pečuj doma

Přes 350 tisíc lidí už má v Číně očkování na covid

5.10.2020

Přestože ještě několik měsíců potrvá, než bude možné očkovat proti koronaviru, 350 tisíc lidí už vakcínu dostalo. Konkrétně v Číně. Tamní státní rada schválila užití dosud neověřené vakcíny pro zaměstnance nezbytných profesí. Zahraniční experti však upozorňují na možné nežádoucí účinky. Běžně musí nové léky a vakcíny projít složitým testováním. To zaručí, že jsou látky nejen účinné, ale také bezpečné.

Testování probíhá ve vyspělých zemích na tisících až desítkách tisíc dobrovolníků. K této takzvané třetí fázi přistoupilo několik čínských  výrobců potenciálních vakcín v červnu. V červenci čínská rada, vládní orgán, v jehož čele je prezident Si Ťin-pching, schválila nouzové použití vakcín pro rizikové skupiny, informuje čínský server Yicai Global. Vakcínu už dostali zaměstnanci farmaceutických firem a státních podniků. Podle státní rozhlasové stanice, na kterou se odkazuje hongkongský deník South China Morning Post, jich bylo 350 tisíc.

Kromě zmíněné firmy SinoPharm se ví také o podání vakcíny od další farmaceutické společnosti Sinovac. Ta naočkovala tři tisíce svých zaměstnanců a jejich příbuzných. Další lidé s neschválenou vakcínou budou přibývat. Jak píše americký deník New York Times, místní vláda ve městě Šao-jang v provincii jižně od Šanghaje vytvořila speciální kategorii lidí, kteří mají právo na nouzové očkování. Úřady sem zařadily pracovníky škol, školek, pečovatelských domů, zaměstnance supermarketů a také ty, kteří cestují do rizikových oblastí. Výzvy k vytvoření podobných seznamů prý dostaly i správy jiných oblastí. 

"Cílem je nejprve vybudovat imunologickou bariéru pro zvláštní část obyvatelstva, která zaručí stabilitu následných procesů v celých městech," uvedl Čeng Čung-wej z Čínské národní zdravotní komise.

Očkování neschválenou vakcínou proto kritizují někteří zahraniční odborníci. "Má to mnoho negativních dopadů. Lidé mohou být nakažení a šířit infekci, aniž by to věděli, protože budou relativně bez příznaků, pokud vakcína částečně zafunguje," popisuje jeden z možných problémů Jerome Kim z neziskové organizace Mezinárodní institut pro vakcíny (IVI).

S tím částečně souhlasí i čínský virolog Jang Čan-čchiou z univerzity ve Wu-chanu, který se domnívá, že vakcína může být jen placebo - bude mít pouze "psychologický efekt na uklidnění zaměstnanců".

Kritiku však čínská strana odmítá. Výrobci vakcín tvrdí, že z lidí, kteří byli od července naočkovaní, se zatím nikdo koronavirem nenakazil. Ani se u nich neprojevily vážnější nežádoucí účinky.

Čínská vakcína by měla být oficiálně schválena letos v listopadu a její cena by se měla pohybovat kolem tisíce jüanů, tedy necelých tří a půl tisíce korun.

Zdroj: J. Václavíková, Aktuálně, kráceno

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.