pečuj doma

Ambulantní péče je v Německu ohrožena

21.10.2023

Zástupci nezávislých lékařů v Německu apelují na spolkovou vládu, aby co nejrychleji změnila kurz zdravotní politiky. Pokud k tomu nedojde, hrozí podle nich citelné zhoršení dostupnosti i kvality zdravotní péče, a to napříč celým Německem. Uvedl to odborný deník Deutsches Ärzteblatt. Problému se věnuje český Zdravotnický deník. Vyjímáme nejdůležitější.

Už na jaře příštího roku mohou mít němečtí pacienti problém. Podle předsedy Spolkové asociace lékařů zdravotních pojišťoven (lékařů na volné noze) Andrease Gassena totiž hrozí, že právě do tohoto termínu dojde ke znatelnému omezení ambulantní péče.

Gassenova asociace se tak připojila ke Spolkové asociaci zubních lékařů a Spolkové lékárnické komoře, aby společně veřejnosti prezentovaly naléhavou výzvu a poukázaly na to, co na současné situaci lékařů na volné noze považují za nejvíce alarmující.

„V současné době zažíváme takovou úroveň frustrace a hněvu, jakou jsme dosud nikdy předtím nepociťovali,“ řekl Gassen odbornému deníku Deutsches Ärzteblatt. Podle Gassena panovala mezi nezávislými lékaři mnohem lepší nálada i v průběhu koronavirové pandemie. Dnes podle průzkumu Spolkové asociace lékařů zdravotních pojišťoven více než polovina nezávislých lékařů hodnotí svou situaci negativně.

„Vidíme, že zajištění zdravotní péče nezávislými lékaři je tlačeno doslova ke zdi. Chybí také pochopení důležitosti preventivní péče,“ řekl předseda představenstva Spolkové asociace zubních lékařů Martin Hendges. Podle něho je velkým rizikem znovuzavedení odměňování v dentálním sektoru prostřednictvím zákona o finanční stabilizaci. „To by mělo zničující důsledky pro péči o pacienty zubních lékařů, zejména pak pro novou, na prevenci zaměřenou terapii parodontitidy,“ dodal Hendges.

Prezidentka Spolkové lékárnické komory (ABDA) Gabriele Regina Overwieningová upozornila, že důsledkem politiky zdravotních pojišťoven, které tlačí na snižování nákladů, je mimo jiné rostoucí nedostatek léků.

Zástupci všech tří uvedených asociací dále apelovali na to, že spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) svou politikou ohrožuje existenci celostátní nízkoprahové péče v Německu.

Zdroj: Zdravotnický deník

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.