pečuj doma

Kdy se budou sundávat roušky? Odborníci se celkem shodnou

20.2.2022

Ministerstvo zdravotnictví již diskutuje s odborníky o tom, kdy lidé v České republice odloží roušky. Ty jsou již přes rok povinné ve všech vnitřních prostorách včetně obchodů či hromadné dopravě. V polovině března by však v tomto směru mohlo nastat značné uvolnění.

Pro Hospodářské noviny postup rozvolnění naznačil už náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Podle jeho slov první respirátory odloží žáci ve školách či lidé v kancelářích a restauracích. „Bude záležet na epidemiologické situaci, ale nyní se nejčastěji bavíme o 15. březnu jako o datu, kdy by si je lidé mohli na těchto místech sundat,“ řekl pro deník náměstek Pavlovic.

Redakce iDNES.cz se zeptala odborníků, kdy podle nich respirátory lidé sundají a na jakých místech. Epidemiolog a člen Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) Rastislav Maďar pro iDNES.cz řekl, že respirátory by se mohly stát dobrovolným ochranným opatřením od poloviny března. Pokud se však do té doby nezhorší epidemiologická situace.

„Nejdříve v místech, kde je možné většinou dodržet odstup a není tam dlouhá doba kontaktu dvou cizích osob. Jako jsou například obchody. V MHD by měly zůstat delší dobu, tam rozestupy často možné nejsou,“ doplnil pro iDNES.cz Maďar.

Podobný názor má viroložka Ruth Tachezy. Ta pro iDNES.cz uvedla, že souhlasí s odložením respirátorů v polovině března venku pokud však budou nízké počty nakažených. „Vnitřní prostory jsou ale ještě na zvážení. Měli by být instruováni lidé, kteří jsou rizikoví, že virus úplně nezmizí. Ve chvíli, kdy se to uvolní, by měli zvážit svá rizika, když půjdou třeba na hromadné akce, aby se mohli chránit,“ komentovala Tachezy.

Z jejího pohledu jsou nejrizikovější hromadné akce, které se konají uvnitř. Třeba koncerty. „Stejně myslím, že nebude jiná cesta, když čísla klesnou. Do budoucnosti je možné zvážit, že by se roušky používaly například při nachlazení, kdy člověk musí jít mezi lidi. V asijských zemích je to zvykem a je to rozumné,“ doplnila viroložka s tím, že tento zvyk bychom si mohli odnést do budoucna. 

Molekulární biolog Evžen Bouřa pro iDNES.cz řekl, že od té doby, co převládl omikron jakožto majoritní varianta koronaviru, jsou roušky i respirátory víceméně zbytečné. „Nedokážou jeho šíření zabránit, mohou vlnu omikronu jen trochu zpomalit, ale to není potřeba. Omikron nemocnice nepřeplní a každý, kdo se chtěl očkovat, je již naočkovaný,“ vysvětlil Bouřa.

Podle něj vystaven viru omikron bude každý, ať nosí v MHD roušku, respirátor, nebo ne. „Naštěstí ne každý se nakazí a nemoc má v porovnání s variantou delta lehký průběh,“ doplnil s tím, že nyní je povinné nošení respirátorů jen zbytečné alibistické opatření, které ničemu nepomáhá.

Bouřa současně podotkl, že respirátory by zavedl opět v době, až se objeví například nová varianta koronaviru. „To má smysl. Doufejme, že se to nestane, uvidíme v listopadu,“ dodal molekulární biolog.

S ním se shoduje i biochemik Zdeněk Hostomský, podle nějž se respirátory měly zrušit už dávno. „Ať jsou dobrovolné, ale ať nás nikdo nenutí je nosit. Kdo to chce, ať si je vezme.

Naopak imunolog Václav Hořejší zdůraznil, že by respirátory ještě nějakou dobu ponechal. „Respirátory by se měly ponechat co nejdéle v uzavřených prostorách. Hlavně v dopravních prostředcích. Kdyby ta situace byla tak dobrá, jako byla loni v létě, tak by se to mělo zrušit,“ řekl pro iDNES.cz Hořejší. Ten však současně uvedl, že v polovině března by respirátory ještě nesundával. „V té době situace dobrá nebude. To je jenom můj názor. Pan ministr má nějaký jiný názor. Loni v létě to bylo tak, že byly jednotky případů denně. Skoro nikdo nešel do nemocnice. Když bude podobná situace, tak by byla hloupost nadále respirátory udržovat,“ podotkl imunolog s tím, že nyní máme padesát úmrtí denně a do toho tisíce lidí v nemocnicích.

„Nedá se čekat, že během dvou týdnů budeme na tom jako loni v létě. Byl bych určitě opatrný,“ dodal Hořejší.

Infektolog Petr Smejkal termín vidí od dubna nebo od půlky března. „Záleží na tom kde. Ve většině míst roušky můžeme odložit v půli března, ve zdravotnictví to opět bude muset zůstat déle, v městské hromadné dopravě to zůstane déle a v těch rizikových místech jako v sociálních službách to také musí zůstat déle. Ale pro většinu společnosti je asi půlka března – za této optimisticky se vyvíjející situace – v pořádku,“ říká.

Zdroj: Hospodářské noviny, idnes, irozhlas

 

Moravskoslezský kruh 31.5.2026 ukončil projekt Odpověď pro zodpovědné pečující.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte si návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.

Články

PTÁTE SE: Dochází v 18 letech k přeposouzení invalidního důchodu?

26.6.2026 Chtěla bych se zeptat, jestli je možné pobírat invalidní důchod před 18. rokem? Jedná se mi o dceru známých, která má 17 let a 3 měsíce. Nyní chce rodina žádat o invalidní důchod. Případně, je vhodnější podat žádost až v 18 letech? Pokud by byl důchod uznán před 18. rokem, automaticky se převede v plnoletosti?
více...

INFO: Známe nejlepší inovace v sociálních službách za rok 2025

25.6.2026 Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vyhlásila vítěze 3. ročníku soutěže Cena inovace v sociálních službách. Ocenění získaly projekty, které přinášejí nové přístupy ke zvyšování kvality života klientů, podpoře pracovníků v sociálních službách, rozvoji domácí péče, propojení zdravotní a sociální oblasti i využívání moderních technologií. více...

Krátce

Juchelka (ANO) chce vrátit štědřejší valorizační vzorec pro důchody. Místo třetiny růstu reálných mezd by se znovu započítávala polovina růstu reálných mezd. Problém ovšem je, že reálné mzdy jsou pořád na úrovni roku 2021 a do řádné valorizace se promítnou nejspíš za několik let.

Růst platů zdravotníků v příštím roce je odsouhlasen. Ale měl by se držet v rozmezí úhradové vyhlášky. Konkrétní čísla před jednáním s odbory nechtěl ministr Vojtěch uvádět.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.