pečuj doma

Jak řešit důchody. Zabte se, radí akademik seniorům

18.2.2023

Co dělat s rapidním stárnutím japonské populace, které už údajně ohrožuje i samotný chod státu? Do vlastních rukou by to mohli vzít sami senioři. Mohli by se zabít. A dál tak nezabírat místo mladším. S tímto více než radikálním řešením, které ho hned vyneslo mezi hvězdy internetu, přišel akademik Yusuke Narite.

„Mám pocit, že řešení je celkem jasné. Není to nakonec masová sebevražda a masová ‚seppuka‘ starých lidí?“ nadnesl tento sedmatřicetiletý akademik z Yaleovy univerzity v talkshow japonské televize Abema.

Radikální myšlenku při tom zasadil do historického kontextu, aby Japoncům naznačil, že přece nepřichází s ničím novým. Že to tu už jednou bylo. Jenže seppuka je rituální sebevražda samurajů, nikoliv alternativa k řešení důchodové reformy. V loňském rozhovoru se školáky si zase odborný asistent v oboru ekonomie Narita pomohl hororem Slunovrat (Midsommar). V tom švédská sekta nutí přestárlé členy k tomu, aby skočili ze skály. Což je mimochodem idea známá i kdysi v Japonsku, pouze s tím rozdílem, že mladí své starší příbuzné na horu odnesou anebo je nechají na opuštěném místě v lese, kde nakonec v osamění zemřou.

„Každému je spravedlivě vymezena horní hranice jeho života. Jako by jejich tělu došel čas,“ vysvětluje Narita, zatímco si chlapci pečlivě zapisují. „Zda je to správná myšlenka nebo ne, to je těžká otázka,“ pokračuje s tím, že když „něco takového řeknete, dostanete mnoho výhrůžných dopisů a útoků v práci“.

Naritova slova skutečně vyvolala bouřlivé reakce. Akademik však díky nim získal i mnoho fanoušků. Jen na Twitteru jej sleduje přes půl milionu lidí. „Věci, které nesmíte říkat, jsou většinou pravdivé,“ říká.

Zdroj: iDNES, msk

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.