pečuj doma

Významné zneužívání příspěvku na péči se nepotvrzuje

31.7.2023

Na základě informací zveřejněných Generálním ředitelstvím Úřadu práce České republiky je zřejmé, že jednotlivé Úřady práce využívají již nyní zákonnou možnost kontroly využití příspěvku na péči dle § 29 zákona o sociálních službách a není tak třeba měnit zásadně systém kontroly, když dosavadní systém se jeví využívaný a funkční.

Jen v roce 2020 bylo provedeno 12 250 kontrol, v roce 2021 to bylo již 17 011 kontrol a v roce 2022 bylo provedeno dokonce 27 364 kontrol. Přes tuto zvýšenou kontrolní činnost vyplývá ze statistiky i tvrzení Generálního ředitelství, „že závažná pochybení při využívání příspěvku na péči, kdy bylo následně zahájeno správní řízení z moci úřední, byla v letech 2020 až 2022 zjištěna v necelém 1 % provedených kontrol. Úřad práce ČR nezpracoval žádný materiál o zneužívání příspěvku na péči ani mu není známo, že by takový materiál zpracoval jiný správní orgán.“

Lze tedy shrnout, že mediálně prezentovaná tvrzení o významném zneužívání příspěvku na péči se zdaleka nepotvrzují a nejde tak o relevantní informaci. I nadále je 99 % kontrolovaných opečovávaných a jejich pečujících vyhodnoceno jako dostatečná péče. Lze sice předpokládat, že nedostatky budou i mezi nekontrolovanými, ale nelze statisticky dovozovat, že by procento pochybení mělo významně narůstat pouhým počtem dalších provedených kontrol.

Musíme proto podpořit další organizace a samotné pečující, kteří se proti prohlášení ministerských představitelů o významném zneužívání příspěvku na péči v rámci domácí péče ohrazují. Považujeme tato prohlášení za nepodložená a bohužel velmi nešťastná, jakkoliv uznáváme ojedinělá jednotlivá selhání, která je však nutné řešit individuálně, nikoliv paušalizací a dehonestováním celé skupiny pečujících.

MS kruh a Pečujeme doma

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.