pečuj doma

Ve stavu stavu nouze musí nastoupit studenti

30.3.2020

Ještě nedostudovali a čas by měli trávit přípravami na maturitu. Česko se ale nachází ve stavu nouze, a pro středoškoláky a studenty zdravotnických, sociálních či některých pedagogických oborů proto platí pracovní povinnost. U středoškoláků se týká jen zletilých, zároveň ale jde také o studenty vyšších odborných a vysokých škol.

Zlínský kraj například nyní eviduje 344 budoucích zdravotníků, 245 z nich jsou středoškoláci. U oborů zaměřených na sociální oblast, včetně například sociální pedagogiky, předškolní a mimoškolní pedagogiky, se jedná o 2051 studentů. Na středních školách v regionu jich studuje 313. Celkem tak může zdravotnickou a sociální oblast posílit 2 395 lidí.

Studenti mohou nastoupit do zdravotnických zařízení, domovů pro seniory nebo pobytových služeb pro lidi se zdravotním postižením. Podobná situace v novodobé historii ještě nenastala, krizový zákon na ni ale pamatuje. Vztahuje se na studenty od 18 let, přičemž rozsah a místo práce jim uloží hejtman a studentům za ni náleží finanční odměna. A protože jde o povinnost, definuje zákon také sankce za její neplnění. Může dosáhnout až 50 tisíc korun.

Ačkoli studenti ještě nesmí dělat kvalifikovanou práci, zařízení napříč krajem by jejich pomoc uvítala.„U jedné služby už jsme v personální nouzi, pravděpodobně budeme o studenty žádat,“ řekla ředitelka Sociálních služeb města Kroměříže Dagmar Klučková. „I když nebudou pracovat samostatně, pomáhat našim lidem v přímé péči o klienty mohou,“ dodala.

Organizace provozuje na území města několik domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem pro lidi s demencí, ale také domov pro lidi se zdravotním postižením. Má i ambulantní služby, které jsou nyní uzavřené, a pracovníky z nich proto převedli do pobytových. Ani to ale zřejmě dlouhodobě nebude stačit.

Podobně je na tom řada dalších zařízení. „Velmi by to pomohlo, protože nám chybějí pracovníci, kteří zůstali doma s dětmi, a ostatní už začínají být vyčerpaní,“ popsala Pavla Staňková, ředitelka zlínského Alzheimer centra, kde se starají o 139 klientů.

Autor: Petra Procházková

Zdroj: idnes

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.