pečuj doma

Moje povolání není zapínat černé pytle, říká sestra

25.11.2021

Úryvek z dnešní reportáže Radiožurnálu: Marnost a bezmoc – tohle cítí zdravotníci po celé zemi, kteří pečují o covidové pacienty. Například v nemocnici ve Vsetíně mají nejvíc hospitalizovaných s covidem-19 od začátku epidemie. A téměř všichni jsou neočkovaní proti koronaviru.

To se odráží i na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde prožívají velmi těžké chvíle nejen pacienti, ale i personál. Až polovina ventilovaných pacientů kvůli covidu-19 umírá.

„To není, že umřeli s covidem. Všichni ti lidé umřeli proto, že onemocněli infekcí. To byli jinak normálně fungující lidi, naprosto soběstační,“ říká primář ARO Marek Proksa.

„Všechno, co tady leželo a umřelo, tak byli soběstační lidi a nebýt covidu, tak by nebyli v nemocnici,“ říká pro Radiožurnál s typickým valašským přízvukem primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Marek Proksa. 

„To není, že umřeli s covidem. Všichni ti lidé umřeli proto, že onemocněli infekcí. To byli jinak normálně fungující lidi, naprosto soběstační. Chlapi si byli schopni přichystat dřevo na zimu, jezdili na kole, na výlety, do obchodu. Umřeli kvůli covidu. Ne s covidem a podobné řeči. A neočkují se.“

Primář si povzdychne a obhlíží oddělení, kde mají jen jednoho očkovaného. A to ještě v létě a vakcínou Johnson & Johnson (ta vyžaduje podle odborníků přeočkování po dvou měsících – pozn. red). „I kdyby byla paní naočkovaná jakoukoliv vakcínou, už je v době, kdy měla dostat booster, tedy posilovací dávku. Co jsem se díval na údaje ze standardního oddělení, tak i ti očkovaní, co tam leží, jsou starší lidi v termínu kolem toho boosteru. A buď si pro další vakcínu nešli, nebo se na to vykašlali.“

Na jednotce intenzivní péče interního oddělení mají deset lůžek, polovina pacientů je ventilovaných. „Internisté nejsou úplně zběhlí v péči o ventilované pacienty, ale teď to jinak nejde. Takže jsme tam poslali našeho intenzivistu a o pacienty postaráno je,“ popisuje krizové řešení primář Proksa.

Zdravotníci pracují v ochranných oděvech.. Na oddělení je ticho, tiše hučí i klimatizace, kterou přerušuje pravidelné pípání přístroj nebo zazvonění. „Ano, děkuji Magdi, připravíme,“ odpovídá rychle do telefonu vrchní sestra Zdeňka Gajdošová. „Ten předsudek, že jsem mladý a mám dobrou imunitu, asi neplatí,“ říká zkušená sestra s vlasy staženými do culíku a naráží na čtyřicetiletého pacienta, který bojuje o život na ventilátoru.

„My jsme malé oddělení, známe se dvacet let, jsme sehrané, holky jsou zvyklé setkávat se se smrtí, ale tohle je extrém. A komentáře na sítích, že je to naše povolání, mě dokáže opravdu rozčílit. Moje povolání je zachraňovat lidský život, a ne, jak je to teď tady, zapínat černé pytle.“

Covidoví pacienti se dostávají na ARO ještě při vědomí a zdravotníci s nimi mluví. Znají jejich příběhy, ale ten postupný konec je podle Gajdošové těžký pro všechny. „My jim říkáme, pomůžeme vám s dýcháním, dostanete trubičku, ale člověk tuší, že to může být konečná.“ Vrchní sestře trochu poklesne hlas. „Blbý je dotaz, jestli umřu…“

Zdroj: Rádiožurnál 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.