váš dotaz je poměrně strohý, takže se zkusíme zamyslet nad několika variantami a snad tak najdete odpověď na Váš dotaz.
Sociální šetření se provádí v místě bydliště z různých důvodů. Nejčastěji je to při žádosti o přiznání příspěvku na péči, případně jeho navýšení při zhoršení zdravotního stavu. Další možností důvodu sociálního šetření je žádost o poskytování sociální služby, ať už jde o terénní pečovatelskou službu, nebo přechodný pobyt, případně máte zájem o trvalé umístění do domova pro seniory, případně domova se zvláštním režimem.
Tato šetření ale mají velmi obdobný průběh, neboť jejich cílem je zjistit, jak dotyčný zvládá základní životní potřeby a jaký je stupeň závislosti při jejich naplňování. Pro Vaši představu, oblasti, které se hodnotí, jsou: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost.
Takže k Vašemu dotazu: Samotná informace, zda je mrazák naplněn či zda je WC čisté, neukáže sociální pracovnici nic. Nepozná z toho, zda si posuzovaný obstará vše sám, nebo má péči výbornou, či špatnou. Ale pro šikovnou sociální pracovnici jsou tyto informace velmi užitečné, protože si spojí více informací o posuzovaném dohromady – například po dotazu: "Paní Nováková, můžete mi prosím ukázat ledničku a mrazák?" Paní musí vstát, jít, otevřít lednici… a sociální pracovnice vidí: Paní Nováková chodí doma jen s chodítkem, jde pomalu, dvakrát zakopla, v kuchyni otevře ledničku, ale váhá, kde je mrazák. Nebo: na toaletu dojde, ale kdo jí kupuje toaletní papír, neví. Takže je paní špatně pohyblivá, hrozí u ní pád, pravděpodobně bude mít lehkou demenci, tudíž bude potřebovat, aby jí někdo dlouhodobě pomohl vést domácnost.
Tedy ano, sociální pracovnice má důvod na právo chtít si nechat blíže ukázat domácnost, i když se to může zdát nedůstojné, až nesmyslné. Mělo by to ale být s citem a taktem. Naopak je dobře, když do domácností chodí zkušené sociální pracovnice, které umí posoudit různé typy domácností a poznají relevantnost odpovědí posuzované osoby. Dokáží rozeznat, zda se člověk ve své domácnosti pohybuje jistě a s relativně malou dopomocí bude žití zvládat, nebo jsou jeho fyzické či psychické obtíže omezující. Samozřejmě zjištění sociální pracovnice je např. při posuzování přiznání příspěvku na péči je "jen" jednou částí, další je vyjádření praktického lékaře a následně komplexní shrnují a vyjádření posudkového lékaře.
Přeji Vám vše dobré a co nejmenší obtíže.
Vaše Sally

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.