pečuj doma

Jak řešit důchody. Zabte se, radí akademik seniorům

18.2.2023

Co dělat s rapidním stárnutím japonské populace, které už údajně ohrožuje i samotný chod státu? Do vlastních rukou by to mohli vzít sami senioři. Mohli by se zabít. A dál tak nezabírat místo mladším. S tímto více než radikálním řešením, které ho hned vyneslo mezi hvězdy internetu, přišel akademik Yusuke Narite.

„Mám pocit, že řešení je celkem jasné. Není to nakonec masová sebevražda a masová ‚seppuka‘ starých lidí?“ nadnesl tento sedmatřicetiletý akademik z Yaleovy univerzity v talkshow japonské televize Abema.

Radikální myšlenku při tom zasadil do historického kontextu, aby Japoncům naznačil, že přece nepřichází s ničím novým. Že to tu už jednou bylo. Jenže seppuka je rituální sebevražda samurajů, nikoliv alternativa k řešení důchodové reformy. V loňském rozhovoru se školáky si zase odborný asistent v oboru ekonomie Narita pomohl hororem Slunovrat (Midsommar). V tom švédská sekta nutí přestárlé členy k tomu, aby skočili ze skály. Což je mimochodem idea známá i kdysi v Japonsku, pouze s tím rozdílem, že mladí své starší příbuzné na horu odnesou anebo je nechají na opuštěném místě v lese, kde nakonec v osamění zemřou.

„Každému je spravedlivě vymezena horní hranice jeho života. Jako by jejich tělu došel čas,“ vysvětluje Narita, zatímco si chlapci pečlivě zapisují. „Zda je to správná myšlenka nebo ne, to je těžká otázka,“ pokračuje s tím, že když „něco takového řeknete, dostanete mnoho výhrůžných dopisů a útoků v práci“.

Naritova slova skutečně vyvolala bouřlivé reakce. Akademik však díky nim získal i mnoho fanoušků. Jen na Twitteru jej sleduje přes půl milionu lidí. „Věci, které nesmíte říkat, jsou většinou pravdivé,“ říká.

Zdroj: iDNES, msk

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ROZHOVOR: Ombudsman i Bond mají stejné poslání: oba chrání

8.5.2025 Vít Alexander Schorm (1973, Brno) po gymnáziu vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně, další vzdělání získal na pařížské Sorbonně a francouzské Národní správní škole. Kromě češtiny hovoří anglicky, francouzsky a španělsky. Působil mj. jako poradce Otakara Motejla, tehdejšího předsedy Nejvyššího soudu a pozdějšího prvního českého ombudsmana. více...

INFO: Úmrtnost na nádorová onemocnění nadále klesá

8.5.2025 Celková úmrtnost na onkologická onemocnění podle zprávy National Cancer Institute za rok 2024 od roku 2001 do roku 2022 neustále klesala. A to i během prvních dvou let pandemie onemocnění covid-19. U mužů se celkový výskyt nádorových onemocnění, měřený jako míra nových diagnóz, od roku 2001 do roku 2013 snižoval do roku 2021, kdy se ustálil. více...

ZPRÁVY: Na osoby v prvním stupni invalidity je nahlíženo jako na zdravé

7.5.2025 Nějak nám unikla zpráva, že Senát projednal návrh zákona o Dávce státní sociální pomoci a schválil jej ve znění Poslanecké sněmovny. NRZP ČR až do poslední chvíle usilovala o přijetí alespoň těch nejmírnějších úprav zákona, které by zlepšily postavení lidí se zdravotním postižením v rámci výpočtu nároku na výši dávky. Bohužel marně. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.