pečuj doma

Umřel s covidem? To je fašistický přístup

6.10.2020

Docent Vladimír Koblížek, který v Hradci Králové pracuje na výzkumu covidu, je vyloženě alergický na to, když někteří jeho kolegové tvrdí, že covid je pouze chřipečka nebo rýmička. Pneumolog nepřímo kritizuje výroky kardiologa Pirka nebo stomatologa Šmuclera a dalších kapacit, kteří podle něj onemocnění covid-19 nepochopitelně zlehčují.

„Jsou to velmi inteligentní lidé, ale asi se nechali svést tím, že si myslí, že o virových infekcích horních dýchacích cest všechno víme z lékařské fakulty. Ale to já si nemyslím. Podle mě by o tom měli mluvit virologové, protože to chřipečka není v žádném případě.“

„ Zejména pro staré lidi je covid strašně nebezpečný. Když se se říká, že člověk „umřel s covidem“, nikoliv „na covid“. Považuji to za sociální darwinismus hodný fašistického přístupu.“

„Představte si, že máte pacienta, kterému je 80 let,“ vysvětluje Koblížek svůj postoj. „Má ischemickou chorobu a cukrovku. Může s tím žít dalších pět let, může být s vnoučaty, těšit se dobrému životu. Jistě, bere léky na tlak a píchá si inzulin. Ale přijde covid a on umře. A to za situace, že se mu plíce zalijí zánětem, on se v podstatě dusí.“

„My se mu snažíme pomoci, dáme mu kyslík, napojíme ho na ventilátor. Ale šance, že se staří lidé odpojí od ventilátoru, je malá, i když se anesteziologové snaží. Tato skupina je však kritická. Pokud tohle nějaká nemoc dělá, tak bychom neměli být v klidu a neměli bychom ji bagatelizovat a měli bychom mít před ní respekt,“ míní pneumolog.

Ale nebezpečí je zýbnačné i pro mladé. Během výzkumu objevil jeho tým u pacientů, kteří prodělali před třemi měsíci covid, tak významné změny na plicích, které se podle Koblížka rozhodně u chřipky nevyskytují. „Uvedl bych příklad, který bude zajímat třeba kardiology nebo hematology. U 38 procent lidí, kteří mají po ambulantní formě nemoci, jsme našli poruchu difúze kyslíku v plíci.“

„A u čtvrtiny z nich jsme našli dokonce námahovou desaturaci,“ uvádí Koblížek. „Při zátěži, chůzi po rovině během šestiminutového testu, by čtyřicetiletý člověk měl mít normální saturaci. My jsme ale u těchto pacientů zjistili, že údaje klesaly. A to významně.“

„Co to znamená?“ pokračuje pneumolog. „Že tři měsíce po infekci se u některých pacientů objevují poruchy výměny kyslíku. K tomu během chřipky nedochází. A srovnání s chřipkou kulhá ještě v jedné záležitosti. A to ve věci vakcinace a antivirotik. Proti chřipce máme účinné vakcíny i antivirotika a ty fungují na tyto viry.“

Více zde:

https://www.idnes.cz/technet/veda/koronavirus-covid-vladimir-koblizek-pirk-smucler-umrit-s-covidem-studie-fasismus.A201004_125733_veda_vov

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Z čeho lze hradit advokáta pomáhajícího v omezení svéprávnosti

4.12.2024 Potřebovala bych poradit, jestli do ročního vyúčtování pro soud mohu zařadit i úhradu za služby advokáta, které jsem využila při sepisování žádosti a přítomnost u soudního jednání o opatrovnictví a omezení svéprávnosti mé maminky, nebo je musím zaplatit já jako opatrovník. Zálohu 1 tis. Kč jsem zaplatila hotově ze svých peněz. více...

ZPRÁVY: Zhoršování situace lidí s handicapem. Kritika vlády

3.12.2024 Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku. Poukazuje na nenavýšení nejnižších příspěvků na péči, nevalorizování úhrad zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění či rozvolnění požadavků na bezbariérovost. Vedení NRZP to řeklo dnes na tiskové konferenci. více...

PTÁTE SE: Pracovní neschopnost a invalidní důchod pečujícího

2.12.2024 Chci se zeptat, zda se může žádat o invalidní důchod v období pracovní neschopnosti. Slyšel jsem totiž odněkud, že pokud je člověk v pracovní neschopnosti, nelze v tu dobu žádat např. o starobní důchod, proto se ptám ohledně žádosti o invalidní důchod. Současně pečuji o postiženého syna, je nějaký rozdíl v tom, být hlavní pečující osobou, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.