pečuj doma

Domovy pro seniory nemohou sehnat personál

11.11.2023

Nejen nedostatek volných míst, domovy pro seniory trápí také nedostatek personálu. Důvodem je zejména náročná práce a nepříliš vysoké finanční ohodnocení. Podle Daniely Luskové z hradeckého domova pro seniory je dlouhodobý problém především u pečovatelek. „Náročnost práce spočívá zejména ve fyzické a psychické zátěži a ve střídání směn,“ uvedla.

Paní Jana pracuje jako pečovatelka v domě pro seniory u Českých Budějovic přes 20 let. Kvůli práci dálkově vystudovala střední zdravotnickou školu. Sama říká, že péče o seniory ji baví, problém vidí ve fyzické a psychické náročnosti práce. V poslední době také podle svých slov vnímá, že není ideální ani otázka financí.

„Je nás málo. Nedávno k nám nastupovala nová dívka, která tu, bohužel, vydržela jen čtrnáct dní. Každodenní rutina v domově je náročná. Dovedu si představit, že by měla být lépe finančně

Viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS ČR) a ředitelka domova pro seniory U Biřičky v Hradci Králové Daniela Lusková pro iDNES.cz řekla, že za nedostatkem pracovních sil stojí také úbytek lidí na trhu práce z důvodu poklesu populace.

„Dále je to nepoměr mezi náročností práce a výdělkem. Náročnost práce spočívá zejména ve fyzické a psychické zátěži a ve střídání směn. Směnné provozy jsou neatraktivní zejména pro mladší generace a pro matky s dětmi,“ doplnila.

 
Zvýšit atraktivitu práce v sociálních službách pomůže jedině dramatické zlepšení pracovních podmínek, konkrétně snížení zátěže významným navýšením počtu pracovníků a zvýšením výdělku. Podle Luskové to je však v nedohlednu.

„Jedná se o významný zásah do státního rozpočtu tak, aby poskytovatelé dostali peníze nejen na zvýšené výdělky stávajících zaměstnanců, a to nejen pečovatelů, ale také na nové zaměstnance. To je v současné situaci nepravděpodobné,“ podotkla.

U příspěvkových organizací aktuálně na základě vládního konsolidačního balíčku dojde k zásadnímu snížení a omezení benefitů, platové tabulky se navyšovat nebudou, tudíž se podle ní děje prakticky opak.

„Další cestou je snižování kvality péče“

„Sekundárně lze pracovat na budování značky, dobrého jména a pověsti dobrého zaměstnavatele na úrovni každé organizace. Jinou cestou, a rozhodně ne správnou vzhledem ke stoupajícímu počtu seniorů, je snižování kapacit nebo neobsazování lůžek,“ doplnila Lusková.

Zdroj: iDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.