pečuj doma

Má laická péče u nás budoucnost?

1.4.2022

Věřím také, jako většina účastníků vaší ankety, že další generace převezmou tradiční českou kulturu a že domácí pečování, zejména v rámci rodin, bude mít své pokračování. Každý již od dětství považuje rodinu za širší pospolitost, do níž patří rodiče s dětmi, ale samozřejmě i prarodiče a také ostatní příbuzenstvo.

Děti vyrůstající ve zdravém rodinném prostředí citlivě vnímají dění kolem sebe, tedy nejen věci pro ně prospěšné, ale i nepříjemné záležitosti. K nechtěným patří například situace, kdy někdo z rodiny přestává sám dobře zvládat běžné denní úkony a potřebuje podat pomocnou ruku. Takové změny se obvykle probírají za přítomnosti starších dětí a v rodině se pak rozdělují nové úkoly ve vztahu k stárnoucímu, nemocnému, či nemohoucímu. A ta si pak s nastalým stavem většinou dokáže poradit sama. Ve složitějších situacích se obrátí na odborníky s žádostí o pomoc. Samozřejmě, že při poskytování domácí péče seniorům a lidem s handicapem se vyskytuje řada nezanedbatelných problémů, ale to ani jinak být nemůže.

Ale vlastním příkladem (domácí péčí o stárnoucí rodiče, příbuzné, sousedy) můžeme ukázat všem mladším po léta vyšlapanou cestu, po níž se také jednou mohou vydat, pokud jim osud péče potřebných lidí nebude lhostejný. Domácí péče v české společnosti mnoha obětavých a nezištných lidí přežije snad ještě i do dalšího století.  

Eva Ranná                                                                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
Počet dotazů roste a proto jsme "korigovali" naše předsevzetí. Více...
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.
Konference s tématem Holistický přístup k dlouhodobé péči se konala od 13. do 15. září.

Články

ZPRÁVY: Covid udeří už v říjnu? Chlíbek by nenasazoval respirátory

2.10.2022 Zatímco podle ministra zdravotnictví ČR Vlastimila Válka by měla podzimní vlna covidu-19 přijít až v měsíci listopadu, šéf Ústavu zdravotních informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek shodně zmiňují již říjen. více...

PŘEDNÁŠKA: Marián Kuffa a jeho moudrá a pravdivá slova

2.10.2022 O smíření, milosrdenství, lásce...  Video Slovenského dohovoru za rodinu, v němž vystupuje katolický kněz P. Marián Kuffa. Všechno, co říká, je hluboce lidské a pravdivé. Hovoří o věcech, které se našich národů, ale nejen jich, právě teď bytostně týkají. Přednášku proslovil na konci září. více...

INFO: Nominujte na Cenu Křesadlo pro dobrovolníky

1.10.2022 Cenu Křesadlo v Jihomoravském kraji může získat každý, kdo dobrovolně a zdarma působí v jakékoliv oblasti činností, kde pomáhá lidem a svému okolí. Křesadlo je ocenění pro úplně obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Cílem je i zviditelnit příběhy nezištné pomoci v tomto kraji. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.