pečuj doma

Očkujte kardiaky. Tvoří 60 procent obětí!

30.1.2021

Pacienti s onkologickým onemocněním, onemocněním plic a kardiaci. To jsou nejvíce ohrožené skupiny pacientů trpících nemocí covid-19. Česká kardiologická společnost proto vyzývá vládu, aby společně se seniory upřednostnila při očkování proti koronaviru i pacienty s onemocněním srdce a cév. Tvoří totiž asi 60 procent obětí covidu. .

„Kardiaci jsou nejohroženější skupinou z hlediska úmrtnosti na covid-19. Pokud se nakazí a musí do nemocnice, umírá jich deset až patnáct procent. Hůře jsou na tom jen pacienti s onkologickým onemocněním a s již existujícím onemocněním plic,“ uvedl předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Kardiaků je v Česku asi 800 tisíc a podle lékařů je prokazatelně zdokumentováno, že pokud se koronavirem nakazí, mají vysoké riziko komplikací. A vyšší je i smrtnost. „Ve světle těchto dat a s ohledem na poměrně málo účinnou léčbu již nastalých komplikací považuje Česká kardiologická společnost za jedinou možnou cestu ochrany pacientů s onemocněním srdce a cév časnou vakcinaci proti covid-19,“ dodal Linhart.

Koronavirus totiž u těžkých případů onemocnění srdce vyvolá závažný zánětlivý stav, navíc poškozuje i plíce. Krevní oběh je tak extrémně zatížen a může tak dojít k nedostatečné dodávce kyslíku pro srdeční sval. Pokud má daný pacient nějaké srdeční onemocnění, nemusí se s tím srdce vyrovnat.

„I přesto, že vakcíny byly vyvinuty ve velmi krátké době a nebyly specificky zkoušeny u jedinců s onemocněními srdce a cév, jeví se jejich podání v drtivé většině případů bezpečné,“ řekl dále Linhart. Podobně jako při očkování proti chřipce tak podle něj lze očekávat, že vakcinace vysoce rizikových jedinců by měla snížit riziko úmrtí.

Kardiaci nyní patří podle vakcinační strategie do skupiny 1B. V té jsou spolu s lidmi léčenými s cukrovkou, s BMI vyšším než 35, se závažným dlouhodobým onemocněním plic, ledvin, jater, nádorovým onemocněním krevního nebo lymfatického systému, lidmi po transplantacích, vážným neurologickým onemocněním nebo vysokým krevním tlakem léčeným dvěma a více přípravky.

V prvním pololetí loňského roku činili podle analýzy resortu zdravotnictví pacienti s chronickým onemocněním srdce a cév asi dvacet procent obětí, dalších 39 procent byli pacienti s ischemickou chorobou srdeční, 26 procent lidé s diabetem.

Očkování ale zpomaluje nedostatek dávek. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová  oznámila, že kvůli výpadkům v dodávkách vakcíny dostaly kraje doporučení přerušit podávání první dávky a pozastavit rezervace k očkování. Premiér Andrej Babiš následně vysvětlil, že cílem je upřednostnit aplikaci druhé dávky, aby bylo očkování kompletní. Připustil, že bylo zrušeno víc než 1 500 rezervací na první dávku vakcíny, podle premiéra je to ale chyba očkovacích míst, které vakcinaci špatně naplánovaly.

Zdroj: idnes

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.