pečuj doma

Svět znepokojen závažností naší situace. Jsme nejhorší v Evropě

13.10.2020

Situací České republiky se v těchto dnech intenzivně zabývají zahraniční media i agentury, velkopu pozornost ji věnují například Reuters, AP, AFP i DPA. List The Guardian či server Politico upozorňují na to, že zatímco na jaře česká vláda na pandemii reagovala velmi rychle a rázně, v létě už ji stoupající statistiky bohužel k rozhodným krokům nepřiměly.

"Česká republika si vysloužila chválu za to, jak zpočátku při propuknutí epidemie na jaře situaci zvládla. Jako první evropská země nařídila nošení roušek na veřejnosti a jako první začala s uvolňováním, když se virus dal na ústup. Když ale začala čísla nakažených v srpnu zase růst, reagovala vláda pomalu a jen váhavě přijala omezení teprve ve chvíli, kdy bilance infikovaných překročila tisícovku," napsal server Politico.

"Česká republika je po dramatickém vzestupu počtu případů covidu-19 na cestě k druhé karanténě, přičemž v této zemi epidemie roste nejrychleji v Evropě, jen několik měsíců poté, co byla dávána světu za příklad jako příběh úspěchu v boji v nákazou," zhodnotil vývoj list The Guardian.

Také britský deník upozorňuje, že Česko koncem června zrušilo téměř všechna omezení, přijatá dříve kvůli šíření koronaviru, ale když se začaly statistiky v srpnu zhoršovat, už je znovu bohužel nezavedlo.

Premiér Babiš, který původně zamítl návrhy na znovuzavedení roušek. Než opět změnil kurz, pokusil se vinu částečně svalit na údajně nespolupracující veřejnost, která podle něj už není tak ochotná držet se pravidel," dodal The Guardian.

Agentury i další média pak upozorňují na znepokojivá čísla, podle nichž je nyní Česko co do rychlosti šíření koronaviru nejhůře postiženou zemí v Evropě. Zatímco ještě na začátku září ČR registrovala kolem 25 tisíc infikovaných, nyní je to už téměř o 100 tisíc víc, uvedla agentura Reuters. Minulý týden pak v ČR bylo za jediný den pozitivních rekordních 8600 lidí, což je při přepočtu na počet obyvatel takové množství, jako kdyby USA hlásily přes čtvrt milionu nakažených denně, přiblížil čtenářům závažnost naší situace server Politico.

Zdroj: čtk, aktualně

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Synovi kupuji auto, přispívá úřad práce. Schvaluje to soud?

16.1.2025 Poprvé 9letému synovi schválili příspěvek na vůz. Budu kupovat vůz od firmy, ojetinu. Všude čtu, že musím dát žádost na opatrovnický soud, ale nikde nemůžu najít nějaký vzor, co psát, případně co poslat. Bohužel v okolí nemám nikoho, kdo by mi poradil. Na internetu jsme našla jen to, že syn musí být majitel, já provozovatelale, ale při registraci více...

PTÁTE SE: Příspěvek na péči při přerušení pobytu v domově

15.1.2025 Maminka je narozena v roce 1935. Pobírá příspěvek na péči, v roce 2023 získala první stupeň, od července 2024 má 3. stupeň. Od listopadu 2024 pobývá v domově s pečovatelskou službou. Každý víkend od pátku do neděle si ji beru domů do jejího domku. Můj dotaz se týká příspěvku na péči. Nenáleží jí poměrná část příspěvku za dobu více...

INFO: Dohody o provedení práce – pravidla od ledna 2025

14.1.2025 ČSSZ rekapituluje právní úpravu, která se týká povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce (DPP). Povinná účast platí, jakmile má zaměstnanec z DPP měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP platí jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.