pečuj doma

Češi jsou chytří, odešli dřív do důchodu a vydělají na tom

10.2.2023

Zájem o předčasný projevilo loni 120 tisíc lidí. Většina z nich ale zatím stále pracuje a peníze od státu nepobírají. Předčasný důchod zvolili proto, aby si zajistili výhodnější podmínky pro výpočet. V roce 2022 kvůli vysoké inflaci proběhly dvě mimořádné valorizace důchodů. Podle zákona mají na tyto valorizace zpětně nárok všichni, kdo o důchod požádali do konce roku.

A výsledkem těchto pravidel bylo, že předčasný důchod přiznaný v roce 2022 je po provedení všech valorizací zpravidla vyšší než řádný důchod přiznaný v roce letošním.

„Dohromady se to sice týká zhruba 120 tisíc lidí. Ale těch důchodců, kteří do důchodu šli a chtěli výplatu, je 40 tisíc. Loni jich bylo 30 tisíc, takže je to nárůst o 10 tisíc,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček na setkání s novináři. A poukázal na to, že větší část lidí zatím důchod nepobírá.

„Dalších 40 tisíc žádostí jsme sepsali, ale chtěli důchod bez výplaty. A s dalšími zhruba 40 tisíci jsme se dohodli, že přijdou žádost sepsat letos, jen si uplatnili nárok na dávku důchodového pojištění,“ doplnil ředitel.

Prakticky to znamená, že zatím 40 tisíc lidí využilo takzvané výpočtové zamítačky, tedy že při žádosti o důchod zároveň požádali o zastavení výplaty důchodu a nadále pracují. Výplata se jim spustí, jakmile v práci skončí, ale zpětně se jim už tyto splátky důchodu nevyplatí. Budou mít ale nárok na dvě mimořádné valorizace v roce 2022 i na řádnou valorizaci v lednu 2023.

 Zdroj: České důchody

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Nový guru libertiánství a jeho metoda motorové pily

25.6.2024 Liberálové po celém světě jsou nadšeni „svobodným, ekonomickým a sociálně-politickým programem“ nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Tento guru libertiánství chce udělat svou zemi „fit“ tím, že potlačí sociální standardy pro většinu lidí. Milei své konání cynicky nazývá metodou motorové pily. Stále víc stoupenců získává i v Evropě. více...

PTÁTE SE: Vrácení listiny opatrovníka po úmrtí opatrované

24.6.2024 Byl jsem jako vnuk určen soudem opatrovníkem své babičky, u které se začala v rámci dlouhodobé těžké cukrovky začala rozvíjet stařecká demence a kvadruparéza. Obdržel jsem listinu opatrovníka. Babička zemřela v listopadu 2023, čímž mé opatrovnictví automaticky zaniklo. Teď v červnu mně do mé osobní datové schránky přišla žádost od soudu, více...

INFO: V soukromých domovech by měli senioři odevzdat celý svůj příjem

23.6.2024 Je zde další novela zákona o sociálních službách. Jedná se o rozsáhlou novelu, jehož smyslem je zákonem upravit sociálně zdravotní pomezí pro lidi, kteří potřebují zdravotní péči současně se sociální péčí. NRZP ČR souhlasí s tezí propojení sociální péče a zdravotní péče u lidí, kteří potřebují poskytovat oba druhy péče společně více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.