pečuj doma

Jednání o důchodech ve sněmovně dnes začalo

28.5.2024

Poslanci koalice a opozice se střetnou u dalšího tématu, které je rozděluje – u důchodové reformy. Na rozdíl od předchozích jednání by se mělo uskutečnit důstojně, bez nocování ve Sněmovně. Mimořádná schůze, která odstartovala jednání Poslanecké sněmovny o důchodové reformě, by měla trvat do čtvrtka.

Vládní koalice už dopředu ohlásila, že k hlasování dojde v pevně stanovený čas. „Opozice je s tím srozuměna,“ řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Dnešní jednání by podle něj mělo trvat zhruba do 23. hodiny, poté se schůze přeruší do středečního rána.

„Mělo by být dodrženo, že každý řečník dodrží čas svého příspěvku a bude docházet ke střídání řečníků z koalice a opozice,“ dodal Michálek po jednání grémia.

Opozice už dopředu oznámila, že pro takto navrženou reformu není. Hnutí ANO už dříve ukončilo jednání u prezidenta Petra Pavla, který se v tomto tématu snažil fungovat jako prostředník mezi opozicí a koalicí.

„Během jednání ve Sněmovně jsme ochotni dále jednat o navržených změnách jak s opozicí, tak s odbornou veřejností,“ uvedl poslanec Viktor Vojtko (STAN). Doplnil, že návrhy na změny obdržela koalice pouze od opozičního hnutí SPD. „Hnutí ANO nedodalo nic,“ řekl.

Dodal, že po schválení bude vládní koalice usilovat o informační kampaň, která veřejnosti všechny tyto, jeho slovy nepříjemné, kroky vysvětlí.

„Bude to kampaň, která vysvětlí důsledky potřebných změn a ukáže generacím dnešních dvacátníků a třicátníků, jakým způsobem by se ke svým důchodům měli chovat, aby splnily jejich očekávání,“ vysvětlil Vojtko.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny uvedla, že koalicí předkládaný materiál nepovažuje za důchodovou reformu, ale pouze za „diskreditaci pojmu důchodová reforma“.

„Po příštích volbách ji podrobíme důkladné revizi a z větší části zrušíme,“ řekla. Dodala, že klíčovým slovem pro důchodovou reformu je hospodářský růst.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) hnutí ANO vyzval k tomu, aby „přestalo trucovat“ a vrátilo se k jednacímu stolu.

„Nemáme se o čem bavit. Je to jen takové hraní, takhle si s námi pan ministr hraje už více než rok, na to mu už neskočíme,“ řekla Schillerová.

Zdroj: Seznam zprávy

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.