pečuj doma

Ceny Mosty byly předány již podvacáté

19.5.2023

Ve Slovanském domě v Praze uskutečnil v tomto týdnu již 20. ročník slavnostního předávání cen MOSTY. Ceny MOSTY uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR v zájmu podpory aktivit přispívajících významným způsobem ke zlepšení postavení osob se zdravotním postižením a jejich participace, za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch těchto lidí.

Letošní předávání cen se konalo již pošestnácté pod patronací Livie Klausové. Záštitu nad 20. ročníkem převzali primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda a starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská. 

Z více než pěti desítek návrhů na udělení cen MOSTY vybrala nominační komise, složená z členů předsednictva NRZP ČR, finalisty čtyř kategorií letošních cen MOSTY. Hodnotící výbor pak ve druhém kole rozhodl o vítězích v jednotlivých kategorií.

Vítězem I. kategorie – instituce veřejné správy je Správa železnic, státní organizace, za realizaci projektu výměny zvedacích plošin na nádražích, kde nejsou bezbariérová nástupiště.

V roce 2022 bylo instalováno 31 nových plošin. V roce 2023 a 2024 bude dáno do provozu dalších 34 plošin. V dalších letech budou instalovány další plošiny. Cenu převzal z rukou bývalé první dámy a velvyslankyně ČR na Slovensku Livie Klausové generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. 

Vítězem II. kategorie – nestátní subjekt se stal Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s, za rozvoj bezbariérové dopravy v Praze.

Dopravní podnik ve spolupráci s NRZP ČR dlouhodobě budoval bezbariérovou hromadnou dopravu. V roce 2022 byla zcela zpřístupněna autobusová doprava, tramvajová doprava a trolejbusová doprava. Pokud jde o metro, došlo k postupnému zpřístupňování jednotlivých stanic metra, které byly budovány za minulého režimu. V současné době se zpřístupňuje stanice metra Jiřího z Poděbrad. Cenu převzal generální ředitel DPP hl. m. Prahy pan Petr Witowski z rukou ministra dopravy Martina Kupky a handicapovaného profesionálního závodníka Rally Dakar a ambasadora Unicef pana Alberta Llovery.

Vítězem III. kategorie – osobnost hnutí osob se zdravotním postižením se stal Mgr. Jiří Morávek za zcela mimořádnou celoživotní aktivitu ve prospěch občanů se zdravotním postižením ve východočeském regionu.

Zejména pak za rozjezd dlouhodobě udržitelných veřejně prospěšných aktivit v podobě sociálních služeb a návazných aktivit. Cenu Mosty předali ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a místopředseda Poslanecké sněmovny ČR Karel Havlíček. 

Zvláštní cenu ve IV. kategorii převzal Mgr. Radek Pavlíček, za více než dvacet let práce na aktivitách, vedoucích ke zmírňování či odstraňování bariér v digitálním prostoru - na webech, v aplikacích či v dokumentech, z rukou primátora hl. m. Prahy Bohuslava Svobody. 

V letošním roce se pořadatel rozhodl udělit cenu Národní rady osob se zdravotním postižením ČR za výjimečně vstřícnou a dynamickou spolupráci směřující ve prospěch lidí se zdravotním postižením Společnosti ALTECH, s.r.o. Ocenění z rukou předsedy NRZP ČR Václava Krásy převzal majitel firmy pan Antonín Machala. 

Na slavnostním předávání cen MOSTY vystoupila zpěvačka Petra Janů a cimbálová muzika Falešnica.  

Během slavnostního odpoledne proběhla také benefiční dražba obrazu umělkyně malující ústy paní Lenky Bromkové.

Zdroj: NRZP 

 

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.