pečuj doma

Dům pro Julii se bude otevírat v srpnu

13.5.2024

Město Brno dokončuje v areálu Kociánky stavbu Domu pro Julii - jednoho z prvních hospiců pro děti a mládež u nás. Svoji fyzickou tvář už získal a nyní čeká na první příběhy, které do něj zapíší klienti. To by se mělo stát už v srpnu letošního roku.

Dětská paliativní péče se věnuje nevyléčitelně nemocným dětem a mládeži od samotného stanovení diagnózy, čímž se významně liší od paliativy dospělých. Její potřeba se tak nepočítá na dny či měsíce, ale na roky. Roky, během nichž se o nemocné děti starají rodiče, často bez jakékoli institucionální pomoci, protože ta tady buď nebyla, nebo nemocnice či stacionáře nevyhovovaly a neměly kapacity. Přesně na tyto rodiny cílí Dům pro Julii.

Stavba začala v srpnu roku 2022 a zkolaudováno bude během června letošního roku. Z původně plánovaných 15 měsíců prací se stalo 20,5 měsíce, protože stavbaře překvapilo hned několik nepříjemností. První byl nález skládky, která se musela odborně zlikvidovat, a následně se zjistilo nestabilní podloží jak v prostorách stavby, tak ve venkovních pojízdných plochách. Nevhodné podloží muselo tedy být vytěženo a nahrazeno únosným materiálem. Aktuálně probíhají poslední práce hlavně venku – dokončuje se komunikace, parkoviště a sadové úpravy. Vevnitř se dokončují poslední detaily, aby bylo vše připraveno na předání stavby.

Celkové náklady na stavbu, která byla v režii města Brna, dosáhly na 184,5 milionu korun bez DPH. Městu se povedlo získat na projekt dotaci z evropských fondů v hodnotě 86 milionů korun, zbytek zaplatilo ze svého rozpočtu. Následně budovu předá neziskové organizaci Domov pro Julii. Ta bude hospic provozovat.

Třípatrová budova s vnitřním atriem se nachází v klidné lokalitě zahrady domova pro seniory na Kociánce. Díky architektonickému návrhu ateliéru Čtyřstěn naprosto zapadla do okolí, a to i využitím okolního svahu, do něhož dům vrostl a pomocí pobytové střechy můžete sejít z procházky po okolí rovnou dovnitř domu. Dům pro Julii má celkem 10 pokojů pro klienty, z nichž osm je určeno pro pobytovou odlehčovací službu. Ta vypadá tak, že děti zůstanou v hospici kratší dobu a rodiče si budou moci odpočinout. Dva pokoje budou fungovat jako hospicová lůžka pro klienty v terminálním stádiu onemocnění. Součástí jsou oddělené ubytovací kapacity pro rodiče a sourozence a byt posledního rozloučení.

Kromě pokojů zde bude společenská místnost a prostory pro různé druhy terapií. K dispozici bude například arteterapie, muzikoterapie, snoezelen a další rehabilitační metody. Organizace Dům pro Julii bude pokračovat v poskytování odlehčovací a domácí péče přímo v domovech klientů, tato služba obohatila její nabídku v roce 2020.

Zdroj: https://www.brno.cz/

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.