pečuj doma

Jak řešit důchody. Zabte se, radí akademik seniorům

18.2.2023

Co dělat s rapidním stárnutím japonské populace, které už údajně ohrožuje i samotný chod státu? Do vlastních rukou by to mohli vzít sami senioři. Mohli by se zabít. A dál tak nezabírat místo mladším. S tímto více než radikálním řešením, které ho hned vyneslo mezi hvězdy internetu, přišel akademik Yusuke Narite.

„Mám pocit, že řešení je celkem jasné. Není to nakonec masová sebevražda a masová ‚seppuka‘ starých lidí?“ nadnesl tento sedmatřicetiletý akademik z Yaleovy univerzity v talkshow japonské televize Abema.

Radikální myšlenku při tom zasadil do historického kontextu, aby Japoncům naznačil, že přece nepřichází s ničím novým. Že to tu už jednou bylo. Jenže seppuka je rituální sebevražda samurajů, nikoliv alternativa k řešení důchodové reformy. V loňském rozhovoru se školáky si zase odborný asistent v oboru ekonomie Narita pomohl hororem Slunovrat (Midsommar). V tom švédská sekta nutí přestárlé členy k tomu, aby skočili ze skály. Což je mimochodem idea známá i kdysi v Japonsku, pouze s tím rozdílem, že mladí své starší příbuzné na horu odnesou anebo je nechají na opuštěném místě v lese, kde nakonec v osamění zemřou.

„Každému je spravedlivě vymezena horní hranice jeho života. Jako by jejich tělu došel čas,“ vysvětluje Narita, zatímco si chlapci pečlivě zapisují. „Zda je to správná myšlenka nebo ne, to je těžká otázka,“ pokračuje s tím, že když „něco takového řeknete, dostanete mnoho výhrůžných dopisů a útoků v práci“.

Naritova slova skutečně vyvolala bouřlivé reakce. Akademik však díky nim získal i mnoho fanoušků. Jen na Twitteru jej sleduje přes půl milionu lidí. „Věci, které nesmíte říkat, jsou většinou pravdivé,“ říká.

Zdroj: iDNES, msk

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.