pečuj doma

Legendární knihkupec z Brna se definitivně loučí

31.12.2022

Poslední zákazníky přivítá v lednu brněnský knihkupec Michal Ženíšek. O zrušení oblíbené knižní prodejny rozhodl vlastník pasáže Alfa v Poštovské ulici, kde se podnik nachází. Zaběhnutému knihkupectví, které funguje přes třicet let, neprodloužil nájemní smlouvu. Od 3. ledna v krámku začne výprodej veškerého zboží se slevou až 28 procent.

Provoz pak skončí k poslednímu lednu. Zákazníci tak mají ještě měsíc, aby se s legendárním obchodem i knihkupcem nadobro rozloučili.

Majitel pasáže tvrdí, že knihkupectví po celou dobu fungování, tedy za osmnáct let, ani jednou nezvýšil nájem ani částku za služby. „A to ani v případě posledního roku, kdy teplárny opakovaně zvýšily cenu za teplo, a to v roce 2021 o 25 procent a letos dokonce o 119 procent,“ upozornila za vlastníka budovy Věra Pohořelská s tím, že všechny navýšené náklady na služby tedy musel dotovat majitel.

„Nájem pana Ženíška se pohybuje silně pod hranicí tržních hodnot obvyklých ve středu Brna,“ dodala Pohořelská.

Podle ní navíc knihkupec po celou dobu platil nájem nepravidelně a s mnohaměsíčním zpožděním, ale i přes vysoké dluhy mu vlastník budovy umožňoval zůstat a nadále podnikat, aniž by mu účtoval úroky z prodlení.

Devětašedesátiletý Ženíšek odejde po uzavření prodejny do důchodu. Z ortelu nad svým obchodem je nešťastný. „Tečou mi slzy. Jsem zdrcen. Děkuji všem za dosavadní přízeň,“ napsal na svůj facebookový profil.

Zdroj: iDNES

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Máme penicilin ze Slovenska, situace je momentálně o něco lepší

29.1.2023 Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Jde o V penicilin s označením na krabičce V PNC o síle 500 nebo 750 miligramů. více...

PTÁTE SE: Může maminka doplácet pobytovou službu z úspor?

28.1.2023 Mé mamince nedostačuje příjem na úhradu domova pro seniory. Má však úspory, je možné vzniklý nedoplatek hradit z těchto úspor? Chtěla by si ho hradit sama, ale bylo nám řečeno, že může pouze rodina.
ODPOVĚĎ
Co se týče úhrady za sociální služby, zde je situace trochu složitá. Na jedné straně více...

ZPRÁVY: Poradní orgán ombudsmana upozorňuje…

27.1.2023 Na Noci důstojnosti jsme připomněli tragický osud Doroty Šandorové, kterou před dvěma lety usmrtil pečovatel. Minulý rok na systematické návštěvě Domovu pod lípou pracovníci Kanceláře ombudsmana objevili a museli nahlásit závažná zjištění. A ombudsman kvůli špatnému zacházení s klienty podal na tento domov poté trestní oznámení. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.