pečuj doma

Zajímavá hypotéza: Roušky možná fungují jako očkování

7.10.2020

Se zajímavou hypotézou přišel Giovanni de Simone z Neapolské univerzity. Nemoc covid-19 má spoustu klinických projevů, počínaje úplnou absencí symptomů a konče respiračním selháním a smrtí. Roušky, které už nosí miliardy lidí, možná fungují jako náhražka vakcíny. Roušky nechrání před infekcí, ale snižují podle vědců množství viru, jemuž jsme vystaveni.

Nedávné výzkumy naznačují, že zakrývání nosu a úst je nejen účinné při ochraně druhých, ale že může také snižovat závažnost nemoci u nakažených osob právě z toho důvodu, že vdechly jen málo viru, říká Giovanni de Simone.

Roušky schopné filtrovat kapénky obsahující virus (schopnost filtrace závisí na typu roušky) snižují jejich množství, které člověk vdechne. Kdyby se tato teorie potvrdila, pak by nošení roušek všemi občany mohlo přispívat ke zvýšení počtu bezpříznakových onemocnění. Potvrzovala by to nízká úmrtnost v zemích, kde je nošení roušek povinné. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) je asi 40 procent onemocnění bezpříznakových, ale v oblastech, kde roušku nosí všichni a všude, je to i přes 80 procent. 

Na argentinské výletní lodi, kde cestující nosili chirurgické roušky a personál měl roušky N95, byl podíl bezpříznakových infekcí 81 procent.

Ve dvou ohniscích nákazy v USA, kde byly všem denně přidělovány roušky, byl podíl bezpříznakových infekcí 95 procent a jen pět procent lidí mělo lehké nebo mírné příznaky a nebyl registrován žádný těžký průběh nemoci. Úmrtnost v zemích, kde je nošení roušek povinné, zůstala nízká.

„Předpoklad je takový, že používání roušek přispívá k šíření bezpříznakové infekce, protože se snižuje množství viru. Může to vést k dosažení jisté imunity populace nezávisle na očkování. Ten, kdo je nositelem malého množství viru, může zase šířit jen malé množství viru a nošením roušky se zase jeho množství dále snižuje,“ uvádí Giovanni de Simone.

Abychom zjistili, že všeobecné nošení roušek je užitečnou strategií, potřebujeme další kontrolní studie, které budou porovnávat míru bezpříznakových infekcí v určité oblasti s těmi kraji, kde se rouška nenosí všude, říká de Simone.

Zdroj: idnes, red, kráceno

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Předchozí opatrovník se obohatil na úkor opatrovaného

14.5.2025 Jaké jsou možnosti jednání v případě, že předchozí opatrovník zadržel opatrovanci jeho důchod?
ODPOĚĎ
Nový opatrovník je povinen vymáhat opatrovancovy nároky. Současně i předchozí opatrovník musel jednat ve prospěch opatrovaného, hospodárně spravovat více...

INFO: Brněnské Centrum paliativní péče si nadělilo k výročí výstavu

13.5.2025 První a dosud jediný městský domácí hospic v České republice slaví. Brněnské Centrum paliativní péče funguje již pět let a k tomuto výročí si nadělilo výstavu, která se tématem odchodu ze života zabývá. Jedná se fotografie Jindřicha Štreita …s láskou, které budou ke zhlédnutí v Bílém domě a poté na poliklinice Zahradníkova.  více...

INFO: Desetitisíce úmrtí v německých nemocnicích. Z podvýživy!

12.5.2025 Že kvalitní strava je jednou z podmínek úspěšné léčby, není žádné překvapení. O to více na výživě záleží, když se pacienti zotavují v nemocnicích. O problémech s nedostatečnou nebo nekvalitní výživou občas slyšíme i v souvislosti s českými zdravotnickými zařízeními. Se stejným problémem se ale potýkají také nemocnice u našich západních více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.