pečuj doma

Jak řešit důchody. Zabte se, radí akademik seniorům

18.2.2023

Co dělat s rapidním stárnutím japonské populace, které už údajně ohrožuje i samotný chod státu? Do vlastních rukou by to mohli vzít sami senioři. Mohli by se zabít. A dál tak nezabírat místo mladším. S tímto více než radikálním řešením, které ho hned vyneslo mezi hvězdy internetu, přišel akademik Yusuke Narite.

„Mám pocit, že řešení je celkem jasné. Není to nakonec masová sebevražda a masová ‚seppuka‘ starých lidí?“ nadnesl tento sedmatřicetiletý akademik z Yaleovy univerzity v talkshow japonské televize Abema.

Radikální myšlenku při tom zasadil do historického kontextu, aby Japoncům naznačil, že přece nepřichází s ničím novým. Že to tu už jednou bylo. Jenže seppuka je rituální sebevražda samurajů, nikoliv alternativa k řešení důchodové reformy. V loňském rozhovoru se školáky si zase odborný asistent v oboru ekonomie Narita pomohl hororem Slunovrat (Midsommar). V tom švédská sekta nutí přestárlé členy k tomu, aby skočili ze skály. Což je mimochodem idea známá i kdysi v Japonsku, pouze s tím rozdílem, že mladí své starší příbuzné na horu odnesou anebo je nechají na opuštěném místě v lese, kde nakonec v osamění zemřou.

„Každému je spravedlivě vymezena horní hranice jeho života. Jako by jejich tělu došel čas,“ vysvětluje Narita, zatímco si chlapci pečlivě zapisují. „Zda je to správná myšlenka nebo ne, to je těžká otázka,“ pokračuje s tím, že když „něco takového řeknete, dostanete mnoho výhrůžných dopisů a útoků v práci“.

Naritova slova skutečně vyvolala bouřlivé reakce. Akademik však díky nim získal i mnoho fanoušků. Jen na Twitteru jej sleduje přes půl milionu lidí. „Věci, které nesmíte říkat, jsou většinou pravdivé,“ říká.

Zdroj: iDNES, msk

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Není žádoucí rušit nemocnice, ale transformovat

4.3.2024 Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě nemocnic nevyhneme. Podle expertů by ale neměla být výsledkem koncentrace i základní péče do krajských měst a zhoršení dostupnosti v odlehlých regionech. Píše o tom Medical Tribune. více...

PTÁTE SE: Exekuce ze jmění manželů vůči osobě omezené ve svéprávnosti

3.3.2024 Jsem opatrovníkem dámy, která byla před lety omezena ve svéprávnosti. Už dlouho probíhá rozvodové řízení s jejím manželem. Sňatek byl už dávno znám za neplatný, bohužel soud ani bývalá opatrovnice nezasáhli, aby byl sňatek anulován. Dnes jsem obdržel oznámení o dvou exekucich, které má její manžel, ale exekutor to chce vymáhat po nemocné více...

ZPRÁVY: Hlavním posláním Kociánky je ucelená rehabilitace

2.3.2024 "Narodil jsem se v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze, kousek od Jedličkova ústavu, nejstaršího českého zařízení pro děti a mládež s tělesným postižením. Ten byl založen v roce 1913, pouhých šest let před Kociánkou, sociálně-zdravotnickým zařízením stejného typu. A moje první zaměstnání bylo v Jedličkově ústavu," vypočítává Tomáš Komárek. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.