pečuj doma

Domovy pro seniory nemohou sehnat personál

11.11.2023

Nejen nedostatek volných míst, domovy pro seniory trápí také nedostatek personálu. Důvodem je zejména náročná práce a nepříliš vysoké finanční ohodnocení. Podle Daniely Luskové z hradeckého domova pro seniory je dlouhodobý problém především u pečovatelek. „Náročnost práce spočívá zejména ve fyzické a psychické zátěži a ve střídání směn,“ uvedla.

Paní Jana pracuje jako pečovatelka v domě pro seniory u Českých Budějovic přes 20 let. Kvůli práci dálkově vystudovala střední zdravotnickou školu. Sama říká, že péče o seniory ji baví, problém vidí ve fyzické a psychické náročnosti práce. V poslední době také podle svých slov vnímá, že není ideální ani otázka financí.

„Je nás málo. Nedávno k nám nastupovala nová dívka, která tu, bohužel, vydržela jen čtrnáct dní. Každodenní rutina v domově je náročná. Dovedu si představit, že by měla být lépe finančně

Viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS ČR) a ředitelka domova pro seniory U Biřičky v Hradci Králové Daniela Lusková pro iDNES.cz řekla, že za nedostatkem pracovních sil stojí také úbytek lidí na trhu práce z důvodu poklesu populace.

„Dále je to nepoměr mezi náročností práce a výdělkem. Náročnost práce spočívá zejména ve fyzické a psychické zátěži a ve střídání směn. Směnné provozy jsou neatraktivní zejména pro mladší generace a pro matky s dětmi,“ doplnila.

 
Zvýšit atraktivitu práce v sociálních službách pomůže jedině dramatické zlepšení pracovních podmínek, konkrétně snížení zátěže významným navýšením počtu pracovníků a zvýšením výdělku. Podle Luskové to je však v nedohlednu.

„Jedná se o významný zásah do státního rozpočtu tak, aby poskytovatelé dostali peníze nejen na zvýšené výdělky stávajících zaměstnanců, a to nejen pečovatelů, ale také na nové zaměstnance. To je v současné situaci nepravděpodobné,“ podotkla.

U příspěvkových organizací aktuálně na základě vládního konsolidačního balíčku dojde k zásadnímu snížení a omezení benefitů, platové tabulky se navyšovat nebudou, tudíž se podle ní děje prakticky opak.

„Další cestou je snižování kvality péče“

„Sekundárně lze pracovat na budování značky, dobrého jména a pověsti dobrého zaměstnavatele na úrovni každé organizace. Jinou cestou, a rozhodně ne správnou vzhledem ke stoupajícímu počtu seniorů, je snižování kapacit nebo neobsazování lůžek,“ doplnila Lusková.

Zdroj: iDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.