Díky ombudsmanovi dostal muž doplatek přes čtvrt milionu
Na ombudsmana se obrátil muž, který od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíral invalidní důchod prvního stupně. Stěžovatel se však domníval, že je invalidní ve druhém stupni a od dřívějšího data. Ombudsman upozornil Českou správu sociálního zabezpečení, že její posudky o invaliditě neobsahují dostatečné odůvodnění.
Oceňuje, že ČSSZ již během jeho šetření vydala z vlastní iniciativy nový posudek, kterým napravila zjištěná pochybení. V něm konstatovala, že muž byl skutečně invalidní ke dřívějšímu datu. Nadále mu však zůstal první stupeň invalidity, protože podle nově provedené lékařské prohlídky nemá na vyšší stupeň nárok. ČSSZ muži zvýšila invalidní důchod a zpětně doplatila 268 124 Kč.
Pro získání invalidního důchodu je důležitý posudek od lékaře. Ten ho musí přesvědčivě odůvodnit a určit okamžik vzniku invalidity, který je pak klíčový pro nárok na důchod. Od toho se odvíjí také jeho výše.
Podle posudku se následně určuje období, ve kterém se zjišťuje potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod. Datum musí být proto řádně odůvodněno a stanoveno co nejpřesněji k okamžiku, kdy se pracovní schopnost člověka snížila až na stupeň odpovídající invaliditě. Tak tomu v případě stěžovatele nebylo.
„ČSSZ jsem na tento případ upozornil a požadoval, aby došlo k nápravě. Zde šlo především o zajištění nové lékařské prohlídky, kdy lékař zajistí všechny potřebné informace, které budou vyhovující a dostatečné,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.
ČSSZ následně sama vydala pokyn pro kontrolní provedení prohlídky. Stalo se tak ještě v průběhu šetření ombudsmana. Důležité v tomto případě bylo, že se lékař vypořádal se všemi námitkami od stěžovatele a došlo tak k vydání úplného a přesvědčivého posudku.
„Cením si pohotové reakce ČSSZ, která reagovala na mé první upozornění a vše rychle napravila. Muž dostal doplatek, který mu náležel,“ doplnil ombudsman.
Zdroj: Veřejný ochránce práv