pečuj doma

Má laická péče u nás budoucnost?

1.4.2022

Věřím také, jako většina účastníků vaší ankety, že další generace převezmou tradiční českou kulturu a že domácí pečování, zejména v rámci rodin, bude mít své pokračování. Každý již od dětství považuje rodinu za širší pospolitost, do níž patří rodiče s dětmi, ale samozřejmě i prarodiče a také ostatní příbuzenstvo.

Děti vyrůstající ve zdravém rodinném prostředí citlivě vnímají dění kolem sebe, tedy nejen věci pro ně prospěšné, ale i nepříjemné záležitosti. K nechtěným patří například situace, kdy někdo z rodiny přestává sám dobře zvládat běžné denní úkony a potřebuje podat pomocnou ruku. Takové změny se obvykle probírají za přítomnosti starších dětí a v rodině se pak rozdělují nové úkoly ve vztahu k stárnoucímu, nemocnému, či nemohoucímu. A ta si pak s nastalým stavem většinou dokáže poradit sama. Ve složitějších situacích se obrátí na odborníky s žádostí o pomoc. Samozřejmě, že při poskytování domácí péče seniorům a lidem s handicapem se vyskytuje řada nezanedbatelných problémů, ale to ani jinak být nemůže.

Ale vlastním příkladem (domácí péčí o stárnoucí rodiče, příbuzné, sousedy) můžeme ukázat všem mladším po léta vyšlapanou cestu, po níž se také jednou mohou vydat, pokud jim osud péče potřebných lidí nebude lhostejný. Domácí péče v české společnosti mnoha obětavých a nezištných lidí přežije snad ještě i do dalšího století.  

Eva Ranná                                                                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

INFO: Zdravotně postižení budou od dubna 2025 patřit pod ČSSZ

22.4.2024 MPSV připravilo návrh zákona, jehož cílem je systémové sjednocení všech sociálních dávek podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem pod hlavičku České správy sociálního zabezpečení. Namísto Úřadu práce ČR by tak nově o příspěvku na péči a dávkách pro osoby se zdravotním postižením rozhodovaly územní správy sociálního zabezpečení. více...

PTÁTE SE: Znovuposouzení příspěvku na péči v 18 letech u celiaka

21.4.2024 Dceři v listopadu 2023 skončil posudek (3. v pořadí) na příspěvek na péči v 1. stupni, dg. celiakie, skolióza (celotrupový korzet). Uznáno pokaždé d) stravování, e) oblékání, h) péče o zdraví. (Rozporovali jsme osobní aktivity, ale nedosáhli). Před dvě dny jsem byla na základě Vyrozumění z úřadu práce nahlédnout do spisu. Posudkový lékař popsal více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.