pečuj doma

Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023

Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. 

Cílem Měsíce bláznovství je přiblížit život lidí s duševním onemocněním veřejnosti, přimět ji tak k  zamyšlení a odstranění předsudků. Celý program bude zahájen v pondělí 3. 4. výstavou fotografií Tomáše Chadima s názvem Jiné světy v kavárně Café Práh, kde se bude hned další den pokračovat seminářem pro odbornou veřejnost na téma Reformy péče o duševní zdraví.  

(Nejen) laickou veřejnost by mohl více zajímat unikátní film „Drsně a něžně“ na téma životních příběhů lidí s diagnózami duševních onemocnění, který vznikl za spolupráce s ateliérem KreAt a bude promítnut 13. 4. v prostorách Kina Art.

Navazovat bude již tradiční událost s názvem Vítání jara přímo v prostorách organizace Práh jižní Morava na Tuřanské 12, a to ve spolupráci s Centrem zotavení, které se celoročně stará o program klientů s duševními obtížemi.

V pátek 21. 4. vystoupí v sále Café Práh kapela Bárka + Kateřina a Dalibor Štruncovi, která bude spojena i s autogramiádou knihy Dalibora Štrunce.

Následovat bude přednáška lektorů Školy zotavení s vlastní zkušeností s duševním onemocněním na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Práh se bude účastnit také události „VIDA! After Dark: Sound“, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet, co slyší člověk s duševním onemocněním. Celý Měsíc bláznovství uzavře autorské čtení Davida Svobody z knihy „Citlivá zpověď jednoho blázna“ o životě s bipolární poruchou. A to není z programu ještě zdaleka vše.

Akci připravuje organizace Práh jižní Morava, která se již více než 20 let snaží ulehčovat život lidem s duševními obtížemi a pomáhat jim na jejich cestě k zotavení, a to ne s cílem jejich uzavření ve stále plnících se psychiatrických nemocnicích, ale naopak k jejich fungování v běžném životě. Snaží se také informovat a vzdělávat laickou i odbornou veřejnost v oblasti duševního zdraví, na což se zaměří také v průběhu celého dubna v rámci akce Měsíce bláznovství.

Měsíc bláznovství pořádá Práh pod záštitou náměstka hejtmana Mgr. Jiřího Nantla, LL.M. a radní pro sociální oblast Bc. Jany Leitnerové.

ZDROJ: Helpnet

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolanou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.