pečuj doma

Má laická péče u nás budoucnost?

1.4.2022

Věřím také, jako většina účastníků vaší ankety, že další generace převezmou tradiční českou kulturu a že domácí pečování, zejména v rámci rodin, bude mít své pokračování. Každý již od dětství považuje rodinu za širší pospolitost, do níž patří rodiče s dětmi, ale samozřejmě i prarodiče a také ostatní příbuzenstvo.

Děti vyrůstající ve zdravém rodinném prostředí citlivě vnímají dění kolem sebe, tedy nejen věci pro ně prospěšné, ale i nepříjemné záležitosti. K nechtěným patří například situace, kdy někdo z rodiny přestává sám dobře zvládat běžné denní úkony a potřebuje podat pomocnou ruku. Takové změny se obvykle probírají za přítomnosti starších dětí a v rodině se pak rozdělují nové úkoly ve vztahu k stárnoucímu, nemocnému, či nemohoucímu. A ta si pak s nastalým stavem většinou dokáže poradit sama. Ve složitějších situacích se obrátí na odborníky s žádostí o pomoc. Samozřejmě, že při poskytování domácí péče seniorům a lidem s handicapem se vyskytuje řada nezanedbatelných problémů, ale to ani jinak být nemůže.

Ale vlastním příkladem (domácí péčí o stárnoucí rodiče, příbuzné, sousedy) můžeme ukázat všem mladším po léta vyšlapanou cestu, po níž se také jednou mohou vydat, pokud jim osud péče potřebných lidí nebude lhostejný. Domácí péče v české společnosti mnoha obětavých a nezištných lidí přežije snad ještě i do dalšího století.  

Eva Ranná                                                                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Potvrzení o ustanovení opatrovníka a ochrana údajů

26.9.2023 Dostal jsem od okresního soudu Usnesení o ustanovení opatrovníkem. Je to čtyřstránkový elaborát, obsahující velmi citlivé údaje o zdravotním stavu opatrovance. Lze požadovat u soudu nějaké jednoduché potvrzení o ustanovení opatrovníkem s odkazem na toto rozhodnutí tak, aby potvrzování o ustanovení opatrovníkem nebylo v rozporu více...

ZPRÁVY: Milí senioři, máte svátek, přijďte ho oslavit

25.9.2023 Vážení a milí přátelé a příznivci mezigenerační politiky Jihomoravského kraje, a samozřejmě taktéž čtenáři našeho webu, dovolujeme si vás pozvat na Svátek seniorů se Senior Pasy. Uskuteční se čtyři akce, a to 26. 9. ve Znojmě, 27. 9. v Hodoníně, 1. 10. v Brně na Zelném trhu a 3. 10. ve Slavkově. Více informací najdete na plakátcích k akcím. více...

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.