pečuj doma

Senioři se chystají. A virus neví, že jsou Vánoce

23.12.2020

Český rozhlas plus oslovil Václava Hořejšího, molekulárního imunologa, držitele Národní ceny vlády Česká hlava za rok 2020. Optal se ho: Jak by se lidé měli chovat o Vánocích, aby se mohli setkávat s rodinou a aby to bylo bezpečné? Václav Hořejší soudí, že nejlepší by bylo, kdyby tyto kontakty s rodinou omezili co nejvíc:

Myslím, že nejlepší by bylo, kdyby se raději se svými starými rodiči nebo prarodiči setkávali prozatím spíše nějakým elektronickým způsobem – přes Skype nebo po telefonu. Nebo aby se s nimi setkali někde venku, kde třeba fouká vítr, aby bylo riziko minimalizované. Lidé by se opravdu neměli spoléhat na to, že si týden před svátky nechali udělat antigenní test, a teď si myslí, že je to bezpečné. Měli by dbát na to, aby celkově omezili kontakty na minimum a vydrželi to do té doby, než budou očkovaní.

Další otázka Českého rozhlasu zněla: Česko přešlo do čtvrtého stupně protiepidemického systému. Velké návštěvy příbuzných jsou tedy pasé?
A odpověď V.H.: To je pravda, dokonce si myslím, že ty parametry PES teď začínají ukazovat spíše na pátý stupeň. Pokud už to k pátému stupni nepřevažuje teď, tak k tomu dojde během pár dní. Lidé by rozhodně měli minimalizovat kontakty, protože návštěvy přátel a příbuzných jsou největším zdrojem další nákazy. Rozhodně by se mělo apelovat na to, aby si to lidé odpustili, zejména o Vánocích. Je to bohužel nepříjemné, ale může to zachránit spousty životů, i našich nejbližších.

Ano, tyto Vánoce budou zřejmě černé pro seniory, a je to velká škoda. Senioři se celý rok chrání, nechávají si dávat nákupy přede dveře, ale slavnostní štědrovečerní večeři bez roušky s dárky a s koledami u stromečku v kruhu rodinném si většina z nich neodpustí. A to, i kdyby to měla být jejich večeře poslední. Škoda, že virus neví, že jsou Vánoce. 

Zdroj: irozhlas, redakce

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Sjednání úrazové pojistky před omezením svéprávnosti

3.7.2025 U syna autisty s lehkou mentální retardací máme zažádáno o omezení svéprávnosti, syn je již plnoletý a nyní ukončil i studium. Končí však i doba, kdy může být jako pojištěnec na naší společné rodinné úrazové pojistce. Chtěli bychom synovi sjednat alespoň úrazovou pojistku, nyní ještě není omezen ve svéprávnosti, podepsal by ji tedy zatím sám více...

ZPRÁVY: Češi mají příznaky rakoviny, ale na vyšetření čekají až půl roku

2.7.2025 Onkologové upozorňují na palčivý problém. Na vyšetření, které umí odhalit rakovinu střeva, se v některých regionech čeká až půl roku. Část pacientů přitom potřebuje znát diagnózu hned - včasná léčba je pro jejich přežití rozhodující. Ke 199 současným centrům, v nichž se kolonoskopie dělá, proto přibude do konce roku dalších 12. více...

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.