pečuj doma

Bravo Němci! Odmítači karantény jdou za katr

1.2.2021

Další pozitivní příklad k následování nám předkládají Němci, kteří myslí boj s pandemií koronaviru opravdu vážně. Přestože přístup jejich policie je diametrálně odlišný od benevolentní české policie, tak stejně ještě více zpřísňují. Německo v pondělí otevřelo první detenční zařízení pro lidi odmítající karanténu.

Jejich zadržování umožňuje německý zákon o potírání infekčních chorob, rozhodující slovo má však soud.

První detence se nachází ve Šlesvicku-Holštýnsku a další bude v Sasku. Řešení v podobě nuceného karanténního ubytování v hotelech, které hlídá bezpečnostní agentura nepovažují tyto země za správné.

Šlesvicko-Holštýnsko vyčlenilo pro karanténní hříšníky šest cel přímo ve věznici na okraji Neumünsteru. Ti, kteří zde budou nuceně ubytováni, nebudou smět po dobu izolace zařízení opustit. Na rozdíl od běžných trestanců si však u sebe mohou nechat mobil nebo notebook.

Německý rozhlas Deutschlandfunk uvedl, že úřady už v pondělí zaznamenaly několik žádostí o nucené umístění do karanténní cely.

Německá policie dodržování karantény skutečně kontroluje. Postup nyní bude následující: Před uzavřením do cely policie kontrolovaného musí opakovaně přistihnout, že domácí karanténu nedodržuje. Poté následuje oficiální policejní výzva, aby dotyčný domácí izolaci neopouštěl. Pokud ani to nevyslyší, rozhodne během jednoho dne o detenci soud.

Obránci lidských práv se se obávají, že tohoto postupu německé úřady budou zneužívat k omezování svobody a lidských práv. Podle Angely Merkelové nic takového v Německu nehrozí.

Zdroj: idnes, red

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.