pečuj doma

Legendární knihkupec z Brna se definitivně loučí

31.12.2022

Poslední zákazníky přivítá v lednu brněnský knihkupec Michal Ženíšek. O zrušení oblíbené knižní prodejny rozhodl vlastník pasáže Alfa v Poštovské ulici, kde se podnik nachází. Zaběhnutému knihkupectví, které funguje přes třicet let, neprodloužil nájemní smlouvu. Od 3. ledna v krámku začne výprodej veškerého zboží se slevou až 28 procent.

Provoz pak skončí k poslednímu lednu. Zákazníci tak mají ještě měsíc, aby se s legendárním obchodem i knihkupcem nadobro rozloučili.

Majitel pasáže tvrdí, že knihkupectví po celou dobu fungování, tedy za osmnáct let, ani jednou nezvýšil nájem ani částku za služby. „A to ani v případě posledního roku, kdy teplárny opakovaně zvýšily cenu za teplo, a to v roce 2021 o 25 procent a letos dokonce o 119 procent,“ upozornila za vlastníka budovy Věra Pohořelská s tím, že všechny navýšené náklady na služby tedy musel dotovat majitel.

„Nájem pana Ženíška se pohybuje silně pod hranicí tržních hodnot obvyklých ve středu Brna,“ dodala Pohořelská.

Podle ní navíc knihkupec po celou dobu platil nájem nepravidelně a s mnohaměsíčním zpožděním, ale i přes vysoké dluhy mu vlastník budovy umožňoval zůstat a nadále podnikat, aniž by mu účtoval úroky z prodlení.

Devětašedesátiletý Ženíšek odejde po uzavření prodejny do důchodu. Z ortelu nad svým obchodem je nešťastný. „Tečou mi slzy. Jsem zdrcen. Děkuji všem za dosavadní přízeň,“ napsal na svůj facebookový profil.

Zdroj: iDNES

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.