pečuj doma

Češi jsou chytří, odešli dřív do důchodu a vydělají na tom

10.2.2023

Zájem o předčasný projevilo loni 120 tisíc lidí. Většina z nich ale zatím stále pracuje a peníze od státu nepobírají. Předčasný důchod zvolili proto, aby si zajistili výhodnější podmínky pro výpočet. V roce 2022 kvůli vysoké inflaci proběhly dvě mimořádné valorizace důchodů. Podle zákona mají na tyto valorizace zpětně nárok všichni, kdo o důchod požádali do konce roku.

A výsledkem těchto pravidel bylo, že předčasný důchod přiznaný v roce 2022 je po provedení všech valorizací zpravidla vyšší než řádný důchod přiznaný v roce letošním.

„Dohromady se to sice týká zhruba 120 tisíc lidí. Ale těch důchodců, kteří do důchodu šli a chtěli výplatu, je 40 tisíc. Loni jich bylo 30 tisíc, takže je to nárůst o 10 tisíc,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček na setkání s novináři. A poukázal na to, že větší část lidí zatím důchod nepobírá.

„Dalších 40 tisíc žádostí jsme sepsali, ale chtěli důchod bez výplaty. A s dalšími zhruba 40 tisíci jsme se dohodli, že přijdou žádost sepsat letos, jen si uplatnili nárok na dávku důchodového pojištění,“ doplnil ředitel.

Prakticky to znamená, že zatím 40 tisíc lidí využilo takzvané výpočtové zamítačky, tedy že při žádosti o důchod zároveň požádali o zastavení výplaty důchodu a nadále pracují. Výplata se jim spustí, jakmile v práci skončí, ale zpětně se jim už tyto splátky důchodu nevyplatí. Budou mít ale nárok na dvě mimořádné valorizace v roce 2022 i na řádnou valorizaci v lednu 2023.

 Zdroj: České důchody

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Pronájem výminku matce opatrovaného

24.9.2023 Jsem necelých pět let opatrovníkem mého nevlastního bratra. Bratr je částečně nesvéprávný (nesmí nijak nakládat s majetkem přesahující 5 000 Kč). Bydlí ve svém domě, který užívá k bydlení. Na pozemku je ještě výminek, který do letošního roku pronajímal, nájemník je po mozkové mrtvici, už se nevrátí. Mohu jako opatrovník výminek pronajmout více...

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.