pečuj doma

Legendární knihkupec z Brna se definitivně loučí

31.12.2022

Poslední zákazníky přivítá v lednu brněnský knihkupec Michal Ženíšek. O zrušení oblíbené knižní prodejny rozhodl vlastník pasáže Alfa v Poštovské ulici, kde se podnik nachází. Zaběhnutému knihkupectví, které funguje přes třicet let, neprodloužil nájemní smlouvu. Od 3. ledna v krámku začne výprodej veškerého zboží se slevou až 28 procent.

Provoz pak skončí k poslednímu lednu. Zákazníci tak mají ještě měsíc, aby se s legendárním obchodem i knihkupcem nadobro rozloučili.

Majitel pasáže tvrdí, že knihkupectví po celou dobu fungování, tedy za osmnáct let, ani jednou nezvýšil nájem ani částku za služby. „A to ani v případě posledního roku, kdy teplárny opakovaně zvýšily cenu za teplo, a to v roce 2021 o 25 procent a letos dokonce o 119 procent,“ upozornila za vlastníka budovy Věra Pohořelská s tím, že všechny navýšené náklady na služby tedy musel dotovat majitel.

„Nájem pana Ženíška se pohybuje silně pod hranicí tržních hodnot obvyklých ve středu Brna,“ dodala Pohořelská.

Podle ní navíc knihkupec po celou dobu platil nájem nepravidelně a s mnohaměsíčním zpožděním, ale i přes vysoké dluhy mu vlastník budovy umožňoval zůstat a nadále podnikat, aniž by mu účtoval úroky z prodlení.

Devětašedesátiletý Ženíšek odejde po uzavření prodejny do důchodu. Z ortelu nad svým obchodem je nešťastný. „Tečou mi slzy. Jsem zdrcen. Děkuji všem za dosavadní přízeň,“ napsal na svůj facebookový profil.

Zdroj: iDNES

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Do sociálních služeb může prakticky kdokoli. Chystá se změna

29.5.2023 Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když má čistý trestní rejstřík a do roku a půl od nástupu do zaměstnání absolvuje kvalifikační kurs. Z pohledu nedostatku pracovníků v sociálních službách to může být jistá výhoda. více...

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.