pečuj doma

Dochází ke zhoršování zdravotních služeb pro OZP

25.8.2024

V poslední době máme řadu poznatků a informací, že v řadě zdravotnických zařízení dochází ke zhoršování péče při poskytování zdravotních služeb u osob se zdravotním postižením. Zvláště u těch lidí, kteří jsou málo pohybliví, a potřebují obslužné služby, dochází k zanedbání péče a tím i nebezpečí k nějakým zdravotním komplikacím, například k rozvoji dekubitů a podobně.

Zjistili jsme také, že často nefunguje komunikace mezi zdravotnickým personálem a pacientem se zdravotním postižením, takže mu nejsou poskytovány potřební léky a prostředky. Obecně platí, že lidé se zdravotním postižením mají strach a velmi se brání pobytu na lůžku v nemocnicích, protože nemají s sebou pečující osobu, která s nimi umí pracovat a ví, co člověk s těžkým zdravotním postižením potřebuje.

NRZP ČR dlouhodobě usiluje o to, aby u těchto pacientů mohla být pečující osoba nebo asistent, kteří by zajišťovali potřebné obslužné služby. Při jednání s ministerstvem zdravotnictví jsme navrhovali, aby v zákoně o zdravotních službách bylo ustanovení, které by stanovilo povinnost pro zdravotnická zařízení umožnit pobyt pečující osoby nebo asistenta u pacienta se zdravotním postižením, a to za stanovených podmínek. Zatím se nám tento návrh nepodařilo prosadit, i když zákon stanoví povinnost zdravotnických zařízení umožnit pobyt jednoho z rodičů u hospitalizovaných děti do 6 let. Snažíme se proto prosadit obdobnou úpravu zákona. Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že zákon nezakazuje návštěvu pečující osoby nebo asistenta u zdravotně postiženého pacienta, a že záleží na místní úpravě jednotlivých zdravotnických zařízení, aby tuto věc upravila ve svých organizačních řádech. Ukazuje se ale, že tato úprava je nedostatečná a neřeší výše popsaný problém.

Vážení přátelé, protože jsme v poslední době zjistili závažná porušení při poskytování zdravotní péče osobám se zdravotním postižením, obracíme se na vás se žádostí o vaše konkrétní příběhy, tak abychom je mohli dokumentovat a pokusit se opět prosadit do zákona o zdravotních službách pobyt pečující osoby nebo asistenta u pacienta se zdravotním postižením.

Prosíme vás však o příběhy, které jsou závažnějšího charakteru, kde došlo k porušení péče a případně i s tím souvisejícího zhoršení zdravotního stavu, případně k vážným zdravotnickým komplikacím a následkům.

Vážení přátelé, svoje podněty posílejte na adresu v.krasa@nrzp.cz. Nemusíte uvádět konkrétní údaje o osobě, stačí jméno, ale budeme rádi, když uvedete zdravotnické zařízení. Tyto informace však nechceme použít k nějaké kampani proti zdravotní péči, protože si uvědomujeme, že řada problémů s poskytováním služeb pacientům se zdravotním postižením je často způsobena nedostatkem pracovníků.

Přeji vám všechno dobré.

S pozdravem

Mgr. Václav Krása
předseda NRZP ČR

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Stále mládneme a mládneme. Mládí je nyní do pětačtyřiceti let!

25.3.2025 Lidé do 45 let jsou nyní považováni za mladé lidi. Teprve pak začíná mladší střední věk. Světová zdravotnická organizace (WHO) zásadně změnila věkovou klasifikaci. Informovala o tom ředitelka Ústavu demografie Ella Libanová. Demografické stárnutí lidstva podle ní samozřejmě povede k revizi věků. A jak je to u dalších kategorií? více...

PTÁTE SE: Vdovský důchod pro pečující a zpětný nárok po delší době

24.3.2025 Moje maminka ovdověla ve svých 44 letech (v roce 1999), otci bylo taktéž 44 let, když zemřel. Současně v té době maminka pečovala o zdravotně postiženou dceru (mou sestru). Po smrti otce byl mamince přiznán vdovský důchod pouze na 1 rok, poté byl odebrán. O postiženou sestru maminka pečovala od roku 1990 do 2004. Při péči o ni nemohla jít do práce více...

INFO: Ministerstvo představilo novinky a plány v elektronizaci

23.3.2025 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ředitel Národního centra elektronizace zdravotnictví Petr Foltýn a ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek představili aktuální stav a klíčové novinky v elektronizaci českého zdravotnictví, včetně projednávané novely Zákona o elektronizaci zdravotnictví. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.