pečuj doma

Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023

Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. 

Cílem Měsíce bláznovství je přiblížit život lidí s duševním onemocněním veřejnosti, přimět ji tak k  zamyšlení a odstranění předsudků. Celý program bude zahájen v pondělí 3. 4. výstavou fotografií Tomáše Chadima s názvem Jiné světy v kavárně Café Práh, kde se bude hned další den pokračovat seminářem pro odbornou veřejnost na téma Reformy péče o duševní zdraví.  

(Nejen) laickou veřejnost by mohl více zajímat unikátní film „Drsně a něžně“ na téma životních příběhů lidí s diagnózami duševních onemocnění, který vznikl za spolupráce s ateliérem KreAt a bude promítnut 13. 4. v prostorách Kina Art.

Navazovat bude již tradiční událost s názvem Vítání jara přímo v prostorách organizace Práh jižní Morava na Tuřanské 12, a to ve spolupráci s Centrem zotavení, které se celoročně stará o program klientů s duševními obtížemi.

V pátek 21. 4. vystoupí v sále Café Práh kapela Bárka + Kateřina a Dalibor Štruncovi, která bude spojena i s autogramiádou knihy Dalibora Štrunce.

Následovat bude přednáška lektorů Školy zotavení s vlastní zkušeností s duševním onemocněním na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Práh se bude účastnit také události „VIDA! After Dark: Sound“, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet, co slyší člověk s duševním onemocněním. Celý Měsíc bláznovství uzavře autorské čtení Davida Svobody z knihy „Citlivá zpověď jednoho blázna“ o životě s bipolární poruchou. A to není z programu ještě zdaleka vše.

Akci připravuje organizace Práh jižní Morava, která se již více než 20 let snaží ulehčovat život lidem s duševními obtížemi a pomáhat jim na jejich cestě k zotavení, a to ne s cílem jejich uzavření ve stále plnících se psychiatrických nemocnicích, ale naopak k jejich fungování v běžném životě. Snaží se také informovat a vzdělávat laickou i odbornou veřejnost v oblasti duševního zdraví, na což se zaměří také v průběhu celého dubna v rámci akce Měsíce bláznovství.

Měsíc bláznovství pořádá Práh pod záštitou náměstka hejtmana Mgr. Jiřího Nantla, LL.M. a radní pro sociální oblast Bc. Jany Leitnerové.

ZDROJ: Helpnet

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.