pečuj doma

Data potvrzují skrytá úmrtí: důchodů prudce ubylo

9.2.2021

Počet lidí ve starobní penzi za loňský rok výrazně klesl. Oproti prosinci 2019 jich na konci loňského roku bylo o skoro 15 tisíc méně. Vyplývá to z analýzy, kterou provedlo Aktuálně.cz z podkladů České správy sociálního zabezpečení. V posledních několika letech přitom důchodců relativně výrazně přibývalo.

Na konci roku 2019 bylo vedeno ve statistikách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 2 414 814 starobních důchodců. K poslednímu prosincovému dni roku 2020 to bylo už jen 2 400 479 osob. Je nutné upozornit, že uvedené počty představují saldo - to znamená, že celkový počet důchodců klesal i přes kontinuální "příliv" nových přiznaných penzí do systému. Kam tedy zmizelo za rok 14 335 penzistů? .

Česká správa sociálního zabezpečení přiznává, že pandemie nese velkou vinu. "Pandemie koronaviru má nepochybně na počet vyplácených starobních důchodů vliv, další vliv může mít demografie obyvatelstva, tedy věková struktura a legislativou dané prodlužování důchodového věku zejména žen," uvedla správa na dotaz Aktuálně.cz. 

Je také možné, že se někteří lidé, kvůli nejisté situaci v době pandemie, rozhodli odchod do důchodu oddálit a pokračovat v práci. To ovšem nekoresponduje s daty nových předčasných důchodců, tedy těch, kteří naopak míří do penze před dosažením stanovené věkové hranice. Těch totiž stále přibývá. V březnu loňského roku bylo ve statistikách vedeno 645 tisíc vyplacených předčasných důchodů, na konci roku to bylo už 652 tisíc.

Výrazný pokles počtu důchodců je také třeba dát do souvislosti s nedávno uveřejněnými daty Českého statistického úřadu. Podle nich loni v Česku zemřelo téměř o 17 tisíc lidí víc než v roce 2019 a jde tak zhruba o patnáctiprocentní nárůst.

Podle úřadu je tak výrazná meziroční změna v historii po roce 1950 zcela výjimečná. Podle stoleté časové řady Česko pamatuje podobně vysoký procentní nárůst jen v roce 1945, kdy končila druhá světová válka. Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádějí, pravděpodobně k němu ale podstatně přispěla epidemie nemoci covid-19.

Zdroj: Aktuálně

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

ZPRÁVY: Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

27.5.2023 Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.