pečuj doma

Češi jsou chytří, odešli dřív do důchodu a vydělají na tom

10.2.2023

Zájem o předčasný projevilo loni 120 tisíc lidí. Většina z nich ale zatím stále pracuje a peníze od státu nepobírají. Předčasný důchod zvolili proto, aby si zajistili výhodnější podmínky pro výpočet. V roce 2022 kvůli vysoké inflaci proběhly dvě mimořádné valorizace důchodů. Podle zákona mají na tyto valorizace zpětně nárok všichni, kdo o důchod požádali do konce roku.

A výsledkem těchto pravidel bylo, že předčasný důchod přiznaný v roce 2022 je po provedení všech valorizací zpravidla vyšší než řádný důchod přiznaný v roce letošním.

„Dohromady se to sice týká zhruba 120 tisíc lidí. Ale těch důchodců, kteří do důchodu šli a chtěli výplatu, je 40 tisíc. Loni jich bylo 30 tisíc, takže je to nárůst o 10 tisíc,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček na setkání s novináři. A poukázal na to, že větší část lidí zatím důchod nepobírá.

„Dalších 40 tisíc žádostí jsme sepsali, ale chtěli důchod bez výplaty. A s dalšími zhruba 40 tisíci jsme se dohodli, že přijdou žádost sepsat letos, jen si uplatnili nárok na dávku důchodového pojištění,“ doplnil ředitel.

Prakticky to znamená, že zatím 40 tisíc lidí využilo takzvané výpočtové zamítačky, tedy že při žádosti o důchod zároveň požádali o zastavení výplaty důchodu a nadále pracují. Výplata se jim spustí, jakmile v práci skončí, ale zpětně se jim už tyto splátky důchodu nevyplatí. Budou mít ale nárok na dvě mimořádné valorizace v roce 2022 i na řádnou valorizaci v lednu 2023.

 Zdroj: České důchody

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.