pečuj doma

Velmi smutné. Očkují se papaláši, úředníci a příbuzní

13.1.2021

Bohužel agentury a média vydávají stále více zpráv o zneužívání vakcíny. V době, kdy je třeba očkovat lidi staré a s komorbiditami, viz ZPRÁVA: Ohroženým stačí jedna dávka. Měli by jít první, a kdy vakcín je zoufale málo, se dovídáme, že se očkují tam či onde prominenti a jejich příbuzní. A zdravotníci se očkují masově, i když ve skupině 1A ještě před pár dny nebyli. Ale to lze pochopit, když se naočkuje sestra v ambulanci praktika.

Avšak mezi zprávami, které se nyní objevují na internetu, je i zpráva o tom, že se masově nechali očkovat všichni úředníci na Státním zdravotním ústavu i jejich příbuzní.

Tato zpráva Seznamu ukazuje, že tady už nejde o jednotlivé případy, ale zjevné masové zneužití vakcín.

V článku se mimo jiné píše:

Podle harmonogramu očkování i podle výpovědí některých pracovníků se kromě zaměstnanců tohoto ústavu k nedostatkové vakcíně dostávají nyní také jejich příbuzní.

Například spolu s Františkem K. jsou v tabulce ale uvedeni i další čtyři jména stejného příjmení.

„Ano, tohle je možné, ale kolik jich bylo a jací to jsou příbuzní, to vám neprozradím, já o tom tady nerozhoduju, obraťte se na vedení,“ říká oslovený pracovník Státního zdravotního ústavu.

V tabulce očkovaných figurují veskrze všichni zaměstnanci Státního zdravotního ústavu a podle stejných příjmení lze usuzovat, že nechávají naočkovat i své blízké.

Z tabulky také vyplývá, že očkování bylo rozvrženo do jednotlivých dnů tohoto týdne a že se očkovalo na čtyřech místech přímo v ústavu. Zaměstnanci a příbuzní na očkování chodili po deseti minutách.

Pracovníci Státního zdravotního ústavu jsou sice vedeni podle zákona jako zdravotnický personál, ale mezi zhruba 450 pracovníky ústavu je skutečných lékařů jenom několik desítek. Jinak jde většinou o lékařské pracovníky, hygieniky, výzkumníky anebo úředníky, kteří s pacienty přicházejí do styku ojediněle.

V tabulce je například uveden i vedoucí odboru informatiky. Jednoduchou otázku: Už jste byl očkován? však odmítá Jiří H. zodpovědět. „Ano, vakcíny na ústav přišly, ale jestli jsem byl očkován a jak to probíhalo, na to vám odpovídat nebudu,“ sděluje na novinářský dotaz.

Ve středu okolo poledne pak měla přijít s očkováním na řadu žena stejného příjmení. To, že šlo o jeho příbuznou, nevyvrací, ale jasnou odpověď nedává. A i o tom, v jakém vztahu případně jsou, odmítá šéf ústavních informatiků mluvit.

„Ne, já s vámi mluvit nemohu, takže na nic vám odpovídat nebudu.“

Podle informací Seznam Zpráv rozeslal do kanceláří Státního zdravotního ústavu nabídku s očkováním a s termíny samotný ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský.

Redakce Seznam Zpráv jej požádala o vyjádření, na telefonát nereagoval, pouze napsal, že se ozve. A když ani po několika hodinách slib nesplnil, pokusila se redakce své otázky připomenout prostřednictvím SMS zpráv. Neúspěšně. Nakonec ředitel Březovský do telefonu reportérce slíbil, že odpověď poskytne tiskové oddělení ústavu.

Mluvčí Státního zdravotního ústavu Klára Doláková pak telefonicky – navzdory harmonogramu i výpovědím samotných pracovníků SZÚ – popřela, že by očkovací vakcíny byly dány k dispozici příbuzným zaměstnanců.

V písemném vyjádření nakonec potvrdila, že Státní zdravotní ústav v současné době poskytuje očkování všem zaměstnancům, kteří se podílejí na zajištění základního chodu ústavu.

Podle nejnovějších informací redakce Seznam Zpráv dostali všichni zaměstnanci Státního zdravotního ústavu příkaz, aby se ke kauze nevyjadřovali.

Výše popsaná očkovací akce v kancelářích Státního zdravotního ústavu se uskutečňuje v době, kdy vakcína se dostala jen asi do šesti procent domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. V České televizi to řekl prezident asociace Jiří Horecký.

Zájem o očkování má přitom 73 procent klientů a polovina pracovníků domovů. „V regionech jsou ale ještě zařízení, která úřady kvůli očkování ani nekontaktovaly. Když domovy údaje k vakcinaci institucím poslaly, nedostaly odpověď,“ přiblížil Jiří Horecký praxi, jak to v Česku momentálně s preferováním očkovaných skupin je.

Zdroj: Seznam zprávy, ČT

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kdo může používat platební kartu opatrované, aby jí nakoupil?

23.10.2024 Jsem opatrovník maminky. Mohu dát bankovní kartu k účtu maminky mojí sestře, která bydlí poblíž domova maminky a je tak víc po ruce, když je potřeba něco zakoupit? Já bydlím 13 km odtud, nemám auto a je tak někdy pro mě složitější to v brzké době zajistit. Dříve jsme to praktikovaly tak, že pokud maminka něco potřebovala koupit více...

INFO: Válek dá praktikům více peněz a změní úhradovou vyhlášku

22.10.2024 Praktičtí lékaři pro dospělé a dětští lékaři České republiky nebudou na konci října protestovat. Na jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se domluvili na navýšení peněz pro lékaře a také na změně úhradové vyhlášky pro příští rok. Dvoudenní stávka, kterou hrozili na konci měsíce, je tedy definitivně odvolána. více...

PTÁTE SE: Vnučka, kterou máme v péči, si chce změnit jméno

21.10.2024 Máme v péči vnučku, které je sedm let. Její matka bere drogy, otec je ve výkonu trestu. Vnučka má dvě jména, druhé po matce. S matkou se nevídá a druhé jméno nechce.
Máme právo rozhodovat o vnučce ve všem, ale rodiče nejsou zbaveni rodičovských práv. Může soud zrušit jméno bez souhlasu rodičů?
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.