pečuj doma

Co chce a nechce nový ministr. Půjdem českou cestou?

21.11.2021

Přehledně, co chce a co nechce nastupující minstr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Je to řečeno ve stručnosti, ale ukazuje to jasně, co v příštích týdnech a měsících můžeme od vlády čekat. Hlavní zprávou je, že nebude lockdown a že nepůjdeme rakouskou a bavorskou cestou.

Souhrn:

Ministerstvo zdravotnictví by mělo už teď nařídit nemocnicím, aby omezily všechny výkony a operace, které lze odložit, a s předstihem si vytvořily rezervu pro případný další nárůst hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a akutní případy.

Podávání léků proti těžkému průběhu covidu, tzv. monoklonálních protilátek, by se mělo rozšířit do všech zdravotnických zařízení, v kterých je to možné.

Potud jistě nelze než souhlasit. Ale dále:

Je třeba omezit množství karantén a dobu jejich trvání, hlásá.

 Válek nepočítá s povinným očkováním vybraných profesí. Odkazuje se na to, že „povinné očkování známe u nás pouze u dětí.“. Ale není tomu tak, Češi mají povinnost nechat se přeočkovat proti tetanu i v průběhu dospělosti. Někteří zdravotníci a příslušníci integrovaného záchranného systému pak mají povinnost nechat se očkovat proti hepatitis (žloutence).

Nový ministr nepočítá ani s lockdownem. „Ten je jedním z kamínků v obrovské skládačce rakouské cesty. Ve dlouhodobé strategii koalice SPOLU a PirSTAN, nepočítáme s tímto kamínkem, tedy s lockdownem,“ zdůraznil.

Válek je pro uznávání negativních PCR testů jako covidového certifikátu.

Potvrdil, že chce dosáhnout, aby i neočkovaní lidé mohli nadále využívat služby či chodit do restaurace. Ti přitom od pondělí 22. listopadu, nemají podle rozhodnutí vlády v demisi stačit většině lidí ke vstupu do restaurací, služeb a na kulturní a sportovní akce.

Nu, zdá se to celkem jasné a srozumitelné. Zřejmě opět půjdeme svoji českou cestou, jako při druhé a třetí vlně covidu. Ale pokud k tomu skutečně dojde, staneme se pravděpodobně opět světovým lídrem v počtu nakažených. Bude velice těžké zabránit dramatickému nástupu covidu v  příštích týdnech, a tím pádem i přehlcení nemocnic. Monoklonální látky nejsou samospasitelné, už proto ne, že je nemohou dostat všichni.

Zdroj: idnes, irozhlas, red

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.