pečuj doma

Duben je v Brně Měsícem bláznovství

28.3.2023

Již 21. ročník destigmatizační akce Měsíc bláznovství v Brně bude probíhat od 3. 4. do 26. 4. 2023. Návštěvníci se opět mohou těšit na bohatý vzdělávací a kulturní program, který se letos bude odehrávat nejen v kavárně Café Práh, ale například také v Kině Art, na Pedagogické fakultě a Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity nebo v Science centru VIDA. 

Cílem Měsíce bláznovství je přiblížit život lidí s duševním onemocněním veřejnosti, přimět ji tak k  zamyšlení a odstranění předsudků. Celý program bude zahájen v pondělí 3. 4. výstavou fotografií Tomáše Chadima s názvem Jiné světy v kavárně Café Práh, kde se bude hned další den pokračovat seminářem pro odbornou veřejnost na téma Reformy péče o duševní zdraví.  

(Nejen) laickou veřejnost by mohl více zajímat unikátní film „Drsně a něžně“ na téma životních příběhů lidí s diagnózami duševních onemocnění, který vznikl za spolupráce s ateliérem KreAt a bude promítnut 13. 4. v prostorách Kina Art.

Navazovat bude již tradiční událost s názvem Vítání jara přímo v prostorách organizace Práh jižní Morava na Tuřanské 12, a to ve spolupráci s Centrem zotavení, které se celoročně stará o program klientů s duševními obtížemi.

V pátek 21. 4. vystoupí v sále Café Práh kapela Bárka + Kateřina a Dalibor Štruncovi, která bude spojena i s autogramiádou knihy Dalibora Štrunce.

Následovat bude přednáška lektorů Školy zotavení s vlastní zkušeností s duševním onemocněním na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Práh se bude účastnit také události „VIDA! After Dark: Sound“, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet, co slyší člověk s duševním onemocněním. Celý Měsíc bláznovství uzavře autorské čtení Davida Svobody z knihy „Citlivá zpověď jednoho blázna“ o životě s bipolární poruchou. A to není z programu ještě zdaleka vše.

Akci připravuje organizace Práh jižní Morava, která se již více než 20 let snaží ulehčovat život lidem s duševními obtížemi a pomáhat jim na jejich cestě k zotavení, a to ne s cílem jejich uzavření ve stále plnících se psychiatrických nemocnicích, ale naopak k jejich fungování v běžném životě. Snaží se také informovat a vzdělávat laickou i odbornou veřejnost v oblasti duševního zdraví, na což se zaměří také v průběhu celého dubna v rámci akce Měsíce bláznovství.

Měsíc bláznovství pořádá Práh pod záštitou náměstka hejtmana Mgr. Jiřího Nantla, LL.M. a radní pro sociální oblast Bc. Jany Leitnerové.

ZDROJ: Helpnet

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.