pečuj doma

Svět znepokojen závažností naší situace. Jsme nejhorší v Evropě

13.10.2020

Situací České republiky se v těchto dnech intenzivně zabývají zahraniční media i agentury, velkopu pozornost ji věnují například Reuters, AP, AFP i DPA. List The Guardian či server Politico upozorňují na to, že zatímco na jaře česká vláda na pandemii reagovala velmi rychle a rázně, v létě už ji stoupající statistiky bohužel k rozhodným krokům nepřiměly.

"Česká republika si vysloužila chválu za to, jak zpočátku při propuknutí epidemie na jaře situaci zvládla. Jako první evropská země nařídila nošení roušek na veřejnosti a jako první začala s uvolňováním, když se virus dal na ústup. Když ale začala čísla nakažených v srpnu zase růst, reagovala vláda pomalu a jen váhavě přijala omezení teprve ve chvíli, kdy bilance infikovaných překročila tisícovku," napsal server Politico.

"Česká republika je po dramatickém vzestupu počtu případů covidu-19 na cestě k druhé karanténě, přičemž v této zemi epidemie roste nejrychleji v Evropě, jen několik měsíců poté, co byla dávána světu za příklad jako příběh úspěchu v boji v nákazou," zhodnotil vývoj list The Guardian.

Také britský deník upozorňuje, že Česko koncem června zrušilo téměř všechna omezení, přijatá dříve kvůli šíření koronaviru, ale když se začaly statistiky v srpnu zhoršovat, už je znovu bohužel nezavedlo.

Premiér Babiš, který původně zamítl návrhy na znovuzavedení roušek. Než opět změnil kurz, pokusil se vinu částečně svalit na údajně nespolupracující veřejnost, která podle něj už není tak ochotná držet se pravidel," dodal The Guardian.

Agentury i další média pak upozorňují na znepokojivá čísla, podle nichž je nyní Česko co do rychlosti šíření koronaviru nejhůře postiženou zemí v Evropě. Zatímco ještě na začátku září ČR registrovala kolem 25 tisíc infikovaných, nyní je to už téměř o 100 tisíc víc, uvedla agentura Reuters. Minulý týden pak v ČR bylo za jediný den pozitivních rekordních 8600 lidí, což je při přepočtu na počet obyvatel takové množství, jako kdyby USA hlásily přes čtvrt milionu nakažených denně, přiblížil čtenářům závažnost naší situace server Politico.

Zdroj: čtk, aktualně

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.