pečuj doma

Ambulantní péče je v Německu ohrožena

21.10.2023

Zástupci nezávislých lékařů v Německu apelují na spolkovou vládu, aby co nejrychleji změnila kurz zdravotní politiky. Pokud k tomu nedojde, hrozí podle nich citelné zhoršení dostupnosti i kvality zdravotní péče, a to napříč celým Německem. Uvedl to odborný deník Deutsches Ärzteblatt. Problému se věnuje český Zdravotnický deník. Vyjímáme nejdůležitější.

Už na jaře příštího roku mohou mít němečtí pacienti problém. Podle předsedy Spolkové asociace lékařů zdravotních pojišťoven (lékařů na volné noze) Andrease Gassena totiž hrozí, že právě do tohoto termínu dojde ke znatelnému omezení ambulantní péče.

Gassenova asociace se tak připojila ke Spolkové asociaci zubních lékařů a Spolkové lékárnické komoře, aby společně veřejnosti prezentovaly naléhavou výzvu a poukázaly na to, co na současné situaci lékařů na volné noze považují za nejvíce alarmující.

„V současné době zažíváme takovou úroveň frustrace a hněvu, jakou jsme dosud nikdy předtím nepociťovali,“ řekl Gassen odbornému deníku Deutsches Ärzteblatt. Podle Gassena panovala mezi nezávislými lékaři mnohem lepší nálada i v průběhu koronavirové pandemie. Dnes podle průzkumu Spolkové asociace lékařů zdravotních pojišťoven více než polovina nezávislých lékařů hodnotí svou situaci negativně.

„Vidíme, že zajištění zdravotní péče nezávislými lékaři je tlačeno doslova ke zdi. Chybí také pochopení důležitosti preventivní péče,“ řekl předseda představenstva Spolkové asociace zubních lékařů Martin Hendges. Podle něho je velkým rizikem znovuzavedení odměňování v dentálním sektoru prostřednictvím zákona o finanční stabilizaci. „To by mělo zničující důsledky pro péči o pacienty zubních lékařů, zejména pak pro novou, na prevenci zaměřenou terapii parodontitidy,“ dodal Hendges.

Prezidentka Spolkové lékárnické komory (ABDA) Gabriele Regina Overwieningová upozornila, že důsledkem politiky zdravotních pojišťoven, které tlačí na snižování nákladů, je mimo jiné rostoucí nedostatek léků.

Zástupci všech tří uvedených asociací dále apelovali na to, že spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) svou politikou ohrožuje existenci celostátní nízkoprahové péče v Německu.

Zdroj: Zdravotnický deník

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.