pečuj doma

Ve stavu stavu nouze musí nastoupit studenti

30.3.2020

Ještě nedostudovali a čas by měli trávit přípravami na maturitu. Česko se ale nachází ve stavu nouze, a pro středoškoláky a studenty zdravotnických, sociálních či některých pedagogických oborů proto platí pracovní povinnost. U středoškoláků se týká jen zletilých, zároveň ale jde také o studenty vyšších odborných a vysokých škol.

Zlínský kraj například nyní eviduje 344 budoucích zdravotníků, 245 z nich jsou středoškoláci. U oborů zaměřených na sociální oblast, včetně například sociální pedagogiky, předškolní a mimoškolní pedagogiky, se jedná o 2051 studentů. Na středních školách v regionu jich studuje 313. Celkem tak může zdravotnickou a sociální oblast posílit 2 395 lidí.

Studenti mohou nastoupit do zdravotnických zařízení, domovů pro seniory nebo pobytových služeb pro lidi se zdravotním postižením. Podobná situace v novodobé historii ještě nenastala, krizový zákon na ni ale pamatuje. Vztahuje se na studenty od 18 let, přičemž rozsah a místo práce jim uloží hejtman a studentům za ni náleží finanční odměna. A protože jde o povinnost, definuje zákon také sankce za její neplnění. Může dosáhnout až 50 tisíc korun.

Ačkoli studenti ještě nesmí dělat kvalifikovanou práci, zařízení napříč krajem by jejich pomoc uvítala.„U jedné služby už jsme v personální nouzi, pravděpodobně budeme o studenty žádat,“ řekla ředitelka Sociálních služeb města Kroměříže Dagmar Klučková. „I když nebudou pracovat samostatně, pomáhat našim lidem v přímé péči o klienty mohou,“ dodala.

Organizace provozuje na území města několik domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem pro lidi s demencí, ale také domov pro lidi se zdravotním postižením. Má i ambulantní služby, které jsou nyní uzavřené, a pracovníky z nich proto převedli do pobytových. Ani to ale zřejmě dlouhodobě nebude stačit.

Podobně je na tom řada dalších zařízení. „Velmi by to pomohlo, protože nám chybějí pracovníci, kteří zůstali doma s dětmi, a ostatní už začínají být vyčerpaní,“ popsala Pavla Staňková, ředitelka zlínského Alzheimer centra, kde se starají o 139 klientů.

Autor: Petra Procházková

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při souběhu péče a opatrovnictví

12.12.2024 Mamka je opatrovnicí svého bratra (omezen ve svéprávnosti v plném rozsahu) a zároveň osobou pečující. Když bylo vyplácení příspěvku na péči změněno a vypláceno přímo opečovávanému, mamka se ptala na sociálním odboru, jestli je v pořádku, aby peníze chodily přímo na její účet. Tam jí sdělili, že to nevadí. Dále to tedy neřešila, nyní ale u soudu zjistili více...

ZPRÁVY: Proti covidu se očkuje o dost méně, než proti chřipce

11.12.2024 Ve valné většině okresů České republiky očkuje v aktuální sezóně proti covidu víc než polovina tamních praktických lékařů. V období od 1. září do 10. listopadu 2024 vykázalo do databází alespoň jedno očkování proti covidu 59 procent ordinací praktických lékařů, proti chřipce očkovalo plných 88 procent ordinací. více...

PTÁTE SE: Pečuji a nastoupím na malý úvazek do práce. Kam to hlásit?

10.12.2024 Jsem opatrovník a zároveň i pečující osoba. Starám se o ležícího člověka. Mám možnost jít na tři hodiny odpoledne pracovat, na dohodu o pracovní činnosti. Samozřejmě, když bude doma manžel, který se postará o ležáka. Poradíte mi, zda mohu a kam všude to mám nahlásit?
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.