pečuj doma

Ceny Gratias 2024 předal ministr Marian Jurečka

25.3.2024

MPSV i letos vyjádřilo své uznání našim sociálním pracovnicím a pracovníkům. Na konferenci v barokním refektáři Dominikánského kláštera v Praze předal ceny Gratias 2024 ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ( KDU-ČSL). Stalo se tak u příležitosti Světového dne sociální práce.

Skleněnou plaketu pro vítěze si v letošním sedmém ročníku odneslo šest z 157 nominovaných sociálních pracovníků, a to v pěti různých kategoriích. Ministr Jurečka navíc udělil i jedno zvláštní ocenění za významný přínos v sociální práci.

V České republice aktuálně působí okolo 17 tisíc sociálních pracovníků, z toho kolem 16 tisíc již patří přímo pod resort MPSV. Poskytují svoje služby lidem, kteří se ocitli v nějaké nepříznivé sociální situaci. Najdeme je například na Úřadech práce či obecních úřadech, pracují se seniory a zdravotně znevýhodněnými v jejich domácnostech nebo zařízeních poskytujících sociální péči, jsou také zapojeni do pomoci se zvládnutím sociálně-právních problémů. Škála jejich práce je tedy opravdu široká.

„Pokud bych mohl, udělím ocenění Gratias, které v překladu z latiny znamená 'děkuji', každému, kdo v tomto oboru působí a pomáhá všem potřebným lidem. Sociální pracovníci jsou hrdiny všedních dní, kterým bude vždy patřit náš respekt a obdiv,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Vítězové ceny Gratias 2024:

• Kategorie služby sociální péče – Mgr. Markéta Vlková, Mgr. Aneta Dohnalová, DiS., Mgr. Iva Jirásková, Pavlína Macková, DiS.

• Kategorie veřejná správa - Ing. Bc. Alena Egersdorfová, DiS., Bc. Gabriela Náplavová, Mgr. Zdeňka Selingerová.

• Kategorie služby sociální prevence - Mgr. Alžbětu Brychtová, Mgr. Gabriela Zelenková.

• Kategorie ostatní – vězeňství, školy a školská zařízení a zdravotnictví - Bc. Veronika Nestlerová.

• Kategorie sociální poradenství - Mgr. Jitka Švajdová, Mgr. Zuzana Surová, Mgr. Veronika Zaoralová.

Za významný přínos v sociální práci byla oceněna PhDr. Melanie Zajacová, Ph.D.

Zdroj: MPSV

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.