pečuj doma

KNIHY: Dvě aktuální v covidové době

9.11.2020

Publicista Petr Bílek se zaobírá v internetových Literárkách knihami, které mají co říct v dnešní covidové době. Je to především Varovná hora Thomase Manna, u nás známá hlavně pod titulem Kouzelný vrch. Kardinálním tématem románu je nemoc. Konkrétně tuberkulóza léčená v sanatoriu nad Davosem před první světovou válkou. Detailní a zevrubná analýza nevelké skupiny pacientů se postupně přelévá jako stále kypivější metafora do diagnostiky celé lidské společnosti své doby, do kulturně historicky založené stálé konfrontace racionality a víry, do pokusu pochopit lásku lidskou i boží.

Není vhodnějších chvil, než jsou ty, jež právě žijeme, abychom se vášnivě zakousli do zkoumání morálních konsekvencí nemoci jako integrální součásti existence lidstva. Ani po Kochově objevu bakterie způsobující nemoc neztratila tehdy tuberkulóza povahu nemoci potenciálně epidemické a vystavovala své nevinné a zaskočené oběti údivu a nechápavé otázce po spravedlnosti a nespravedlnosti nákazy. Autor postřehuje a charakterizuje i takové pacienty, jimž nemoc otevírala brány ke svobodě, protože je zbavovala obvyklých ohledů k bližním a živila v nich široký dech touhy, ohrožené rizikem náhlého uhasnutí.

Nakolik je nemoc fyzická viditelným projevem skrytých vad morálních, to je problém, který trápí lidskou kulturu po tisíciletí. V Sofoklově Králi Oidipovi (páté století před naším letopočtem) je stanovena přímá souvislost mezi morem řádícím v Thébách a mezi příšernou vinou jejich vládce. Zhoubné miasma, jež vnesl svou přítomností do města Oidipus, musí být vykořeněno, jinak pomřou všichni. Athénský historik medicíny Antonis A. Kousolis uvažuje ve své studii, jaká mohla být reálná příčina situace, z níž dramatik vychází, a dospívá k názoru, že do Théb se mor rozšířil z Athén v důsledku peloponéských válek a že byl způsoben zoonózou, tj. infekcí přirozeně přenositelnou mezi zvířaty a lidmi. Jak že to začalo s covidem 19? Kdo za to může a kdo si to způsobil?

Hans Castorp, jak se Mannova hlavní postava jmenuje, zahnívá v prostředí léčebny Berghof sedm let a na jejich konci sleduje s nepochopením, jak se v kdysi harmonickém prostředí vzmáhá všeobecná nevraživost, omrzelost a agresivita dříve stěží představitelných rozměrů. Ohleduplnost a toleranci k názorům jiných odválo nové povětří a rozčísnout ho má blesk a hrom první světové války. Zhýčkané buržoazní dítě končí v bahně a vších fronty. Je dáno osudem, že omrzelé zavinování se do sebe, vytrvalé soukromničení, pěstování skupinových identit naježených proti jiným skupinovým identitám vede nakonec ke konfliktu, o který nikdo nestál, ale který se jeví všem jako neodvratný?

Petr Bílek, literarky.cz

V lednu skončily Chvilky v kruhu, ale zůstávají na webu a máte možnost si je přehrát. Audio.
S Radkou Pešlovou vám vytváříme zázemí. Abyste si byli jistější! Právní poradna pro opatrovníky
MS kruh zveřejnil dvě další videa pro pečující. Projděte si je, videa vás určitě budou zajímat.
Moravskoslezský kruh připravuje dvě zajímavé publikace. Chceme je distribuovat v srpnu a v září.

Články

ZPRÁVY: V červnu by mohlo být u nás už lépe!

13.4.2021 Šíření koronaviru v České reopublice by mohlo do dvou měsíců přirozeně zpomalit. Shodují se na tom vědci, které oslovil Radiožurnál. Zatímco doteď přispívala ke snižování počtu nových případů přísná protiepidemická opatření, v létě už by se o to měla postarat takzvaná kolektivní imunita vytvořená především očkováním. více...

INFO: Jak neudělat z důchodců nuzáky. Maláčová má plán

13.4.2021 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) hodlá v příštích dnech předložit vládě podrobný plán důchodové reformy. Prosazovat do voleb bude také svůj zákon o dostupném bydlení. Maláčová, která se znovu stala o víkendu místopředsedkyní ČSSD, řekla, že klíčovým prvkem sociální politiky ČSSD bude právě důchodová reforma. více...

GLOSA LADISLAVA VENCÁLKA: Etuda Jana Blatného

13.4.2021 Nejoblíbenějším politikem nejen této vlády, ale mezi všemi, co figurují na naší politické scéně se dle posledního průzkumu veřejného mínění, stal nedávný ministr zdravotnictví Jan Blatný. Druhá je ministryně Jana Maláčová. Nejméně oblíbeným se stal pan president. A hnedle nad ním v žebříčku figuruje bývalý rektor Masarykovy university Petr Fiala, šéf ODS. více...

Podporovatelé v roce 2020

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace Charty 77
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.