pečuj doma

Kapacity dochází. Je to teď „hra na pravdu“

6.11.2020

Přes 300 kilometrů ze Zlínského kraje do Prahy urazí sanitky s pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Nemocnice ve Zlínském kraji jsou totiž na hraně svých kapacit a denně přibývá pacientů, kteří potřebují hospitalizaci. Do největší nemocnice v ČR v pražském Motole transportují dnes dopoledne i s policejním doprovodem celkem 5 pacientů.

O detailech mluvil na Radiožurnálu primář na oddělení ARO v Baťově nemocnici ve Zlíně Tomáš Gabrhelík.

V jakém stavu jsou ti pacienti, které sanitky převážejí do nemocnice v pražském Motole? Jakou péči budou potřebovat?
Mají těžký covidový zápal plic, jsou v umělém spánku, napojeni na umělou plicní ventilaci. Řada z nich má podporu oběhu a tuto péči budou potřebovat i během transportu.

Zlín je od Prahy vzdálený zhruba 300 kilometrů, proč pacienty nepřevážíte blíž, třeba do Brna či Olomouce?
Tyto kapacity jsme již využili. Požádali jsme kolegy z Brna, Olomouce, Ostravy i z Havířova a Přerova o spolupráci, protože Zlínský kraj je v rámci pandemie na počet obyvatel nejzasaženější. Museli jsme se obrátit na celou řadu spolupracujících zařízení a všem také děkujeme, že nám vyšli vstříc.

Kolik pacientů ze Zlínského kraje jste už převezli do jiných zařízení a jak moc to v tuto chvíli nemocnicím v kraji uleví?
K pátečnímu dni to bylo 29 pacientů z různých nemocnic Zlínského kraje, kteří potřebovali standardní péči anebo umělou plicní ventilaci. Těmito pěti přesun pacientů završíme, protože všechny ostatní nemocnice v dalších krajích se plní stejně jako ty ve Zlínském kraji.

Rozhodli jste se pro převoz sanitkami. A co letecký transport, ten by nebyl možný?
Určitě byl množný a byl i na stole. Když pominu to, že je dražší, se všemi okolnosti vycházel časově stejně. Proto jsme zvolili sanitku.

Těch pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, přibývá. Počítáte s náročnými transporty i v dalších dnech?
Myslím si, že tímto s transporty končíme. Ostatní regiony Zlínský kraj dohánějí a ozývají se nám z nemocnic, kde pacienty přebírali, abychom si je vzali zpátky, protože jsou ve stejných problémech.

Na brněnském výstavišti se buduje další záložní nemocnice. Myslíte si, že tento plán by mohl situaci řešit?
Kapacitně ano, ale nemáme personál, který by tam sloužil. Takže nejsem přesvědčen, že to je ta cesta. Nemocnice si budou muset pomoci samy.

A jak?
Navyšováním kapacit, větším úsilím zdravotnického personálu, v podstatě zastavením veškeré další činnosti, odložením neakutních operací apod.

Máte kde brát zálohy, nebo se snaží aktivovat pracovníci, kteří působili ve zdravotnictví, ale již odešli?
Zálohy obecně nejsou, nikdo zdravotníky v šuplíku nemá. Přihlásilo se nám velké množství dobrovolníků, musím zmínit nejen entuziasmus zdravotníků v nemocnicích, ale i altruismus lidí, kteří nabízejí pomoc. Na druhou stranu musím říct, že se setkávám také s pokrytectvím a nezájmem některých lidí. Je to taková hra na pravdu.

Zdroj: irozhlas

Moravskoslezský kruh 31.5.2026 ukončil projekt Odpověď pro zodpovědné pečující.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Zájem o posilující dávky vakcín mezi Čechy klesá

22.6.2026 Ministerstvo zdravotnictví České republiky v posledních letech pozoruje klesající zájem lidí o posilující dávky očkování. Pomoct s osvětou má očkovací strategie, kterou schválila už minulá vláda a jíž se drží i nynější ministr Adam Vojtěch (za ANO). Ze zákona je u nás povinné očkování dvěma vakcínami proti devíti nemocem. více...

INFO: Plánuje se útvar proti zneužívání dávek. Kontrol jsou přitom desetitisíce

21.6.2026 Důsledný dohled nad dodržováním pravidel čerpání sociálních dávek slibuje ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zvažuje, že kvůli tomu zřídí speciální tým, který by se na kontroly zaměřil. Pracovně se nazývá sociální kobra. Přitom kontroly léta standardně běží. Loni Úřad práce zkontroloval téměř 170 tisíc žadatelů a příjemců sociálních dávek. více...

Krátce

Juchelka (ANO) chce vrátit štědřejší valorizační vzorec pro důchody. Místo třetiny růstu reálných mezd by se znovu započítávala polovina růstu reálných mezd. Problém ovšem je, že reálné mzdy jsou pořád na úrovni roku 2021 a do řádné valorizace se promítnou nejspíš za několik let.

Růst platů zdravotníků v příštím roce je odsouhlasen. Ale měl by se držet v rozmezí úhradové vyhlášky. Konkrétní čísla před jednáním s odbory nechtěl ministr Vojtěch uvádět.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.