pečuj doma

ZPRÁVA: K argumentu kritiků vakcíny, že neví, co udělá za 10 let

4.1.2022

Argument, že by se něco po pěti až deseti letech po očkování mohlo člověku stát, je těžko vyvratitelný. Ale zrovna tak můžete říct, že když si budete čistit zuby novou zubní pastou, tak se vám taky za deset let něco může způsobit, uvádí pro Aktuálně.cz imunolog Václav Hořejší.

V případě vakcín ale příklady z minulosti ukazují, že se za několik roků po j a k é m k o l i v očkování lidem nic nestalo.

Hořejší zdůrazňuje, že případné komplikace po vakcínách přicházejí zpravidla bezprostředně po jejich aplikaci. "Někdy nastanou opravdu krátce po očkování. To znamená i po několika hodinách. A pak, jak už všichni vědí, můžete mít dva dny zvýšenou teplotu a musíte to pár dní vyležet," uvádí imunolog z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

"Anebo jsou některé opravdu vzácné vedlejší účinky, jako třeba Guillain-Barré syndrom, který se objevuje mnohem častěji spíše po několika týdnech po prodělání virových infekcí, ale někdy se to stává i po očkování," vysvětluje Hořejší s tím, že takové komplikace se objevují jen velmi vzácně v jednotkách případů z několika milionů očkovaných.

V ČR má ukončené očkování proti koronaviru přes 6,5 milionu lidí. V uplynulých několika týdnech podali zdravotníci přes 1,7 milionu posilujících dávek. Podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti covidu-19 doposud nahlásilo přes 9300 lidí, uvádějí statistiky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Mezi nejčastěji uváděnými komplikacemi se objevuje reakce v místě vpichu, bolest hlavy, svalů a kloubů, horečka nebo nevolnost. Pouze v desítkách případů lidé nahlásili příznaky jako alergické reakce či ovlivnění funkce jater nebo ledvin.

Zdroj: Aktuálně

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.