pečuj doma

Co ukázal lednový výzkum ústavu STEM

5.2.2023

Aktuálně česká veřejnost nejlépe hodnotí zdejší kvalitu zdravotní péče. Výzkum neziskového ústavu STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších osmnácti let v lednu. Na otázky odpověděl soubor 1089 respondentů. STEM žádal občany, aby vystavili vysvědčení fungování naší společnosti v roce 2022.

Jednotlivé oblasti života dotázaní hodnotí stejně jako ve škole – na stupnici od jedničky do pětky, kde jednička je známkou nejlepší a pětka nejhorší.

Nejlépe Češi hodnotí kvalitu zdravotní péče a po něm práci obecních a městských úřadů. Dalšími dobře hodnocenými oblastmi jsou péče o bezpečnost občanů a zajištění občanských svobod. Spokojeni moc nejsou se sociálními jistotami, které se nacházejí ve středu 26 hodnocených oblastí spolu s možností dovolat se práva u soudu nebo životním prostředím. Na konci tabulky je politická reprezentace země, přičemž nejhůře ze všech respondenti hodnotí činnost prezidenta.

Kdybychom měli k výzkumu STEM dodat několikařádkový komentář, tak velmi překvapující je vynikající hodnocení oblasti občanských svobod, naopak nejmíň překvapující je hodnocení prezidenta Zemana. Podle očekávání mu vůbec nepomohl ani zásadní obrat ve vztahu k Rusku a Číně nebo vyznamenání Zelenského a vyvěšení ukrajinské vlajky na Hradě. Spíše naopak, proměnil se v posledním roce prezidentského období v definitivní politickou mrtvolu. Pokud jde o výhled do budoucna, dá se čekat, že oblast zdravotnictví se patrně dlouho neudrží v čele žebříčku a že na prvních místech se objeví hodnocení činnosti prezidenta, soudě alespoň podle průběhu a výsledku prezidentských voleb.

Zdroj: STEM a msk

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Dcera omezená ve svéprávnosti si dojednala paušál

29.5.2024 Dceři je 23 let, je nesvéprávná na podepisování smluv, ale nyní si dojednala paušál. Chci se zeptat, jestli je tato smlouva platná nebo ne. 
ODPOVĚĎ
Omezení svéprávnosti není trest a zákaz dělat činnosti (pro dceru). Dcera může dle § 64 občanského zákoníku dělat běžné věci více...

INFO: Výsměch Jurečkovi za výroky, že lidé budou v penzi 21,5 let

29.5.2024 Poslanci opozičního ANO se přou s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL kvůli tomu, že vláda tvrdí, že v penzi lidé stráví v průměru 21,5 roku. Sněmovna pokračuje na mimořádné schůzi v diskusi o návrhu důchodové reformy, která má zvýšit věk odchodu důchodu nad 65 let podle doby dožití. více...

ZPRÁVY: Jednání o důchodech ve sněmovně dnes odpoledne začalo

28.5.2024 Poslanci koalice a opozice se střetnou u dalšího tématu, které je rozděluje – u důchodové reformy. Na rozdíl od předchozích jednání by se mělo uskutečnit důstojně, bez nocování ve Sněmovně. Mimořádná schůze, která odstartovala jednání Poslanecké sněmovny o důchodové reformě, by měla trvat do čtvrtka. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.