pečuj doma

Češi jsou chytří, odešli dřív do důchodu a vydělají na tom

10.2.2023

Zájem o předčasný projevilo loni 120 tisíc lidí. Většina z nich ale zatím stále pracuje a peníze od státu nepobírají. Předčasný důchod zvolili proto, aby si zajistili výhodnější podmínky pro výpočet. V roce 2022 kvůli vysoké inflaci proběhly dvě mimořádné valorizace důchodů. Podle zákona mají na tyto valorizace zpětně nárok všichni, kdo o důchod požádali do konce roku.

A výsledkem těchto pravidel bylo, že předčasný důchod přiznaný v roce 2022 je po provedení všech valorizací zpravidla vyšší než řádný důchod přiznaný v roce letošním.

„Dohromady se to sice týká zhruba 120 tisíc lidí. Ale těch důchodců, kteří do důchodu šli a chtěli výplatu, je 40 tisíc. Loni jich bylo 30 tisíc, takže je to nárůst o 10 tisíc,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček na setkání s novináři. A poukázal na to, že větší část lidí zatím důchod nepobírá.

„Dalších 40 tisíc žádostí jsme sepsali, ale chtěli důchod bez výplaty. A s dalšími zhruba 40 tisíci jsme se dohodli, že přijdou žádost sepsat letos, jen si uplatnili nárok na dávku důchodového pojištění,“ doplnil ředitel.

Prakticky to znamená, že zatím 40 tisíc lidí využilo takzvané výpočtové zamítačky, tedy že při žádosti o důchod zároveň požádali o zastavení výplaty důchodu a nadále pracují. Výplata se jim spustí, jakmile v práci skončí, ale zpětně se jim už tyto splátky důchodu nevyplatí. Budou mít ale nárok na dvě mimořádné valorizace v roce 2022 i na řádnou valorizaci v lednu 2023.

 Zdroj: České důchody

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.