pečuj doma

Prezident komory: Sedm tisíc mrtvých je strašné číslo

22.11.2020

Nemocnice se zřejmě v dohledné době začnou vracet k běžnému provozu. Situace s koronavirovou nákazou v Česku se pomalu zlepšuje. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Počty hospitalizovaných se podle ústavu v posledních dnech výrazně nemění. Ubývá pozitivních případů mezi lékaři, sestrami a dalšími zdravotníky.

Velkou pomocí bude podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka vakcína proti covidu-19.

Jak se tedy teď vyvíjí situace mezi zdravotníky? Skutečně mezi nimi nakažených ubývá?

Ano, ubývá. Celkem nemocí prošlo 29 000 zdravotníků, což je obrovské číslo. Ta nejhorší situace byla na konci října, když jsme měli 17 500 nemocných, 3100 z toho byli lékaři. V současné situaci je těch nemocných 6750, z toho 1050 lékařů. Bohužel 24 zdravotníků zemřelo, z toho 10 lékařů a sedm zdravotních sester. Ta situace se zvolna zlepšuje a chci požádat všechny, aby respektovali protiepidemická opatření, aby si zdravotníci mohli také trošičku vydechnout. Protože v tom zatížení, v kterém řada nemocnic v současnosti pracuje, se prostě dlouhodobě vydržet nedá.

V absolutních číslech je na tom nejhůř Praha, Moravskoslezský kraj a Jihomoravský kraj. Když to přepočteme na počet obyvatel a počet zdravotníků, pak je to horší v Ústeckém kraji a na Vysočině.

Česko se posune z pátého do čtvrtého stupně rizika podle systému PES a s tím souvisí zmírňování opatření od pondělí. Jak se na to díváte, může to ovlivnit i trend nákazy mezi zdravotníky?

Přechod do čtvrtého stupně PES žádný zásadní význam nemá, protože posunout zákaz vycházení v tuto roční dobu z 21 na 23 hodin, když je tma a zima, asi žádný vážnější dopad mít nebude.

Mnohem závažnější je otevření škol. Ať už to, ke kterému došlo, ty první a druhé třídy, nebo to, ke kterému dojde. Tam je problém, že se netestuje. Ti školáci by měli být před příchodem do škol otestováni. Máme k dispozici antigenní testy, tak nechápu, proč je nevyužíváme.

Co teď konkrétně vnímá komora jako nejpalčivější problém? Co by se mělo zlepšit?

Určitě největší nebezpečí je riziko předčasného rozvolnění, protože ta situace se zlepšuje, ale realita rozhodně není tak optimistická, jak na první pohled vypadá, protože se málo testuje. My jsme navrhovali, aby byly nějaké motivace pro lidi, kteří se cítí být nemocní, aby šli na testy, aby se zřídila pojízdná odběrová místa.

Když srovnám poslední tři týdny, když se podíváme třeba na čtvrtky, protože je vždy třeba porovnávat stejné dny, tak 5. listopadu jsme měli 13 tisíc případů při 43 tisících testů. 12. listopadu jsme měli sice 7800 případů ale udělali jsme o 12 tisíc testů méně. A týden nato jsme měli o dalších 1400 nových případů méně, ale udělali jsme dokonce o 7300 méně testů.

Takže když se netestuje, nejsou případy a bohužel zůstává stále velmi vysoká pozitivita provedených testů. Dokonce se proti minulého čtvrtku tento týden zvýšila, je to málo, ze 29 na 30 procent, ale rozhodně tam není pokles. Druhou vlnu jsme nezvládli, 7000 mrtvých je strašné číslo a musíme dělat všechno proto, aby se ta statistika nezhoršila.

Je třeba myslet do budoucnosti, je třeba vysvětlit občanům, jak důležité je očkování proti koronaviru, že to skutečně je to světlo na konci tunelu, protože jedině očkování může vrátit naše životy do normálu. A je samozřejmě třeba, aby stát to očkování zajistil.

Například předložený návrh zákona, který by toto měl provázet, nepočítá s tím, že by se přednostně očkovali všichni zdravotníci, je prostě naprosto nesmyslný. Stejně tak Lékařská komora odporovala návrh v tom, že stát nebere na svá bedra případná rizika nežádoucích účinků toho očkování. Toto je třeba změnit, lidé musí mít k očkování důvěru, a to je asi náš největší úkol a na tom chceme s ministrem Blatným spolupracovat.

 Zdroj: irozhlas

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Konference o age managementu - už 13. prosince v Brně

28.11.2023 Jihomoravský kraj Vás zve na konferenci, kterou pořádá v Brně 13. 12. 2023 ve spolupráci s Age management z.s. a Asociací nestátních neziskových organizací JMK.
Age management nabízí komplexní přístup k řešení demografické situace formou řízení jednotlivých faktorů pracovní schopnosti. Je důležité, aby zaměstnanci pracovali více...

INFO: Proběhla stávka a v Praze se konaly protestní průvody

27.11.2023 V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol. Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce. více...

ZPRÁVY: Nároční na péči? „Umrtví“je velkými dávkami psychotik

25.11.2023 Příběhy dvou mužů s mentálním postižením, které spolu s dalšími zaznamenali během návštěv v zařízeních pracovníci Kanceláře ombudsmana, ilustrují dosud téměř přehlížený fenomén: někteří lidé s mentálním postižením, především ti s chováním náročným na péči, dostávají vysoké dávky léků na zklidnění. Toto se podle zástupce ombudsmana musí změnit. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.