pečuj doma

Lékaři upozorňují na zvrhlý přístup ke starým lidem

9.11.2020

V ČR vznikla další iniciativa spojená s covidem-19 Lékaři pomáhají Česku. Její iniciátoři tvrdí, že procházíme těžkou zkouškou naší soudržnosti a situace je kritická. Proto se rozhodli spustit iniciativu připojení ordinací ambulantních lékařů do jednoduchého testování pomocí antigenních testů. Cílovou skupinou testování mají být jejich pacienti, personál a blízké okolí.

„Věříme, že využitím jednoduchých a levných antigenních testů rychle potlačíme nepříznivý vývoj pandemie covid-19 na území České republiky. Tato metoda zásadním způsobem doplní potřebné kapacity testování pacientů. Testováním pacientů v našich ambulancích zajistíme včasný záchyt infikovaných jedinců,“ prohlašují s tím, že iniciativa je apolitická a chtějí vyzvat vládu a ministerstvo zdravotnictví o součinnost.

Zúčastnili se i internetového semináře s hlavním epidemiologem IKEMu Petrem Smejkalem, infektologem Davidem Řezáčem z ÚVN a dalšími.

„My se chceme vrátit do normálního života, sami se tam nevrátíme. To, že budeme podporovat tady 10 lékařů, kteří tvrdí, že to nic není, tak jsme je poslouchali půl roku a za těch půl roku jsme se dostali úplně do bahna, na dno. Už opravdu jsme na dně a děláme bublinky jak kapři při výlovu rybníku,“ mínil v něm Radek Mounajjed.

Petr Smejkal zase chválil úspěchy asijských zemí, jako je Jižní Korea, a jejich přístupu založeném na masivním testování. „Pořád se nám tady někdo snaží namluvit, že to úplně nejde, ale ono to jde, když se masivně testuje,“ tvrdil a přizvukoval mu Marek Matoušek, že ostrovní stát Tchaj-wan oslavil právě 200 dnů bez jediného nově nakaženého. „Ano, jsou malý izolovaný stát, ale oni se tam protestovali, oni to dokázali a jsou tam,“ uvedl.

Mounajjed se pak vyjadřoval k myšlence stádní imunity, tedy že podstatná část společnosti je k viru už imunní. Smejkal na to reagoval, že Tchaj-wan se k vítězství dostal ne stádní imunitou, ale tím, že trasuje a testuje. Než bude vakcína.

Vojenský lékař David Řezáč také brojil proti promořování a stádní imunitě, protože se neví, jaké má covid dlouhodobé následky. „Já se fakt nechci nakazit něčím, co nevím, co má za možnost mně způsobit do budoucna,“ řekl. Doplnil ho Daniel Černý: „Chceme žít se sníženou kapacitou plic do konce života? To, že přežiju, ještě neznamená, že jsem přežil ve stejné kvalitě života.“

Hodně lékaři hovořili o etice. „Když řeknou, že je mu 80 a už může umřít, to mi přijde tak amorální. A zhodnotit jeho život na 1 200 000 korun, to je prosím vás na odebrání licence a vyloučení z komory. Každej člověk prý jednou umře. Tak zrušte onkologii. Proto nechápu doktora Žaloudíka, když řekne, že všichni umřou. Pane doktore, proč děláte onkologii? Tam každý den je validní, protože ten člověk může jít na svatbu svého syna, na promoci svého vnuka. To není pravda, ten život má tu hodnotu, když tady má člověk toho blízkého vedle sebe,“ ozval se Mounajjed.

Na tom, jak je hrozné prohlašovat, že někdo je starý, tak umře, se shodli Jakub Studený s Petrem Smejkalem. „Já se taky rozčiluju. Když každý máme rodiče a víme, jak každý měsíc života, když s nima můžeme být je cennej. Říkat, že by umřeli stejně, to je přece něco úplně příšernýho,“ prohlásil Smejkal. A opřel se do zastánců promoření: „Oni naprosto chápou, že kdyby se to pustilo a rychle jsme se promořili, tak spousta lidí zemře. Oni to chápou, takhle blbí nejsou. Oni jsou s tím naprosto akceptát. To je úplně nejhorší, mluvíte s člověkem, kterému jestli spousta lidí umře, je úplně jedno. Protože on zachrání svůj byznys a zachrání nějakých pár milionů a svoje letadlo. To vždycky odcházím z těhle diskusí.“

Mounajjed to označil za striptýz společnosti. „Ona ta korona nám otevřela oči, já jsem si to o hodně těch lidech myslel a najednou jsme opravdu zjistili, že jsou to bezcitné bestie,“ řekl a Smejkal s ním souhlasil: „Na to je ta korona dobrá, ukázala lidskou hloupost, schopnost věřit úplným blbostem, sobectví. Najednou to člověk slyší na plný koule.“ Matoušek dodal, že to je ještě teprve začátek. „Ten doktor nebo ten dotyčný nebo ten ekonom nebo ten právník se bojí, že si nekoupí ten další rok novější model iPhonu, tak radši zabije tři babičky v důchoďáku,“ dodal Mounajjed.

Řezáč přidal případ dvou aktivních seniorů nad 80 let, kteří pravidelně sportovali a neměli zásadní komorbidity. „Úplně mi to rvalo srdce je vidět na tu nemoc umírat. Zapomeňte na to, že na to mají umřít jenom ty, kdo mají umřít během dalšího týdne,“ řekl Řezáč s tím, že na to umírají lidé, kteří by „žili další roky“ a z toho by měli radost jejich příbuzní. A souhlasil s Mounajjedem, že do onkologie se investují nemalé prostředky, aby se lidem o něco prodloužil život. „Ale u koronaviru nám to připadá normální? To je úplně zvrhlý, cynický,“ řekl a Mounajjed doplnil  „Je to zvrhlý a omlouvám se za sebe jako za lékaře za každého lékaře, který tohle řekl, protože by to nikdy lékař neměl vyslovit. Takovej lékař by měl zalízt, hluboko, a nemělo by o něm vůbec být slyšet.“

P:S. Tento záznam diskuse je na Parlamentních listech. Jde o neupravený autentický přepis spontánní internetové debaty. Každopádně je nesmírně potěšující, že jsou i lékaři, kteří si uvědomují zvrhlost přístupu poměrně velké části české společnosti k životům starých lidí v době koronavirové. My se k tématu budeme v příštích dnech vracet.     

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.