pečuj doma

Rusové chtějí začít očkovat již za dva týdny. Je to reálné?

18.10.2020

Češi nedůvěřují ruské a čínské vakcíně, jenom dvě, respektive čtyři procenta by se jimi nechali naočkovat. Nejvíce Češi důvěřují české (40 %) a německé (36 %) vakcíně, mladá generace od 18 do 29 let by se nechala naočkovat i americkou, kterou řadí na třetí místo. O ruské vakcíně přichází v poslední době hodně informací. I nezaujaté, jako tato na Novinkách.

Očkování ruskou vakcínou proti koronaviru Sputnik V by mohlo být zahájeno na přelomu října a listopadu, řekl TASSu šéf Ruského fondu přímých investic (RDIF) Kirill Dmitrijev. Zdůraznil, že vakcína bude primárně určená pro Rusko.

Dal také najevo naději, že by v listopadu mohla dostat souhlas k použití na Blízkém východě. „Bezpochyby doufáme, že by ruská vakcína mohla být schválena a využívána v listopadu i na Blízkém východě. Zdůraznil přitom, že Sputnik V je první, která byla na světě schválená k použití, a proto je o ni ve světě velký zájem.

Testy zatím probíhají

Rusko schválilo Sputnik V k použití 11. srpna, to však ještě neproběhla třetí fáze klinických testů, která umožňuje odhalit i málo obvyklé vedlejší příznaky a ověřit účinnost, což vyvolává na Západě obavy, nakolik je bezpečný. Tyto zkoušky vyžadují zapojení 40 000 lidí, nyní ale už třetí fáze probíhá, zahájena byla 1. září u lidí od 18 do 60 let.

TASS však zdůraznil, že už v červnu a v červenci se konaly klinické testy. Jak ale uvedla imunoložka z Manchesterské univerzity Sheena Cruikshanková, nešlo o dvojitě slepý test, takže nelze vyloučit, že výsledky mohl nevědomky ovlivnit například lékař, který látku podával.

Rusko ale postup hájí s odvoláním na mimořádnou situaci za pandemie. „Taktika je velmi vyvážená, bereme v potaz riziko druhé vlny pandemie,“ řekl poradce ruského ministerstva zdravotnictví Sergej Glagolev podle serveru The National ze Spojených arabských emirátů.

Mírné vedlejší účinky

Denis Logunov, zástupce ředitele ústavu Nikolaje Gamaleji, který vakcínu vyvinul, řekl: „Co jiného jsme měli dělat – zkoumat vakcínu dva nebo tři roky, nebo ochránit lidi, kteří mohou onemocnět dnes a třeba umřít, nebo se dostat do vážného stavu?“ Sám ale připustil, že má látka vedlejší účinky. Po očkování stoupne teplota, bolí hlava a objeví se bolesti v místě vpichu. Dodal, že silnější je reakce u mladších ročníků, ale že se zatím nezjistily „vážné vedlejší efekty“, jaké se objevily u jiných adenovirových vakcín.

Jako první zahraniční země zahájí testy Sputniku V Bělorusko. Podle Dmitrijeva by mohly proběhnout i ve Spojených arabských emirátech. Indická firma Dr Reddy Laboratories tento týden podle serveru NDTV znovu podala žádost, aby mohla provést v Indii druhou a třetí fázi klinických testů Sputniku V.

Adenovirová vakcína

Sputnik V využívá adenovirového nosiče, který je upraven tak, že nese S-protein koronaviru SARS-CoV-2, jím se koronavirus napojuje na napadené buňky. Látku vyvinul ústav Nikolaje Gamaleji na základě vyvíjených očkovacích látek proti ebole a MERS. I tyto očkovací látky jsou však teprve ve stadiu vývoje a nebyly schválené pro použití.

Bezpečný byl při podání makakům rhesus, morčatům, králíkům, krysám a myším. Stoprocentní ochranu poskytl podle nezveřejněné studie kosmanům a syrským zlatým křečkům s potlačenou imunitní reakcí. Data naznačují, že poskytuje podobnou ochranu jako jiné adenovirové vakcíny, ale americký vakcinolog Peter Hotez v časopisu Lancet varoval, že ani dvě dávky nemusí vytvořit dostatečné množství protilátek. Zmiňuje, že ani podobná vyvíjená vakcína od AstraZeneky neposkytla plnou ochranu proti viru.

Otázkou je i to, zda bude k dispozici dost dávek. Firma Binnofarm uvedla, že může vyprodukovat asi půldruhého milionu dávek ročně. Indické Dr Reddy Laboratories ale uvádějí, že by mohly vyrábět až sto milionů dávek ročně.  Nicméně ve světě si zatím různé země včetně Brazílie předobjednaly asi 1,5 miliardy dávek.

Zdroj: Novinky

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Probíhá již šestnáctý Týden sociálních služeb ČR

9.10.2024 V pondělí 7. října 2024 byl zahájen Týden sociálních služeb ČR pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, jenž se letos koná již pošestnácté. Týden sociálních služeb je obdobím prezentací, setkávání se a odborných diskuzí a jeho hlavní událostí je tradičně kongres v Táboře. více...

PTÁTE SE: Opatrovaný syn pije alkohol na léky, jeho otec v tom nebrání

8.10.2024 Opatrovníkem našeho syna je otec, u kterého syn bydlí, u mě je občas a má u mě svůj pokoj. Syn pije alkohol k psychiatrickým lékům. Otec měl zkoušet testerem, zda syn pil alkohol. Já tester mám a syn při návštěvě u mě nadýchal 0,6 promile. Požití alkoholu zdůvodnil tím, že s tátou pili 40 let staré víno a že si táta tester nepořídil. Žádala jsem, aby syn docházel více...

ZPRÁVY: Ceny NRZP ČR MOSTY za rok 2024 byly vyhlášeny

7.10.2024 Republikový výbor NRZP České republiky na svém jednání vyhlásil 22. ročník cen Národní rady osob se zdravotním postižením ČR MOSTY 2024. Předávání cen se uskuteční koncem května 2025 v Moravskoslezském kraji. Oceňovány budou projekty a osobnosti ve čtyřech kategoriích, jak je uvedeno v nominačním archu. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.