pečuj doma

Covid udeří už v říjnu? Chlíbek by nenasazoval respirátory

3.10.2022

Zatímco podle ministra zdravotnictví ČR Vlastimila Válka by měla podzimní vlna covidu-19 přijít až v měsíci listopadu, šéf Ústavu zdravotních informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek shodně zmiňují již říjen.

Byť neočekávají těžký průběh jako v minulosti, varují, že se to může změnit. Doporučují proto očkování, a to nejen proti koronaviru.

„Stejně jako profesor Chlíbek si taky myslím, že zlom přijde už v říjnu. Propis nákaz do supertěžkých nemocí je řádově menší než byl před rokem. Pomalejší je i nástup těžkých hospitalizací. Neznamená to, že neporoste, ale pokud by zůstala stejná varianta omikronu (BA.5., pozn. red.), a podaří se nám očkovat, může být prognóza lepší,“ řekl šéf ÚZISu Dušek.

Uvádí, že přestože čísla postupně rostou, třicet procent případů tvoří reinfekce. Vysvětluje, že většina lidí s reinfekcí nemá buď žádné očkování, částečné, případně prodělali zcela původní covid-19.

Předseda České vakcinologické společnosti Chlíbek vidí jako nejrozumnější postup v současné situaci, kdy člověk, kterému není dobře, jde k lékaři. Ten stanoví diagnózu a případně koronavirem nakažený člověk zůstane doma. A pokud není naočkovaný, tak se nechá naočkovat. Odmítá, že by se Česká republika měla vydat cestou západních zemí, ve kterých už nyní plánují přesedlat z povinných roušek v MHD a nemocnicích na respirátory. „Určitě bych nenasazoval respirátory. Máme novou vakcínu, která by lépe mohla reagovat na nové mutace,“ přeje si Chlíbek.

Dušek dodává: „Máme tady 1,7 milionu lidí v rizikové skupině. Jsou to lidé, u kterých od nákazy nebo očkování uběhlo více než osm měsíců, ti obzvlášť by se měli nechat naočkovat,“ představil statistiku Dušek a doplnil, že přes 212 tisíc lidí se za celou dobu pandemie nenechalo naočkovat ani neprodělali koronavirus, a navíc jsou v kategorii 65+.

Zdroj: iDNES

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.