pečuj doma

Ještě k zamítnutí návrhu na zvýšení příspěvku na péči

15.11.2023

Ještě se vracíme k zamítnutí návrhu na zvýšení příspěvku na péči, který vláda projednala před týdnem. Zaujala, nesouhlasné stanovisko, a to zejména z těchto důvodů: Podle názoru vlády nelze s navyšováním částek příspěvku bez dalších systémových změn souhlasit, neboť pouhé mechanické zvýšení příspěvku na péči nevyřeší zásadní problém.

Tím je podle vlády dlouhodobé finanční udržitelnost systému sociálních služeb a sociální péče jako takové. Vláda proto usiluje o koncepční změnu financování sociálních služeb, včetně změn příspěvku na péči, přičemž aktuálně v této věci probíhají jednání mezi příslušnými resorty.

NRZP ČR stanovisko vlády považuje za velmi plytké a trochu nepochopitelné. Vláda se ve svém stanovisku odvolává na skutečnost, že zvýšení příspěvku na péči není koncepčním opatřením ke změně financování sociálních služeb. Odvolává se také na to, že v současné době probíhají jednání o systémových změnách financování sociálních služeb.

Vláda je v rozporu se svým programovým prohlášením, kde, mimo jiné, uvádí, že podpoří rodinné pečující. Právě zvýšení příspěvku na péči je tím nejjednodušším způsobem podpory rodinných pečujících. Ministerstvo práce a sociálních věcí již dva roky připravuje systémovou změnu financování sociálních služeb a pan ministr M. Jurečka po celou dobu slibuje, že zároveň navýší příspěvky na péči. Ve stanovisku vlády je tudíž jasný rozpor, protože MPSV ČR neustále slibuje, že dojde ke zvýšení příspěvku na péči a vláda ve svém usnesení říká, že samotné zvýšení příspěvku na péči není součástí žádné koncepce.

Zdroj: NRZP

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolandou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.