pečuj doma

Co ukázal lednový výzkum ústavu STEM

5.2.2023

Aktuálně česká veřejnost nejlépe hodnotí zdejší kvalitu zdravotní péče. Výzkum neziskového ústavu STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších osmnácti let v lednu. Na otázky odpověděl soubor 1089 respondentů. STEM žádal občany, aby vystavili vysvědčení fungování naší společnosti v roce 2022.

Jednotlivé oblasti života dotázaní hodnotí stejně jako ve škole – na stupnici od jedničky do pětky, kde jednička je známkou nejlepší a pětka nejhorší.

Nejlépe Češi hodnotí kvalitu zdravotní péče a po něm práci obecních a městských úřadů. Dalšími dobře hodnocenými oblastmi jsou péče o bezpečnost občanů a zajištění občanských svobod. Spokojeni moc nejsou se sociálními jistotami, které se nacházejí ve středu 26 hodnocených oblastí spolu s možností dovolat se práva u soudu nebo životním prostředím. Na konci tabulky je politická reprezentace země, přičemž nejhůře ze všech respondenti hodnotí činnost prezidenta.

Kdybychom měli k výzkumu STEM dodat několikařádkový komentář, tak velmi překvapující je vynikající hodnocení oblasti občanských svobod, naopak nejmíň překvapující je hodnocení prezidenta Zemana. Podle očekávání mu vůbec nepomohl ani zásadní obrat ve vztahu k Rusku a Číně nebo vyznamenání Zelenského a vyvěšení ukrajinské vlajky na Hradě. Spíše naopak, proměnil se v posledním roce prezidentského období v definitivní politickou mrtvolu. Pokud jde o výhled do budoucna, dá se čekat, že oblast zdravotnictví se patrně dlouho neudrží v čele žebříčku a že na prvních místech se objeví hodnocení činnosti prezidenta, soudě alespoň podle průběhu a výsledku prezidentských voleb.

Zdroj: STEM a msk

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.