pečuj doma

Koupíme lék na covid od firmy Eli Lilly

3.2.2021

Česká republika koupí protilátku proti nemoci covid-19 od americké společnosti Eli Lilly. Lék Bamlanivimab má omezit množství viru v těle, a zamezit tak těžšímu průběhu nemoci. "Pomůže pacientům v prvním stádiu nákazy covid-19, aby se nedostali na JIP. Snižuje to riziko až o 80 procent," uvedl premiér Babiš.

Lék Bamlanivimab funguje na bázi monoklonálních protilátek, které se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. V USA lék schválil pro nouzové používání Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Jako první v EU nasadilo lék Německo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by podávání těchto léků mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci. Vedle Německa přípravek používají s úspěchem také například v USA, Kanadě a Maďarsku, řekl Babiš.

Česko se snaží vyjednat i koupi léku od firmy Regeneron. Funguje na stejném principu jako Bamlanivimab.

Bývalý ministr zdravotnictví a Babišův poradce Roman Prymula se domnívá, že protilátkové léky jsou nyní jedinou opravdu účinnou metodou, jak nemoc covid-19 léčit. Podle něj existují studie, které mluví o účinnosti 80 procent i více, řekl.

Preparát od Eli Lilly se podle Prymuly podává lidem, kteří už kvůli covidu-19 byli hospitalizováni a hrozí jim, že budou mít závažný průběh a budou potřebovat podporu dýchání. Pak by s účinností 80 procent měl zajistit, že člověk neskončí například na plicním ventilátoru.

Zdroj: irozhlas

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje projekt.
Přihlaste se na nový program seminářů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Jak ošetřovat kožní defekt u starého člověka

13.4.2026 Pomáhám s péčí o babičku, které bude brzy sto let. Měla drobný kožní defekt na kostrči, po několika neklidných nocích se jí zvětšil. Myslím, že to není dekubit, spíš stržená kůže. Babička je už klidnější, ale nejsem si jistá, jak o kožní defekt pečovat, aby se rychleji zahojil, jaké použít mastičky, roztoky nebo krytí.
více...

INFO: Změny ve stáří neminou nikoho, pomoci může i homeopatie

12.4.2026 První šedivé vlasy, horší spánek, více kilo na váze a další znaky, které přichází pomalu. Stáří často pozorujeme v drobných změnách. Ale když se maličkosti nahromadí, může z toho být větší problém. Zatímco dříve byly některé věci pro nás samozřejmostí, s přibývajícím věkem můžeme pozorovat, že tělo i mysl už nefungují, a především nereagují tak jako dřív. více...

PTÁTE SE: Na koho se můžu obrátit při zanedbávání péče

11.4.2026 Dozvěděla jsem se, že jedna žena, která se má starat o svou tchyni s počínající demenci, na ni bere pouze příspěvek na péči, ale prakticky se o ni nestará. Zanedbává ji, nechává ji spát na znečištěné posteli, nechodí jí nakupovat a neuklízí jí.
Jak bych mohla v této situaci paní pomoct? Koho mohu kontaktovat? více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.