pečuj doma

Významné zneužívání příspěvku na péči se nepotvrzuje

31.7.2023

Na základě informací zveřejněných Generálním ředitelstvím Úřadu práce České republiky je zřejmé, že jednotlivé Úřady práce využívají již nyní zákonnou možnost kontroly využití příspěvku na péči dle § 29 zákona o sociálních službách a není tak třeba měnit zásadně systém kontroly, když dosavadní systém se jeví využívaný a funkční.

Jen v roce 2020 bylo provedeno 12 250 kontrol, v roce 2021 to bylo již 17 011 kontrol a v roce 2022 bylo provedeno dokonce 27 364 kontrol. Přes tuto zvýšenou kontrolní činnost vyplývá ze statistiky i tvrzení Generálního ředitelství, „že závažná pochybení při využívání příspěvku na péči, kdy bylo následně zahájeno správní řízení z moci úřední, byla v letech 2020 až 2022 zjištěna v necelém 1 % provedených kontrol. Úřad práce ČR nezpracoval žádný materiál o zneužívání příspěvku na péči ani mu není známo, že by takový materiál zpracoval jiný správní orgán.“

Lze tedy shrnout, že mediálně prezentovaná tvrzení o významném zneužívání příspěvku na péči se zdaleka nepotvrzují a nejde tak o relevantní informaci. I nadále je 99 % kontrolovaných opečovávaných a jejich pečujících vyhodnoceno jako dostatečná péče. Lze sice předpokládat, že nedostatky budou i mezi nekontrolovanými, ale nelze statisticky dovozovat, že by procento pochybení mělo významně narůstat pouhým počtem dalších provedených kontrol.

Musíme proto podpořit další organizace a samotné pečující, kteří se proti prohlášení ministerských představitelů o významném zneužívání příspěvku na péči v rámci domácí péče ohrazují. Považujeme tato prohlášení za nepodložená a bohužel velmi nešťastná, jakkoliv uznáváme ojedinělá jednotlivá selhání, která je však nutné řešit individuálně, nikoliv paušalizací a dehonestováním celé skupiny pečujících.

MS kruh a Pečujeme doma

 

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.