pečuj doma

Proč se nám zase přeplní nemocnice? Protože jsme blbí

29.10.2021

Proč se nám zase přeplní nemocnice, i když vakcíny proti vážnému covidu skvěle fungují? Protože jsme blbí, a ti co řídí stát asi ještě blbější. Vakcíny při tom snižují riziko nutnosti hospitalizace asi čtyřikrát, píše na svém blogu na idnes parazitolog a infektolog Jaroslav Flegr. Vyjímáme z něho dále:

Problém je, že když budeme ignorovat počty nakažených a necháme epidemii jet o 14 dní déle než loni, nemocnice sec zaplní. 
Čísla se už dlouho za 7 dnů přibližně zdvojnásobují. Takže kdyby dnes nebyl státní svátek, tak bychom příští týden měli deset tisíc nakažených a následující týden by padl český rekord v počtu nakažených za jeden den. Tipuji, že padne stejně, svátek-nesvátek.

Naši chrabří chřipičkáři vykřikují, že vysoké počty nakažených vůbec nevadí, protože počet lidí v nemocnici je mnohem menší, než byl loni. Úmyslně opomíjejí, že nástup vlny se oproti loňsku o měsíc opozdil – přeci jen jsme alespoň nosili respirátory. Loni 26.9. jsme měli asi 800 lidí v nemocnici a 26. 10. jich už bylo 6196. To znamená, že za měsíc, pakliže nebudou zavedena účinná a bolestivá protiepidemická opatření jich budeme mít v nemocnici určitě víc než 7 tisíc.

Jak je to možné, když už tolik osob nemoc prodělalo a když skoro 80 % rizikových osob bylo očkováno? Je to jednoduché: Delta má asi třikrát vyšší nakažlivost než původní varianta viru a přenášejí ji i očkovaní a ti, kteří už nemoc v minulosti prodělali. O dost méně než ti neočkovaní, ale stejně asi více, než loni přenášeli neočkovaní původní variantu viru. To vysvětluje, proč je tolik nakažených a proč jejich počty stoupají vlastně rychleji než loni. Ale proč by se měly naplnit nemocnice, když vakcína i nákaza chrání před těžším průběhem onemocnění? Protože chrání jen částečně a jen někoho. Například pravděpodobnost, že člověk, který byl diagnostikován jako nakažený, zemře, byla loni na podzim v Česku asi 2%. Dnes je díky proočkovanosti seniorů asi poloviční, konkrétně 0,9%. Podobně klesla i pravděpodobnost, že se nakažený dostane do nemocnice. (Proč neklesla víc, když vakcíny měly mít účinnost přes 80 %? Protože 20 % seniorů očkovaných není, a protože u těch očkovaných i u těch, co nemoc prodělali, uběhlo od očkování či nákazy už příliš mnoho času a u seniorů již po půl roce od imunizace imunita zásadně klesá.)

Jenže poloviční pravděpodobnost vážného průběhu nás před přeplněním nemocnic neuchrání. Naši politici jsou připraveni poslechnout hlas ulice, ignorovat počty nakažených a při nasazování bolestivých opatření se řídit jen obsazeností nemocnic. To ovšem znamená, že počty nakažených nechají růst déle než loni. V loňském roce se díky lockdownu a zavření všech škol třikrát podařilo nárůst počtu nakažených zastavit někde u 15 tisíc. Jestliže budeme ignorovat narůstající počet nakažených, tak jak to nyní politici slibují, a necháme epidemii v podstatě volně šířit o týden déle, bude denní počet nakažených 30 tisíc a když ji necháme růst o 14 dnů déle, bude už 60 tisíc. I když díky vakcínám bude do nemocnice přicházet polovina z těch, co by přicházeli loni, stejně to bude při čtyřnásobném počtu infikovaných v absolutních počtech dvakrát tolik než loni. A nemocnice se nám opět přeplní. Veškerý možný efekt očkování na fungování našeho zdravotního systému tedy zahodíme a opět skončíme v lockdownu se zavřenými školami, přeplněnými nemocnicemi a stovkami umírajících denně.

A tohle vůbec nebylo nutné. Stačilo před dvěma měsíci poslechnout jistého Flegra a nasadit včas zhruba taková protiepidemická opatření, jaká zavádíme nyní. Navíc by se ovšem musely omezit hromadné akce. Nejspíš bychom dnes měli tak 500 (nikoli včerejších 6274) nakažených za den.

I dnes bychom se možná ještě mohli vyhnout lockdownu, ale to by už chtělo mimořádná a odvážná řešení a k tomu ještě notnou dávku štěstí. Muselo by se do 3 týdnů začít s masivním preventivním PCR testováním ze slin u pracovníků, žáků a studentů. Kdyby se každý týden otestovalo asi 5 milionů osob (a ti pozitivní se poslali na týden do izolace) současná vlna by během 3 týdnů skončila. K udržení epidemie pod kontrolou by do ledna nejspíš stačilo testovat pracovníky, žáky a studenty jednou za 14 dnů; v lednu bychom se kvůli pravděpodobnému zvýšení infekčnosti viru na dvojnásobek nejspíš museli vrátit k sedmidenní frekvenci testování. Při takto masivním testování, které by vyžadovalo vyjmout PCR testování ze slin ze seznamu zdravotních úkonů a jeho financování z rozpočtu ministerstva zdravotnictví, by se cena za jeden test včetně odběru pohybovala kolem 160 korun. Otestovat 10 milionu lidí by tedy vyšlo na 1,6 miliardy. I kdyby to bylo dvakrát tolik, stejně by to bylo méně, než kolik nás stojí jeden den lockdownu. Jo a ještě – zvládli bychom to kapacitně? Zvládli.

Je mi to líto, ale nastal čas si opět připomenout klasické protikovidové dvanáctero. Přidávám bod 0 - jestli nejste očkovaní, okamžitě se nechte naočkovat. Okamžitě!!!(Nemusíte dodržet všechno, vyberte si, co se hodí na vás)

1) Nainstalujte si do telefonu eRoušku - jde to rychle Patrně kvůli pasivní sabotáži ze strany ministerských promořovačů v Česku příliš nepomáhá, ale trochu snad ano. 2) Zachovávejte distanc – když to jde, nepřibližujte se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkejte se jich. Podání rukou lze nahradit japonskou úklonou)

3) Noste kvalitní respirátor (bez ventilu, co chrání i ostatní) a vyžadujte, aby tak činili i lidé ve vašem okolí.

4) Umývejte si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikujte sdílené předměty (klávesnice a podobně).

5) Nevycházejte mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. Jestliže můžete, tak pracujte z domova, a to i za cenu případné změny zaměstnání či dokonce povolání.

6) Nakupujte vše, co lze pouze po internetu.

7) Nezúčastňujte se žádných hromadných akcí – hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadujte od členů domácnosti.

8) Větrejte a udržujte v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu (18-20°) a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.

9) Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte.

10) Udržujte se v dobré psychické kondici – komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se si udělat minimálně jednou denně radost a aspoň dvakrát ji udělejte někomu jinému.

11. Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.

12. Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.

Zdroj: https://jaroslavflegr.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=777955

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.