pečuj doma

Data potvrzují skrytá úmrtí: důchodů prudce ubylo

9.2.2021

Počet lidí ve starobní penzi za loňský rok výrazně klesl. Oproti prosinci 2019 jich na konci loňského roku bylo o skoro 15 tisíc méně. Vyplývá to z analýzy, kterou provedlo Aktuálně.cz z podkladů České správy sociálního zabezpečení. V posledních několika letech přitom důchodců relativně výrazně přibývalo.

Na konci roku 2019 bylo vedeno ve statistikách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) 2 414 814 starobních důchodců. K poslednímu prosincovému dni roku 2020 to bylo už jen 2 400 479 osob. Je nutné upozornit, že uvedené počty představují saldo - to znamená, že celkový počet důchodců klesal i přes kontinuální "příliv" nových přiznaných penzí do systému. Kam tedy zmizelo za rok 14 335 penzistů? .

Česká správa sociálního zabezpečení přiznává, že pandemie nese velkou vinu. "Pandemie koronaviru má nepochybně na počet vyplácených starobních důchodů vliv, další vliv může mít demografie obyvatelstva, tedy věková struktura a legislativou dané prodlužování důchodového věku zejména žen," uvedla správa na dotaz Aktuálně.cz. 

Je také možné, že se někteří lidé, kvůli nejisté situaci v době pandemie, rozhodli odchod do důchodu oddálit a pokračovat v práci. To ovšem nekoresponduje s daty nových předčasných důchodců, tedy těch, kteří naopak míří do penze před dosažením stanovené věkové hranice. Těch totiž stále přibývá. V březnu loňského roku bylo ve statistikách vedeno 645 tisíc vyplacených předčasných důchodů, na konci roku to bylo už 652 tisíc.

Výrazný pokles počtu důchodců je také třeba dát do souvislosti s nedávno uveřejněnými daty Českého statistického úřadu. Podle nich loni v Česku zemřelo téměř o 17 tisíc lidí víc než v roce 2019 a jde tak zhruba o patnáctiprocentní nárůst.

Podle úřadu je tak výrazná meziroční změna v historii po roce 1950 zcela výjimečná. Podle stoleté časové řady Česko pamatuje podobně vysoký procentní nárůst jen v roce 1945, kdy končila druhá světová válka. Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádějí, pravděpodobně k němu ale podstatně přispěla epidemie nemoci covid-19.

Zdroj: Aktuálně

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co když okolí opatrovaného nespolupracuje s opatrovníkem

1.7.2025 Už půl roku jsem ustanoven opatrovníkem mé sestry. Sestra má schizofrenii, po mozkové mrtvici ochrnula na pravou stranu těla, což částečně rozhýbala, je mentálně retardovaná. Je umístěna v domovu s pečovatelskou službou, kde se o ni starají, jezdí za ní i ze sociální služby a domácí péče. Bohužel jedna paní, sestra z psychiatrie více...

ZPRÁVY: Jaký je stav financování veřejného opatrovnictví

30.6.2025 Ministerstvo vnitra o tom informovalo na zasedání Výboru RVOZP pro podporu osob s omezenou schopností právně jednat. Hlavními tématy zasedání byly návrhy nového národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2026–2030, v rámci kterého byly projednány zejména tři témata: více...

INFO: Pozor, změna od 1. července. ČSSZ upozorňuje na podvodné zprávy

29.6.2025 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) informuje, že od 1. července 2025 dochází ke změně zobrazení odesílatele SMS notifikací týkajících se eDávek a eNeschopenky. Namísto dosavadního telefonního čísla 778 467 406 budou všechny oficiální notifikační zprávy přicházet s jednotným názvem odesílatele „ePortalCSSZ“. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.